UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Badania problemów społecznych i historii Elbląga. Biblioteka zaprasza

2018-11-07
Aktualizowany 2018-11-16 09:18
Elbląg, Badania problemów społecznych i historii Elbląga. Biblioteka zaprasza

W piątek, 16 listopada w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej odbędzie się konferencja naukowa „Stan i potrzeby badań nad problemami społecznymi Elbląga i jego najnowszą historią. W 25. rocznicę śmierci prof. Stanisława Gierszewskiego”. Wstęp wolny.

W maju przypadła dwudziesta piąta rocznica śmierci prof. Stanisława Gierszewskiego, wybitnego historyka, który w swojej pracy badawczej wiele miejsca poświęcił dziejom Elbląga i Pomorza. Profesor był autorem pierwszego całościowego ujęcia dziejów naszego miasta: „Elbląg. Przeszłość i teraźniejszość”, w latach 1988-1993 redagował „Rocznik Elbląski”, pod jego redakcją ukazywała się też seria popularnonaukowa pt. „Biblioteczka Elbląska”. Zasługą Stanisława Gierszewskiego było też opracowanie koncepcji wielotomowej historii Elbląga i zgromadzenie wokół tej idei zespołu badaczy, którzy pod jego kierunkiem przygotowali do druku pierwszy tom tego dzieła. Profesora zajmowały nie tylko dawne dzieje miasta, interesował go też Elbląg współczesny, jego problemy i ludzie.
       W roku 1995 w ówczesnej Bibliotece Wojewódzkiej odbyła się sesja naukowa poświęcona pamięci profesora „W kręgu badań profesora Stanisława Gierszewskiego”, a w dwadzieścia trzy lata po tym wydarzeniu spotykamy się w Bibliotece Elbląskiej, aby pochylić się nad stanem i perspektywami badań nad najnowszą historią i społeczeństwem Elbląga. Zapraszamy!
      
       Program konferencji:
       10.30 Otwarcie konferencji - Prezydent Elbląga Witold Wróblewski
       10.40 Prof. dr hab. Stanisław Gierszewski i jego związki z Elblągiem - prof. dr hab. Andrzej Groth (Biblioteka Elbląska)
       11.00 Świat Elbląga - Elbląg dla świata. Możliwości badań interdyscyplinarnych zabytkowych zbiorów Biblioteki Elbląskiej - dr Dorota Jutrzenka-Supryn (UMK / Biblioteka Elbląska)
       11.20 Źródła do dziejów Elbląga w latach 1975-1998 w zbiorach Archiwum Państwowego w Malborku - Małgorzata Janusz (Archiwum Państwowe w Malborku)
       11.40-12.00 Przerwa kawowa
       12.00 Współczesna społeczność Elbląga - tożsamość, aktywność, pamięć (postulaty badawcze) -
       prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński (UG)
       12.20 Elbląg w świetle najnowszych badań socjologicznych i kulturoznawczych - prof. dr hab. Tomasz Szlendak (UMK)
       12.40 Dyskusja - moderator: Jacek Nowiński (Biblioteka Elbląska)
       13.30 Zakończenie konferencji
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama