UWAGA!

Biesiada „Specjala”

 Elbląg, Na pierwszym zdjęciu zespół Habakuk, a na drugim Maciej Maleńczuk.
Na pierwszym zdjęciu zespół Habakuk, a na drugim Maciej Maleńczuk.

Zespół Habakuk, Maciej Maleńczuk, grupa Kaszmir, Andrzej Grabowski i inni będą współbiesiadnikami podczas czwartej już Elbląskiej Biesiady Specjala, która odbędzie się w sobotę 5 września na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Szczegółowy program imprezy już wkrótce.

Habakuk powstał w 1990 roku w Częstochowie. Obecnie zespół jest uznawany za jedną z czołowych grup reggae. Dowodem na to są znakomite recenzje w prasie, jak również zaproszenia na liczne festiwale zarówno w Polsce jak i za granicą. Pierwsza płyta zespołu - „Mniam, mniam rege" jest uważana za jedno z najważniejszych wydawnictw na polskim rynku reggae. Do tej pory grupa wydała 5 płyt długogrających, płytę winylową. Habakuk jest jednym z najczęściej koncertujących polskich zespołów. Na trasie Rege Tonite 2003 w ciągu dwóch miesięcy zagrał 44 koncerty w Polsce, Niemczech oraz Czechach, sprzedając ponad 10 tys. biletów. Zespół w ciągu 16 lat działalności zagrał na wszystkich najważniejszych festiwalach reggae w kraju, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy. W przeciągu ostatnich 8 lat Habakuk zagrał 488 koncertów, z czego ponad 400 w ostatnim pięcioleciu. W 2000 roku grupa została doceniona przez „Gazetę Wyborczą", która w podsumowaniu roku 2000 wymieniła Habakuka jako jedną z największych nadziei polskiej muzyki. Na swoich płytach zespół współpracował między innymi z Muńkiem Staszczykiem, Mateuszem Pospieszalskim, Antonim Gralakiem, Januszem „Yaniną” Iwańskim, Anią Patynek oraz wieloma znakomitymi muzykami. Habakuk ma też na koncie telewizyjny koncert „Solidarni z Białorusią" w marcu 2006.
       Ogromnym wydarzeniem była współpraca z Mikey Dreadem - żywą legendą reggae na świecie - przy okazji jego koncertów w Polsce. Ten wybitny muzyk, wokalista i producent ma na koncie współpracę z The Clash (wyprodukował płytę „Sandanista" uznawaną za jedną z najważniejszych płyt tego zespołu), Guns'n'Roses, Izzim Stradlinem - gitarzystą z pierwszego składu Guns'n'Roses, UB 40 i niezliczoną ilością mniejszych grup.
      
       Maciej Maleńczuk
- współcześnie, osoba medialna,

 

juror „Idola”, ulubieniec publiczności. Po raz pierwszy stał się sławny z powodu swego pobytu w więzieniu. Pierwszym medium, gdzie można było o nim przeczytać były mury polskich miast, na których sprayem pisano hasło „Uwolnić Maleńczuka”. Tak ówczesna opozycja protestowała przeciwko skazaniu Maćka na dwa lata więzienia za odmowę służby w wojsku. Na szczęście poniekąd bezskutecznie, gdyż przez półtora roku odsiadki Maleńczuk nauczył się grać na gitarze, a jako „nadworny bard" otrzymał status nietykalnego od grypsujących kolegów spod celi.
       Kolejne lata spędził grając swe piosenki oraz ulubione bluesy na ulicach polskich miast - do tej pory nazywa ten okres najlepszą szkołą życia estradowego.
       Pewnego dnia natknął się na niego założyciel Pudelsów - Pudel i zaproponował mu współpracę. I tak się zaczęło. Pudelsi zaczynają nagrywać płyty, wkrótce Maciek zakłada swój „autorski" zespół - Homo Twist. W 1999 roku Maciej Maleńczuk odchodzi od Pudelsów i rozwiązuje Homo Twist. W 2004 roku jest w czołówce polskich wokalistów solo i z Pudelsami, reaktywuje też Homo Twist.
       12 czerwca 2009 zdobył nagrodę im. Karola Musioła w konkursie „Premiery" na 46. KFPP w Opolu. Artysta wraz z zespołem Psychodancing zaśpiewał piosenkę „Niewiele Ci mogę dać” (na próżno wypłakujesz oczy). Wydany w listopadzie 2008 roku album „Psychodancing" to kolejna, zaskakująca odsłona Maleńczuka. Na płycie znajdziemy przeboje polskiej piosenki autorstwa Młynarskiego, Klenczona, Niemena („Wakacje z blondynką", „Kronika podróży", „Płonąca stodoła") w nowych aranżacjach po mistrzowsku zaśpiewane przez Maleńczuka, a także autorskie utwory („Barman", „Kaczory") nawiązujące w stylistyce do klimatów dancingu.
      
       Kaszmir
powstał w 1986 roku. Pierwszy skład tworzyli: Sławek Czulewicz - śpiew, Leszek Mazur - gitara, Paweł Batycki - perkusja, Janek Makyla - bas i Mirek Parzych - klawisze. To, co proponował Kaszmir wydawać się mogło nie do zdefiniowania. A jeśli chodzi o jakieś porównania, to chyba najlepszego użył swego czasu Marek Wiernik, który stwierdził, ze Kaszmir gra, jak Spandau Ballet. W 1988 roku zespół pojawił się na koncercie debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i zdobył jedno z trzech równorzędnych pierwszych miejsc za piosenkę „Nie powiedziała nic", obok zespołów Ira i Traks. Niestety, nic za tym nie poszło, ale i tak zespół pokazywał się dalej, brał udział w konkursach, przeglądach. W 2008 roku została wydana przez Bibliotekę Elbląską debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Kaszmir". Materiał na płytę zespół nagrywał w latach 2006-2008 w studiu „YAMA".
      
       Wstęp na Biesiadę jest bezpłatny. Organizatorem Biesiady Specjala jest Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, a jej wyłącznym sponsorem Grupa Żywiec Browar w Elblągu - producent piwa Specjal.
      

oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama