UWAGA!

Dziewiąta Prowincja

Elbląg, Tak wygląda okładka pisma
Tak wygląda okładka pisma

Warto zajrzeć do nowego numeru Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław.

Pismo, które wydaje Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich Taka Gmina w Sztumie, kosztuje ok. 15 zł. Można je kupić w ośrodkach kultury w: Malborku, Sztumie, Kwidzynie i Nowym Dworze Gdańskim, w księgarniach w Sztumie i Nowym Dworze Gdańskim, a w Elblągu - w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.
       Spotkanie promujące najnowszy numer odbędzie się dziś - w piątek, 5 października, o godz. 17, w sali sztumskiego kina (ul. Reja 13).
      
       Co w 9. Prowincji? - Wskazówki znajdziemy we wstępie:
       "W naszej rubryce poetyckiej dwie poetki Anna Peplińska z Elbląga i Małgorzata Jędrzejewska z Nowego Stawu, obie związane z Alternatywnym Elbląskim Klubem Literackim, który prezentował swoją twórczość w sierpniu na I Festiwalu Literatury Wielorzecze w Elblągu. Nazwa festiwalu pochodzi od tomu opowiadań Stanisława Modrzewskiego, elblążanina, dla którego Żuławy stanowią ważne źródło literackiej inspiracji. O Jego twórczości pisze dla nas Andrzej Kasperek. Tomasz Wandzel tym razem zaprezentuje się jako poeta.
       Proza to nowe opowiadanie naszego redaktora, kolejnego piewcy Żuław, Andrzeja Kasperka z Nowego Dworu Gdańskiego oraz debiutanckie opowiadanie Grażyny Kamyszek, polonistki pochodzącej ze Sztumu, na co dzień mieszkającej w Ustce.
       Na wędrówkę po prowincjach bliskich i dalekich zaproszą Państwa Aleksandra Paprot - szukając śladów diabła Farmazona w Stablewie, Kordian Kuczma - podążając ulicami Malborka. Maciej Grochowski zabierze Państwa na wycieczkę kajakową Drwęcą, a Wiesław Olszewski - na nieznany szlak żuławskiej berlinki. Piotr Piesik opowie o wirtualnym Koniecwałdzie, a Weronika Węglińska - o Sztutowie, gdzie podjęto oryginalne działania edukacyjno - resocjalizacyjne. Paweł Głogowski opowie o alzackim Malborku, czyli zamku Habsburgów w niewielkim miasteczku Kintzheim, a Maria Wiśniewska - o nauczycielskich wojażach do Irlandii i Hiszpanii.
       Czeka Państwa jak zwykle spora dawka historii. Przemysław Dorszewski opowie o tragicznych losach burmistrza Malborka z XV wieku, a Janusz Namenanik - o klasztorze reformatów w Dzierzgoniu, w którym dziś znajduje się Dzierzgoński Ośrodek Kultury. Jan Chłosta przywraca pamięć o wielkim Władysławie Gębiku, twórcy Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie, Janusz Ryszkowski wspomina o Bolesławie Morawskim, mało znanym synu słynnego doktora Feliksa Morawskiego, a Marta Chmielińska - o Hieronimie Żbikowskim, jednym z Żołnierzy Wyklętych i powojennych losach Jego rodziny.
       Tekstami Leszka Sarnowskiego i Karola Nawrockiego (IPN) wracamy do niedawnych czasów karnawału Solidarności i tragedii czasu wojennego. To wspomnienie o Sztumskiej Solidarności, czyli początkach lokalnej prasy i pacyfikacji ośrodka dla internowanych w Kwidzynie.
       W dziale plastycznym prezentujemy tym razem sylwetkę artystyczną Hanny Uchmańskiej, nauczycielki ze Sztumu, która po latach odkryła w sobie pasję malowania.
       O teatrze, muzyce i plastyce piszą Dorota Maluchnik, Wacław Bielecki i Andrzej Kasperek, a na sporą dawkę dobrego humoru jak zwykle możemy liczyć w wydaniu Macieja Kraińskiego i Marka Stokowskiego".
      
       Czytaj całość

      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama