UWAGA!

„Co się dzieje…”

 Elbląg, Letni Salon Muzyczny,
Letni Salon Muzyczny, fot. Michał Skroboszewski

To tytuł jednego z utworów, które usłyszymy podczas sierpniowego spotkania w ramach XXVI Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2023. Sierpień zaczynamy koncertem z udziałem Magdaleny Poronin (mezzsopran), Dominika Opalińskiego – (bas-baryton) i Justyny Korpak (pianino). W ich wykonaniu usłyszymy m.in. „Mały szczęścia łut” z musicalu My fair lady, „Co się dzieje...” - duet z operetki „Księżniczka czardasza” czy „Habanerę” z opery „Carmen”.

Magdalena Poronin jest rodowitą inowrocławianką. Edukację muzyczną rozpoczęła jako 7-latka w klasie akordeonu u prof. Tadeusza Bugajaka w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. Ukończyła ją w klasie śpiewu solowego dr hab. Małgorzaty Ratajczak w roku 2008. Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy ukończyła w 2013 roku, w klasie prof. dr hab. Małgorzaty Greli. Jej debiut sceniczny miał miejsce w roku 2011 w Filharmonii Pomorskiej podczas Koncertu Karnawałowego pod batutą Zygmunta Rycherta. Koncertowała tam wielokrotnie biorąc udział m.in. w prezentacji tak znanych dzieł jak "Msza koronacyjna" C-dur W.A. Mozarta i "Stabat Mater" K. Szymanowskiego. W Operze Nova debiutowała podczas IV Operowego Forum Młodych rolą Volpina z opery "Aptekarz" J. Haydna. Tam też kreowała rolę Babci w operze "Krótkie Życie" M. de Falli. W roku 2012 wzięła udział w nagraniu dla TV Trwam "Requiem" W.A. Mozarta oraz oratorium "Cierpienia Chrystusa" P. Pasternaka, które odbyło się w bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. W tym samym czasie zdobyła nagrodę publiczności na Festiwalu Akademii Muzycznych w Warszawie. Magdalena Poronin jest dwukrotną finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego "Złote Głosy", którego finał odbywał się na Zamku Królewskim w Warszawie oraz finalistką III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Mławie. Artystka współpracowała z bydgoską Orkiestrą im. J. Straussa Marka Czekały, który prowadzi również Inowrocławską Orkiestrę Promenadową, z bydgoskim kwartetem Arte Con Brio, Filharmonią Pomorską oraz Orkiestrą Wojskową w Elblągu. Obecnie jest pedagogiem klasy śpiewu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu.

Dominik Opaliński edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kętrzynie w klasie fortepianu, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na scenie zadebiutował jeszcze jako student, partią Sempronia w operze „Lo Speziale” J. Haydna podczas III Operowego Forum Młodych (Opera Nova, Bydgoszcz 2011). Wielokrotnie wykonywał dzieła Krzysztofa Pendereckiego a w 2018 roku z okazji 85- lecia urodzin Mistrza, wykonał partię basową w „Te Deum” jego autorstwa. Ponadto wcielał się w role w operach takich twórców jak: G.F. Haendel, G. Paisiello, W.A. Mozart, G. Rossini, S. Moniuszko, G. Puccini, R. Wagner, M. Nymann. W 2016 roku powierzono mu rolę Bourdera w operze „Ubu Rex” K. Pendereckiego (Opera Śląska, Bytom). Premiera została okrzyknięta najlepszą z dotychczasowych realizacji tego tytułu oraz zdobyła Złotą Maskę w kategorii NAJLEPSZY SPEKTAKL. Posiada również bogaty repertuar oratoryjny. Współpracuje z Filharmonią Pomorską, Filharmonią Śląską, Filharmonią Warmińsko – Mazurską, Operą Śląską, Operą Wrocławską. Brał udział w licznych festiwalach m.in.: Bydgoski Festiwal Operowy, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Opera Rara w Krakowie, Festiwal Oper Współczesnych we Wrocławiu, Poziom 320 w Zabrzu, Penderecki85 w Krakowie. Występował u boku takich dyrygentów jak np.: Mirosław Jacek Błaszczyk, Jurek Dybał, Piotr Sułkowski, Marek Wroniszewski, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Piotr Deptuch, Rafał Janiak, Volker Perplies, Dainius Pavilionis. Równocześnie od kilku lat zajmuje się edukacją muzyczną dzieci oraz dorosłych, prowadząc liczne zajęcia podczas obozów, kursów muzycznych, gdzie jego warsztat zawsze był doceniany zarówno przez uczestników, jak i organizatorów. Od 3 lat współpracuje ze Szkołą Podstawową Przystań Montessori w Zielonce, gdzie jest odpowiedzialny m.in. za projekty artystyczne odbywające się w tej placówce.

Justyna Korpak jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu ad. dr. Kordiana Góry. Edukację muzyczną rozpoczęła w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, kształcąc się kolejno u mgr Barbary Grzelachowskiej, mgr Galiny Parfenowej, ad. dr. Kordiana Góry. Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, między innymi Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Moskwie IMMC 2021, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Lovere, we Włoszech, Międzynarodowego Konkursu im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach. Obecnie pracuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu jako nauczyciel fortepianu oraz akompaniator. Jako pianistka i kameralistka regularnie występuje podczas licznych koncertów i festiwali. Od wielu lat występuje w duecie z bratem – wiolonczelistą - Jakubem Grzelachowskim oraz od roku z tercetem Les Femmes. Współpracowała również z wybitnymi wokalistami, takimi jak Bogusław Morka, Emilia Zielińska, prof. dr hab. Małgorzata Grela oraz z Capellą Gedanensis. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych muzyków i pedagogów, takich jak Victor Merzhanov, Wojciech Świtała, Berndt Goetzke, Katarzyna Popowa- Zydroń, Dina Yoffe, Lee Kum Sing.

 

Na koncert zapraszamy 6 sierpnia. Tradycyjnie zaczynamy spacerem przyrodniczo-historycznym pod wspólnym tytułem „Tajemnice Bażantarni”. Zbiórka w niedzielę o godz. 15.30 pod muszlą koncertową a zapowiadane w tytule tajemnice zdradzą pracownicy Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

 

Początek koncertu godz. 17. Wstęp wolny.

 

Organizatorem Letniego Salonu Muzycznego jest Elbląskie Towarzystwo Kulturalne a tegorocznymi Partnerami są: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Zarząd Zieleni Miejskiej, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Nadleśnictwo Elbląg, Agencja Reklamowa Elposter Jolanta Olszewska, Sekcja Emerytów i Rencistów ZNP w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne.

 

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Samorządu Miasta Elbląg i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama