UWAGA!

Co można w sieci?

 
Co można w sieci?
fot. Justyna Kozłowska-Dyrla

Czym jest plagiat i co to ochrona własności intelektualnej? Jak szanować prawa autorskie i skąd pobierać pliki za darmo, a przy tym legalnie? Tego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów pn. „Co można w sieci” organizowanych przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i portal eKulturalni.pl.

Warsztaty przeprowadzili eksperci z Fundacji Legalna Kultura, której celem jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości i promowanie korzystania z legalnych źródeł kultury. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas humanistycznych i studenci dziennikarstwa, którym zagadnienia mogły przydać się zarówno do nauki, jak i w przyszłej pracy.
       Izabela Foryś z Legalnej Kultury najpierw wyjaśniła obecnym na czym polega działalność fundacji, potem podała listę miejsc, z których można bezpłatnie i legalnie pobrać muzykę, filmy czy książki. Wyjaśniła też jak rozpoznawać w sieci pliki legalne od nielegalnych oraz objaśniała znaczenie symboli poszczególnych dzieł, które określają w jaki sposób można z nich korzystać.
       Natomiast specjalista z zakresu prawa autorskiego, mecenas Albert Stawiszyński przeprowadził część warsztatową - odpowiadał na pytania młodzieży, tłumaczył na przykładach konkretne zagadnienia.
       - Plagiatem jest na przykład, gdy na sprawdzianie przepisujemy odpowiedź od koleżanki, a podpisujemy pracę jako swoją – przestrzegał mecenas Stawiszyński. - Dlatego jeśli nie chcecie popełnić plagiatu ściągając na klasówce wystarczy, że weźmiecie odpowiedź w cudzysłów i zrobicie przypis, że autorem jest koleżanka z ławki – żartobliwie dodał Albert Stawiszyński.
       Nie zabrakło także praktycznych uwag o rozpowszechnianiu zdjęć, których nie jesteśmy autorami, na portalach społecznościowych. Uczestnicy spotkania byli bardzo dociekliwi. Dopytywali m.in. o legalność zdjęć wykonywanych prywatnie aktorom czy piosenkarzom przez fotografów oraz kiedy wygasają prawa autorskie.
       Więcej informacji o prawach autorskich można znaleźć na stronie Fundacji www.legalnakultura.pl, za jej pośrednictwem można również zasięgnąć porady prawnej.
      

       Warsztaty są częścią projektu „eKulturalni.pl czyli kultura w nowych mediach”.
      
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...