UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Artystyczne spotkania w Elblągu

 
Elbląg, Artystyczne spotkania w Elblągu

Spektakle, prezentacje taneczne, warsztaty, koncert, pokaz filmów, spotkania panelowe z udziałem terapeutów z Finlandii, Słowacji, Litwy i Polski oraz wernisaże - takie wydarzenia składają się na bogaty program tegorocznych Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. Tegoroczna, 12. edycja odbędzie się w dniach 22-24 listopada.

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, organizowane przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” oraz Stowarzyszenie „Viva art”, to przestrzeń, gdzie na jednej scenie występują artyści sprawni i niepełnosprawni. Bez żadnej taryfy ulgowej, każdy musi dać z siebie wszystko, bo oceniany jest przez publiczność, która wszystkich traktuje jednakowo.
       - To impreza integracyjna, na którą zapraszamy wszystkich, dla których kultura i sztuka są sposobem na wyrażanie siebie – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE "Światowid". – Zapraszamy na pokazy artystyczne, spektakle i koncert, a także na otwarcia wystaw, które oglądać będzie można także po zakończeniu Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.
       Jako pierwsza - bo pierwszego dnia MSA, czyli 22 listopada o godz. 14 w Galerii Nobilis - otwarta zostanie wystawa estońskich ilustracji do baśni braci Grimm zatytułowana „Once Upon a Time – Dawno, dawno temu…”.
       - To ekspozycja realizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie, na której zobaczyć będzie można 59 ilustracji stworzonych przez 20 estońskich artystów – mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA. – „Dawno, dawno temu był sobie…” – tak zaczyna się każda bajka, tak też zaczyna się ta wystawa. Dawno, dawno temu byli sobie dwaj bracia, których osiągnięciem całego życia stały się bajki.
       Jak mówi Viive Noor, kuratorka wystawy, zobaczymy ilustracje bajek, które powtarzane przez setki gawędziarzy przetrwały trudne, zamierzchłe czasy aż po piękniejsze dni dzisiejsze.
       - Czy jednak na pewno dzisiaj czasy są tak naprawdę lepsze? - zastanawia się Viive Noor. – Dobro i zło od zawsze toczyło ze sobą walkę, najprawdopodobniej będzie też towarzyszyć człowiekowi do końca świata…
       Wystawę oglądać będzie można w Galerii Nobilis do 5 grudnia.
      
       Dłużej, bo do 13 stycznia 2019 roku, oglądać będzie można wystawę fotografii słowackiej „Divadlo z Pasáže”. Na holu I piętra prezentowane będą zdjęcia aktorów teatru oraz fotografie dokumentujące spektakle i wydarzenia artystyczne zrealizowane przez słowacki teatr.
       - Teatr „ Divadlo z Pasáže” jest profesjonalnym teatrem społecznościowym, jedynym tego typu miejscem na Słowacji, który współpracuje z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w oparciu o autorski program edukacji artystycznej – mówi Teresa Miłoszewska. – W swojej działalności łączy kulturalne, artystyczne i społeczne sfery życia. Od 1995 roku działa w Bańskiej Bystrzycy, od 2010 roku jest Teatrem Miejskim.
       Wernisaż odbędzie się 22 listopada o godz. 17.30 i połączony będzie z wernisażem prac fotografii Zuzanny Lewandowskiej, która na swoich zdjęciach pokazuje ostródzki teatr "Przebudzeni". Są to portrety, które powstały podczas sesji przy okazji ich najnowszego spektaklu pt. "Istny cyrk".
       - Nie wiedziałam czego mogę się spodziewać, a doświadczyłam jednej z najszczerszych fotograficznych przygód w swoim życiu – mówi autorka fotografii. - Mimo znaczącej charakteryzacji zdjęcia są osobistymi i szczerymi opowieściami każdego aktora z osobna, które po połączeniu w jeden spójny merytorycznie i formalnie cykl, pokazuje nam, jak wielka jest siła "Przebudzonych".
       Zuzanna Lewandowska to 20-letnia artystka pochodząca z Ciechocinka. Jest studentką drugiego roku historii sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fotografią fascynuje się odkąd skończyła 13 lat. W swoich pracach skupia się wyłącznie na ludziach, jej zdjęcia niosą za sobą historie – na co dzień niejednoznaczne, enigmatyczne, ale jak pokazują nam zdjęcia "Przebudzonych" także radosne.
       Wystawę oglądać można będzie w holu kina, a spektakl "Istny cyrk" obejrzeć będzie można 22 listopada o godz. 16.30 na Dużej Sali Kina Światowid.
       Czwartą wystawą, której wernisaż odbędzie się podczas MSA – 23 listopada o godz. 11 - będzie wystawa fotografii wykonanych podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich Pjongczang 2018 przez Roberta Szaja.
       - XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w koreańskim Pjongczangu w dniach od 9 do 18 marca 2018, uczestniczyła w nich rekordowa liczba 567 zawodników z 49 krajów - więcej niż kiedykolwiek w zimowych igrzyskach sportowców niepełnosprawnych – mówi Paula Załuska, instruktorka plastyki w CSE "Światowid". - Fotografie pokazują rzeczywiste emocje, opowiadają historię o wyczynach sportowców z niepełnosprawnością.
       Wystawa czynna będzie do 13 stycznia na II piętrze CSE „Światowid” w Elblągu.
       Pełen program 12. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych znaleźć można na stronie wydarzenia.
      
       Międzynarodowe Spotkania Artystyczne dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i zrealizowano z udziałem środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg.
      

       Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama