
Zespół Habakuk, Maciej Maleńczuk, grupa Kaszmir, Andrzej Grabowski i inni będą współbiesiadnikami podczas czwartej już Elbląskiej Biesiady Specjala, która odbędzie się w sobotę 5 września na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Szczegółowy program imprezy już wkrótce.
Ogromnym wydarzeniem była współpraca z Mikey Dreadem - żywą legendą reggae na świecie - przy okazji jego koncertów w Polsce. Ten wybitny muzyk, wokalista i producent ma na koncie współpracę z The Clash (wyprodukował płytę „Sandanista" uznawaną za jedną z najważniejszych płyt tego zespołu), Guns'n'Roses, Izzim Stradlinem - gitarzystą z pierwszego składu Guns'n'Roses, UB 40 i niezliczoną ilością mniejszych grup.
Maciej Maleńczuk - współcześnie, osoba medialna,

juror „Idola”, ulubieniec publiczności. Po raz pierwszy stał się sławny z powodu swego pobytu w więzieniu. Pierwszym medium, gdzie można było o nim przeczytać były mury polskich miast, na których sprayem pisano hasło „Uwolnić Maleńczuka”. Tak ówczesna opozycja protestowała przeciwko skazaniu Maćka na dwa lata więzienia za odmowę służby w wojsku. Na szczęście poniekąd bezskutecznie, gdyż przez półtora roku odsiadki Maleńczuk nauczył się grać na gitarze, a jako „nadworny bard" otrzymał status nietykalnego od grypsujących kolegów spod celi.
Kolejne lata spędził grając swe piosenki oraz ulubione bluesy na ulicach polskich miast - do tej pory nazywa ten okres najlepszą szkołą życia estradowego.
Pewnego dnia natknął się na niego założyciel Pudelsów - Pudel i zaproponował mu współpracę. I tak się zaczęło. Pudelsi zaczynają nagrywać płyty, wkrótce Maciek zakłada swój „autorski" zespół - Homo Twist. W 1999 roku Maciej Maleńczuk odchodzi od Pudelsów i rozwiązuje Homo Twist. W 2004 roku jest w czołówce polskich wokalistów solo i z Pudelsami, reaktywuje też Homo Twist.
12 czerwca 2009 zdobył nagrodę im. Karola Musioła w konkursie „Premiery" na 46. KFPP w Opolu. Artysta wraz z zespołem Psychodancing zaśpiewał piosenkę „Niewiele Ci mogę dać” (na próżno wypłakujesz oczy). Wydany w listopadzie 2008 roku album „Psychodancing" to kolejna, zaskakująca odsłona Maleńczuka. Na płycie znajdziemy przeboje polskiej piosenki autorstwa Młynarskiego, Klenczona, Niemena („Wakacje z blondynką", „Kronika podróży", „Płonąca stodoła") w nowych aranżacjach po mistrzowsku zaśpiewane przez Maleńczuka, a także autorskie utwory („Barman", „Kaczory") nawiązujące w stylistyce do klimatów dancingu.
Kaszmir powstał w 1986 roku. Pierwszy skład tworzyli: Sławek Czulewicz - śpiew, Leszek Mazur - gitara, Paweł Batycki - perkusja, Janek Makyla - bas i Mirek Parzych - klawisze. To, co proponował Kaszmir wydawać się mogło nie do zdefiniowania. A jeśli chodzi o jakieś porównania, to chyba najlepszego użył swego czasu Marek Wiernik, który stwierdził, ze Kaszmir gra, jak Spandau Ballet. W 1988 roku zespół pojawił się na koncercie debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i zdobył jedno z trzech równorzędnych pierwszych miejsc za piosenkę „Nie powiedziała nic", obok zespołów Ira i Traks. Niestety, nic za tym nie poszło, ale i tak zespół pokazywał się dalej, brał udział w konkursach, przeglądach. W 2008 roku została wydana przez Bibliotekę Elbląską debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Kaszmir". Materiał na płytę zespół nagrywał w latach 2006-2008 w studiu „YAMA".
Wstęp na Biesiadę jest bezpłatny. Organizatorem Biesiady Specjala jest Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, a jej wyłącznym sponsorem Grupa Żywiec Browar w Elblągu - producent piwa Specjal.