UWAGA!

80 urodziny założyciela Galerii EL

Elbląg, 80 urodziny założyciela Galerii EL
(fot. nadesłane)

W piątek (22 października) w ratuszu miejskim w Huenfeld (Hesja) odbyła się uroczysta sesja z okazji 80 urodzin Gerarda Kwiatkowskiego. W dowód wkładu w rozwój kultury miasta Huenfeld Gerard Kwiatkowski otrzymał najwyższe miejskie odznaczenie z rąk burmistrza Fennela.

Elblążanin, założyciel Galerii EL, został w przemówieniu dr. Eberharda Fennela, burmistrza miasta Huenfeld, porównany do urodzonego w tym mieście pioniera niemieckiej komputerologii Konrada Zuse. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób z całej Europy: artyści, przyjaciele oraz rodzina. Nie zabrakło również "elbląskiej reprezentacji". Do Jubilata zawitali: Bożena Sielewicz, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii EL oraz przyjaciele Jubilata Nina i Jerzy Wojewscy oraz Janusz Ufnalewski. Naczelnik Wydziału Kultury Bożena Sielewicz wręczyła Jubilatowi Nagrodę Prezydenta Elbląga w dziedzinie kultury i sztuki, statuetkę zaprojektowaną przez Barbarę Lis-Romańczuk oraz list gratulacyjny od Prezydenta Elbląga Henryka Słoniny.
       Oficjalnym uroczystościom w Ratuszu Miejskim towarzyszyła okolicznościowa wystawa oraz bankiet na cześć Jubilata w założonym w 1990 i prowadzonym do dziś przez Kwiatkowskiego Museum Modern Art. Na wystawę złożyły się zdjęcia archiwalne z kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Część z nich pochodziła również ze zbiorów przyjaciół Kwiatkowskiego państwa Niny i Jerzego Wojewskich oraz archiwum Galerii EL.
      
       Jürgen Blum-Kwiatkowski (ur. 22.10.1930) - zaczął działalność artystyczną w latach 50. Był współzałożycielem Klubu Młodej Inteligencji "Czerwona Oberża" w Elblągu (1956-61), inicjatorem i komisarzem Galerii EL- Laboratorium Sztuki (1961-74), inicjatorem i kuratorem cyklu pięciu Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w latach: 1965-73, będących jednocześnie sympozjami i ekspozycjami sztuki poszukującej. Od 1974 roku mieszka w Niemczech, gdzie realizował ideę „stacjonizmu" w sztuce, zakładając w różnych miejscach tzw. stacje sztuki (w klasztorze Cornberg, zamku Rittersheim, w Hunfeld, Fuldzie, Bad Hersfeld, Kleinsaussen i innych). Od roku 1975 prowadził Wolną Akademię Sztuki w Hunfeld. Piętnaście lat później otworzył tam Museum of Modern Art - o profilu międzynarodowym, skupiające twórców o rodowodzie konstruktywistycznym. W roku 1993 założył Muzeum Artystów "Forum Sztuki Konkretnej" w Erfurcie oraz Muzeum Sztuki Redukcyjnej w Świerardowie Zdroju. Jednym z ostatnich projektów Jürgena Blum-Kwiatkowskiego jest "Das Offene Buch / Otwarta książka" - międzynarodowa kolekcja poezji wizualnej na ścianach budynków w miasteczku Hunfeld, gdzie artysta mieszka i pracuje.
       Jürgen Blum-Kwiatkowski jest bez wątpienia najważniejszym ambasadorem kultury polskiej w Niemczech, gromadząc i popularyzując w Niemczech polską sztukę współczesną.
       Artysta został wyróżniony najważniejszymi odznaczeniami dla kultury polskiej:
       1974 – Nagroda Polskich Artystów i Teoretyków, 2002 – Nagroda im. Katarzyny Kobro, 2003 – nagroda im. J. Stajudy, 2008 – Gloria Artis – nagroda Ministra Kultury.
      
Jarosław Denisiuk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Tyko dlaczego musiał zmienić miejsce zamieszkania, przecież to własnie w Elblągu zaczynałpracę artystyczną ?
 • a co polskiego w sztuce pokazujeprosze o przkład bo nie bardzo rozumię polską sztuke w Niemczech? co to takigo?
 • przecież on nie chce być Polakiem dobrze nim być mieszkając tam!
 • poprzedniku, gdybyś znał historię tego Pana i jego rodziny nie pisałbyś bzdur
 • Internet powinien być zakazany dla trolli. Respekt dla tego pana, i oby jeszcze wiele pomysłów zrealizował. Swoją drogą ktoś ostatnio mały film w Galerii El robił i gdzieś się buja to po festiwalach, oby coś z tego było :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lemór(2010-10-26)
 • szacuneczek!
 • Wspaniały gest Miasta, brawo.
 • tak tak nawet ma polskie imię i nazwisko Jurgen Blum zachował je na pamiątkę po Polsce nic z tego tak jak mój poprzednik nie rozumiem trochę więcej historii proszę
 • miasto uczyniło gest bo dostało kasiorę na Galerię od Pana Kwiatkowskiego wcześniej to samo miasto tylko i inni zapewne ludzie byli przyczyną jego emigracji. Wielki artysta i czlowiek umiejący przebaczać ja tak ni potrafię. Zyczę dużo zdrowia Szanowny Jubilacie
 • przepraszam za wypowiedż nie chcę byc trollem nie znam po prostu historii należało napisać też o krzywdach które kochana ojczyzna wyrzadziła podziwiam Pana że umie przebaczać
 • Galeria EL "kasiory" żadnej od Kwiatkowskiego nie dostała. Otrzymała dotację od UE. To po pierwsze. Po drugie; tych, którzy chcieliby czegoś się dowiedzieć o historii Pana Kwiatkowskiego powinni zajrzeć do "Nie samym chlebem" Tomczyka, tam jest o powodach, dla których Kwiatkowski w Niemczech zostaje. Po trzecie - Kwiatkowski urodził się na polsko-niemieckim pograniczu, jego rodzina zamieszkiwała polską i niemiecką stronę, dla jednych był Kwiatkowskim, dla drugich Blumem. Dzisiaj Polacy mówią Kwiatkowski, Niemcy konsekwentnie Blum, zaś badacze podają dla pełnej jasności dwa nazwiska Blum-Kwiatkowski. Gest Miasta jest normalny, tak się miasto powinno zachować podczas jubileuszu i chwała Prezydentowi, że uhonorował Bluma. Pytanie jednak jest takie; dlaczego między 1974 a 1989 miał opinię renegata i zdrajcy, na czyje zlecenie pisano paszkwile o nim, co mówią akta SB dotyczące akcji "Uciekinier"?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  40 lat M.O i S.B(2010-10-27)
 • robia prowokacje intrygi a czlowiek cierpi granda
Reklama