UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co można w sieci?

 
Co można w sieci?
fot. Justyna Kozłowska-Dyrla

Czym jest plagiat i co to ochrona własności intelektualnej? Jak szanować prawa autorskie i skąd pobierać pliki za darmo, a przy tym legalnie? Tego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów pn. „Co można w sieci” organizowanych przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i portal eKulturalni.pl.

Warsztaty przeprowadzili eksperci z Fundacji Legalna Kultura, której celem jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości i promowanie korzystania z legalnych źródeł kultury. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas humanistycznych i studenci dziennikarstwa, którym zagadnienia mogły przydać się zarówno do nauki, jak i w przyszłej pracy.
       Izabela Foryś z Legalnej Kultury najpierw wyjaśniła obecnym na czym polega działalność fundacji, potem podała listę miejsc, z których można bezpłatnie i legalnie pobrać muzykę, filmy czy książki. Wyjaśniła też jak rozpoznawać w sieci pliki legalne od nielegalnych oraz objaśniała znaczenie symboli poszczególnych dzieł, które określają w jaki sposób można z nich korzystać.
       Natomiast specjalista z zakresu prawa autorskiego, mecenas Albert Stawiszyński przeprowadził część warsztatową - odpowiadał na pytania młodzieży, tłumaczył na przykładach konkretne zagadnienia.
       - Plagiatem jest na przykład, gdy na sprawdzianie przepisujemy odpowiedź od koleżanki, a podpisujemy pracę jako swoją – przestrzegał mecenas Stawiszyński. - Dlatego jeśli nie chcecie popełnić plagiatu ściągając na klasówce wystarczy, że weźmiecie odpowiedź w cudzysłów i zrobicie przypis, że autorem jest koleżanka z ławki – żartobliwie dodał Albert Stawiszyński.
       Nie zabrakło także praktycznych uwag o rozpowszechnianiu zdjęć, których nie jesteśmy autorami, na portalach społecznościowych. Uczestnicy spotkania byli bardzo dociekliwi. Dopytywali m.in. o legalność zdjęć wykonywanych prywatnie aktorom czy piosenkarzom przez fotografów oraz kiedy wygasają prawa autorskie.
       Więcej informacji o prawach autorskich można znaleźć na stronie Fundacji www.legalnakultura.pl, za jej pośrednictwem można również zasięgnąć porady prawnej.
      

       Warsztaty są częścią projektu „eKulturalni.pl czyli kultura w nowych mediach”.
      
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)