UWAGA!

76 terabajtów historii Elbląga

Elbląg, Tomasz Jabłoński, kierownik Elbląskiej Biblioteki Internetowej
Tomasz Jabłoński, kierownik Elbląskiej Biblioteki Internetowej (fot. nadesłane)

Ponad 15 tys. publikacji, najnowocześniejszy sprzęt do digitalizacji i 10. miejsce w Polsce na 59 bibliotek zrzeszonych w Federacji Bibliotek Cyfrowych – o Elbląskiej Bibliotece Internetowej rozmawiamy z jej kierownikiem Tomaszem Jabłońskim.

Arkadiusz Kowalczyk: - Co dotychczas udało się zdigitalizować?
       Tomasz Jabłoński:
- Zdigitalizowaliśmy już ponad 20 tytułów prasy regionalnej XIX i XX-wiecznej. Są to m.in. Elbinger Neueste Nachrichten, Elbinger Zeitung, Elbinger Anzeigen, Elbinger Jahrbuch. Obszerną kolekcją obejmującą zbiory dotyczące Elbląga i regionu są materiały regionalne. Większość książek XIX i XX-wiecznych przedwojennych związanych z naszym miastem jest udostępniona na stronach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej. Księgi adresowe, cieszące się dużym zainteresowaniem czytelników, dotyczące lat 1847-1932 również są opublikowane. Ponadto zdigitalizowaliśmy zbiory dotyczące historii Gimnazjum Elbląskiego, reformacji i kościołów elbląskich. Łącznie we wszystkich kolekcjach jest prawie 15 tys. publikacji.
      
       - A jak korzystać z tych zbiorów?
       - Wystarczy wejść na stronę Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej na adres http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/dlibra. Zbiory są posegregowane na kategorie ułatwiające przeglądanie kolekcji. Pomocne mogą być indeksy autorów, tytułów i słów kluczowych znajdujące się w panelu po lewej stronie, pod kolekcjami biblioteki. Wyszukiwarka, znajdująca się na stronie głównej Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, umożliwia przeszukiwanie zarówno opisów (autor, tytuł, tematy słowa kluczowe, wydawcę, język itd.) oraz tekstów publikacji. Aby wyświetlić publikację wystarczy kliknąć na pokaż treść!. Wyświetlić treść publikacji można na dwa sposoby. Ja polecam zainstalowanie wtyczki do przeglądarki djvu. Jest szybsza i bardziej stabilna niż wbudowany aplet djvu, a ponadto umożliwia zapisanie publikacji na dysk komputera oraz wydruk. Prawie wszystkie publikacje można przeglądać z dowolnego miejsca na świecie. Tylko 50 publikacji, ze względu na prawa autorskie, jest dostępnych jedynie z komputerów Biblioteki Elbląskiej.
      
       - Na jakim sprzęcie pracujecie?

       - Skanujemy na 2 nowoczesnych skanerach A1 i A2. Sprzęt ten zapewnia najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa, szybkości skanowania i wiernego z oryginałem zapisu wersji cyfrowej dokumentu. Zdigitalizowane obiekty cyfrowe przechowujemy na dyskach sieciowych. Mamy 12 nowoczesnych urządzeń o łącznej pojemności 76 TB (terabajtów). Elbląska Biblioteka Cyfrowa pracuje w systemie dLibra i jest uruchomiona na dwóch serwerach co zapewnia płynne funkcjonowanie stron biblioteki cyfrowej.
      
       - Ale EBI to nie tylko wysokiej klasy sprzęt...
       - Tak, to także, a może przede wszystkim, wykwalifikowani pracownicy. Opracowaniem zbiorów zajmują się m.in. profesor historii oraz osoba z biegłą znajomością języka niemieckiego. Ponadto w dziale pracują specjaliści od: archiwizacji danych cyfrowych, obsługi skanerów czy OCR.
      
       - Od blisko roku elbląskie zbiory cyfrowe są dostępne przez Europeanę. Co z tego wynika?
       - Przede wszystkim dotarcie do jak największej liczy użytkowników poprzez opisy publikacji oraz linki do stron Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej umieszczone w Europeanie. Dzięki wielojęzyczności serwisu oraz ogromnej liczbie instytucji uczestniczących w tym projekcie użytkownik przeszukuje zasoby cyfrowe nie jednej biblioteki, ale wszystkich instytucji współtworzących Europeanę.
      
       - Ile jest tego typu bibliotek w Polsce i jak na ich tle wypada Elbląska Biblioteka Cyfrowa?

       - W zestawieniu polskich bibliotek cyfrowych znajdującego się na stronie Federacji Bibliotek Cyfrowych jest ich 59 (stan na 17 listopada 2010). Oczywiście liczba ta jest trochę mylna, gdyż niektóre biblioteki cyfrowe tworzy kilka bądź kilkanaście instytucji. Elbląska Biblioteka Cyfrowa na ich tle pod względem udostępnianych publikacji wypada moim zdanie bardzo dobrze. Plasujemy się na 10 miejscu, choć digitalizację rozpoczęliśmy dopiero w roku 2008 roku.
      
       - W 2008 roku powstał także Elbląski Wortal Historyczny. Co ciekawego można tam znaleźć?
       - W katalogu historii i kultury miasta Elbląga jakim jest Elbląski Wortal Historyczny znajdują się opracowania zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej jak również artykuły opisujące ludzi, wydarzenia, miejsca i instytucje związane z naszym miastem. Wortal jest źródłem wiedzy na temat historii miasta Elbląga. Polecam przejrzeć kategorię zasłużeni ludzie Elbląga gdzie można znaleźć m.in. informacje na temat burmistrzów i prezydentów naszego miasta.
      
Arkadiusz Kowalczyk, BE
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama