UWAGA!

…dusza śpiewa...

 Elbląg, Teatr Muzyczny z Poznania
Teatr Muzyczny z Poznania (fot. D. Żółtowski).

Piątek 28 sierpnia będzie gratką dla wszystkich miłośników muzyki. W ramach 13. Nocy Teatru i Poezji, obok laureatów festiwali piosenki, wystąpi amerykańska piosenkarka śpiewająca jazz, gospel i soul Siggy Davis. A w ostatni wieczór imprezy, 30 sierpnia, posłuchać będzie można przebojów „Ach, kobietki”, „Pieśń o Wilii” czy słynnego walca „Usta milczą, dusza śpiewa”.

Jak mówią organizatorzy imprezy z Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”, koncert Siggy Davis to wydarzenie naprawdę niecodzienne i ze wszech miar godne uwagi.
       - Siggy Davis to znakomita wokalistka pochodząca z Nowego Jorku. Studiowała śpiew m.in. u Jane Copeland Stevens z Metropolitan Opera oraz aktorstwo na Yale University - mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny Nocy.
       Po ukończeniu studiów Siggy Davis została zaangażowana do teatrów na Broadwayu. Występowała m.in. w musicalach „Nunsense”, „Hair” i „Butterfinger's Angel”. Punktem kulminacyjnym jej kariery aktorskiej była rola Effie w spektaklu „Dream Girls” w berlińskim Theater des Westens. Po znakomitych recenzjach otrzymała rolę Sonii w światowej premierze Broadwayowskiego hitu „The Life”. Brała również udział w filmach znakomitych reżyserów - Spike'a Lee, Mario van Peeblesa czy Briana de Palmy. Koncertowała też z wielkimi sławami jazzu: pianistą Don Pullenem, pianistką i organistką Aminom Claudine Myers, saksofonistami - Charliem Mariano, Jamesem Carterem, Herbem Gellerem czy trębaczem Hannibalem Petersonem.
       Występ Siggy Davis to nie jedyna propozycja „muzyki z duszą” - ostatniego dnia festiwalu usłyszeć będzie można m.in. walc „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki „Wesoła wdówka”.
       - Staraliśmy się tak przygotować program festiwalu, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie, jest więc klasyka filmu, rozmowy o książce, spora dawka muzyki - wyjaśnia Justyna Kozłowska-Dyrla, rzecznik prasowy CKiWM „Światowid”. - A wszystko to ma zwrócić na ten czas nasze oczy i umysły ku sztuce, poruszyć naszą wrażliwość, ale przede wszystkim potrzebę obcowania z kulturą i sztuką. W propozycji „Światowida” znalazł się też kabareton, bo elblążanie lubią się śmiać, a jak powiedział Louis de Funes, „śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc”.
       Ostatniego dnia festiwalu Teatr Muzyczny z Poznania pokaże jedno z najpopularniejszych dzieł w literaturze operetkowej i najwybitniejszą pozycją w dorobku Franciszka Lehára.
       - „Wesoła wdówka”, mimo że jej prapremiera odbyła się w 1905 roku, wciąż cieszy się dużą popularnością - mówią organizatorzy. - Znalazła się nawet w programie tegorocznego Przystanku Woodstock.
       Lucjan Kydryński w „Przewodniku operetkowym” rozpoczyna opis operetki w ten sposób: „W salonach poselstwa Pontevedry w Paryżu - wielkie przyjęcie z okazji urodzin księcia Pontevedry. Poseł baron Mirko Zeta podejmuje szampanem zaproszonych gości, ale trapi się z powodu depeszy, jaką otrzymał z kraju właśnie tego dnia: Hanna Glawari, wdowa po bankierze Pondevedry, jedyna spadkobierczyni 20 milionów dolarów, wyjechała do Paryża. A jej pieniądze muszą pozostać w księstwie; minister skarbu poleca uważnie zająć się młodą wdówką…”
       W spektaklu Teatru Muzycznego z Poznania, znanego do 1973 roku jako Operetka Poznańska, wystąpi 12 solistów, chór w składzie 10 osób, dziesięcioosobowy balet oraz orkiestra w składzie 27 osób.
       Bilety na „Noce” w cenie 10 zł na koncert w piątek 28 sierpnia i 60 zł na operetkę zarezerwować można pod numerem tel. 055 611 20 68/76.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama