UWAGA!

Aktorzy w podróży, budynek do „liftingu”

Elbląski Teatr Dramatyczny rozpoczął nowy sezon artystyczny od zagranicznej prezentacji jednoaktówek Czechowa. Jak zapowiada dyrektor Mirosław Siedler, to nie koniec podróży. Jeszcze w tym roku elbląscy aktorzy pojadą na Ukrainę.

Już po raz drugi elbląski teatr prezentował się na deskach Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie. Tym razem były to jednoaktówki Antoniego Czechowa „Niedźwiedź” i „Oświadczyny” w reżyserii Wiaczesława Żiły.
     - Było bardzo miło - mówi dyrektor elbląskiej sceny Mirosław Siedler. - Do tego stopnia podobaliśmy się londyńskiej publiczności, że otrzymaliśmy propozycję, by przyjeżdżać tam dwa razy w roku. Co nas bardzo cieszy, na Czechowa przyszła tzw. stara Polonia, ale też spora grupa młodej emigracji - dodaje dyrektor Siedler. - Doszło do tego, że jeździmy do swojej publiczności za granicę. Mało, że polskiej, to często elbląskiej.
     W nowym sezonie elbląscy aktorzy grali też w swojej siedzibie. Prezentowali m.in. „Baśnie braci Grimm” czy „Sceny miłosne dla dorosłych”. Teraz przygotowują się do premiery „Calineczki” w reż. Andrzeja Ozgi (6 października), rozpoczęły się też próby do „Opowieści Wigilijnej”, a już dyrektor Siedler zapowiada kolejne zagraniczne podróże.
     - Kolejny już raz zespół Teatru Dramatycznego w Elblągu otrzymał zaproszenie na Narodowy Festiwal „Tarnopolskie Wieczory Teatralne” w Tarnopolu na Ukrainie - mówi. - To jeden z najważniejszych festiwali teatralnych u naszych wschodnich sąsiadów. Od czterech lat jesteśmy gośćmi tarnopolskiej publiczności. Przywozimy z Ukrainy indywidualne nagrody aktorskie, nagradzane są przez jury nasze spektakle, ale przede wszystkim - jeździmy do przyjaciół. Tym razem zaprezentujemy w konkursowej części spektakl pt. „Celebracje” Krzysztofa Bizio w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego, ze znakomitą parą aktorów: Martą Masłowską i Tomaszem Muszyńskim. „Celebracje” w Tarnopolu zagramy 5 listopada.
     Natomiast już 17 października „Celebracje” zostaną zaprezentowane w Elblągu.
     Jeszcze w tym roku szykuje się kolejny wyjazd na Ukrainę, tym razem do Kijowa.
     - To bardzo prestiżowa propozycja od Teatru Narodowego - wyjaśnia Mirosław Siedler. - Prawdopodobnie zaraz po Tarnopolu pojedziemy właśnie do Kijowa. Tam pokażemy dwa muzyczne spektakle: „Pod niebem Paryża w Cafe Sax” i „Cafe Sax”. Mamy nadzieję, że ta wizyta zaowocuje rewizytą aktorów ukraińskich u nas.
     W nowym sezonie artystycznym budynek Teatru Dramatycznego poddany zostanie „liftingowi”. - Rozpoczęliśmy już prace termomodernizacyjne ściany od strony ul. Karowej - mówi Mirosław Siedler. - Wykonane zostanie docieplenie, wymienione zostaną okna i drzwi. Koszt inwestycji pokryty zostanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędu Marszałkowskiego oraz naszych środków inwestycyjnych.
     Są też już plany wakacyjne. - Po raz trzeci ruszymy na jeziora z programem Warmińsko-Mazurskich Spotkań z Teatrem na ... Wodzie - zapowiada dyrektor Siedler. - Rozszerzymy nasze prezentacje o kolejne miasta na Warmii i Mazurach.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama