UWAGA!

Archeologia w chmurze punktów. O innowacyjnych technikach badań na spotkaniu w muzeum

 Elbląg, Archeologia w chmurze punktów. O innowacyjnych technikach badań na spotkaniu w muzeum

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Elblągu zapraszają miłośników tajemnic przeszłości na spotkanie w Kawiarence Clio, które odbędzie się w muzealnym budynku zw. Gimnazjum we wtorek (14 marca) o godz. 17.30. Temat spotkania: „Archeologia w chmurze punktów - innowacyjne techniki dokumentacyjne” przybliży gość specjalny, Andrzej Gołembnik.

Mniej więcej od początku obecnego stulecia, w efekcie postępującej globalizacji gospodarek światowych, zmianom ulega charakter badań archeologicznych. Dominują wielkie inwestycje, wymagające miedzy innymi sprawnej obsługi badawczej. Nie pozostaje to bez wpływu na metodykę badań wykopaliskowych, a w szczególności na ich część dokumentacyjno-pomiarową. Przyspieszająca rewolucja techniczna umożliwia jednocześnie wprowadzanie coraz bardziej udoskonalanych form pomiarów laserowych i cyfrowej rejestracji obrazu. Prezentując dokonujące się zmiany, przedstawimy przykłady zastosowań konkretnych rozwiązań: od prostej fotogrametrii cyfrowej, do jej trójwymiarowej wersji i różnego rodzaju skaningu laserowego. Zaprezentujemy sposób gromadzenia
       i przetwarzania dokumentacji na przykładach badań w Wilanowie, Malborku, Sandomierzu i Wiślicy.

Andrzej Gołembnik jest archeologiem, absolwentem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistą w dziedzinie metodyki i metodologii archeologicznych badań wykopaliskowych. Przez szereg lat prowadził badania w krajach skandynawskich, gdzie zyskał uznanie i opinię specjalisty w zakresie średniowiecznych stanowisk miejskich. Realizował ponadto badania w historycznym centrum Płocka, w rezydencji króla Jana III Sobieskiego, na zamkach Krzyżtopór, Lidzbark i Malbork, w klasztorze dominikanów w Sandomierzu czy Kolegiacie Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy. Propagator zastosowania innowacyjnych technik dokumentacyjnych, opartych na rejestracjach 3D: skaningu laserowym i fotogrametrii przestrzennej. Autor 60 rozpraw naukowych, publikowanych w kraju i poza granicami.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama