UWAGA!

Chodnikowa poezja

„Bardzo powoli słowo wnika w strukturę głowy i chodnika” - ten tekst zostanie wymalowany na elbląskich chodnikach w nocy 24 maja w ramach ogólnopolskiej akcji „Wiersze chodnikowe”.

„Wiersze chodnikowe” to inicjatywa Michała Zabłockiego, stypendysty Ministra Kultury za 2004 rok, poety warszawsko-krakowskiego, który od 2000 r. przeprowadza w różnych mediach akcję pod ogólną nazwą „Multipoezja”. „Multipoezja” to autorski sposób na wynajdywanie nowych dróg przepływu poetyckiej komunikacji. „Wiersze na murach domów” w Warszawie i w Krakowie, wiersze publikowane w czasopismach („Zwierciadło”, „Wróżka”), Wiersze Kabaretowe pisane w trakcie programów Piwnicy pod Baranami, wiersze funkcjonujące w repertuarach znanych piosenkarzy, takich jak Grzegorz Turnau, Agnieszka Chrzanowska, to tylko cześć inicjatyw składających się na „Multipoezję”.
     Akcja „Wiersze chodnikowe” odbyła się po raz pierwszy w roku 2002 w Krakowie. Wiersz autorstwa Michała Zabłockiego o treści: „Ratunku, idziemy w odwrotnym kierunku”, wymalowany został na kilku ulicach miasta. W 2003 r. akcja objęła już cztery miasta: Kraków, Sosnowiec, Gdańsk i Sopot. Przechodnie mogli wówczas (tuż po unijnym referendum) przeczytać wiersz: „Witamy uroczych gości w zwykłej rzeczywistości”. W kolejnym, 2004 r., na chodnikach Sosnowca, Krakowa, Wrocławia i Sopotu pojawił się wiersz: „Obierz właściwą stronę. Wszystko Ci będzie policzone”. W 2005, roku śmierci papieża, w 25 miastach wydrukowano wiersz: „On modli się za nami, a resztę zróbmy sami”, a w 2006, roku pielgrzymki Benedykta XVI, aż w 40 miastach pojawiło się zdanie: „Powiedział kiedyś Ojciec Święty, że tutaj rodzą się diamenty”.
     - W naszym mieście akcja zostanie przeprowadzona po raz kolejny w nocy 24 maja ok. 22 - zapowiada Agnieszka Staszewska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Tym razem na chodnikach pojawi się napis „Bardzo powoli słowo wnika w strukturę głowy i chodnika”. Napisy malować będą harcerze z Hufca Elbląg ubrani w białe skafandry.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Byt określa świadomość. Konieczna byłaby więc mutacja elbląska: BARDZO POWOLI SŁUPEK WNIKA W STRUKTURĘ GŁOWY I CHODNIKA
Reklama