UWAGA!

Elbląska Orkiestra Kameralna wyruszy na podbój Estonii

 
Elbląg, Elbląska Orkiestra Kameralna wyruszy na podbój Estonii

W dniach 21 – 22 października Elbląska Orkiestra Kameralna będzie koncertować na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Afekt, odbywającym się w Tallinie i Tartu. Kameraliści zaprezentują się wraz z kompozytorką i sopranistką – Agatą Zubel oraz jedną z najbardziej utalentowanych estońskich pianistek - Kadri-Ann Sumerą a także Chórem Kameralnym Estońskiej Filharmonii Narodowej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Marek Moś.

Koncerty są wynikiem realizacji przez orkiestrę projektu, który zakłada popularyzację polskiej muzyki współczesnej i jej twórców poza granicami naszego kraju. Elbląska Orkiestra Kameralna zaprosiła do współpracy Agatę Zubel, zaliczaną do grona najlepszych kompozytorów współczesnych w Europie. Podczas koncertu na Festiwalu Muzyki Współczesnej Afekt będzie można usłyszeć jej kompozycję „Pomiędzy odpływem myśli a przypływem snu” inspirowaną wierszami Tadeusza Dąbrowskiego, poety urodzonego w Elblągu. W repertuarze znajdzie się także „Litania do św. Klemensa” Pawła Łukaszewskiego oraz „Naninana“ Aleksandra Nowaka. Elbląska Orkiestra Kameralna i Chór Kameralny Estońskiej Filharmonii Narodowej prawykonają utwór estońskiej kompozytorki Liisy Hirsch pt. „Wings”. Nie zabraknie kompozycji jednej z najciekawszych postaci muzyki współczesnej, Enno Poppe.
       Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Afekt już od 15 lat odbywa się na południu Estonii w Tartu, a od kilku lat ma również swoją edycję w stolicy, w Tallinie. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu, organizatorzy zaprosili uznanych wykonawców i twórców muzyki współczesnej m.in. Georga Friedrlicha Haasa, Klangforum Wien, Ensemble Adapter czy Agatę Zubel. Ideą festiwalu jest ukazanie publiczności aktualnej, współczesnej sceny muzycznej Europy.
      
       21 października, godz. 19 – kościół św. Jana, Tartu
       22 października, godz. 19 – kościół Metodystów, Tallin
      
       Agata Zubel, sopran
       Kadri-Ann Sumera, fortepian
       Elbląska Orkiestra Kameralna
       Chór Kameralny Estońskiej Filharmonii Narodowej
       Marek Moś, dyrygent
      
       W programie:
       Agata Zubel „Pomiędzy odpływem myśli a przypływem snu " na głos, fortepian i orkiestrę smyczkową
       Liisa Hirsch „Wings" na chór i smyczki (premiera)
       Enno Poppe „Zwölf“ na wiolonczelę solo , „Fingernagel“ na skrzypce i altówkę, „17 Etüden  für Violine“ 2. Zeszyt na skrzypce solo
       Paweł Łukaszewski „Litania do św. Klemensa“ na chór mieszany i orkiestrę smyczkową
       Aleksander Nowak „Naninana“ na orkiestrę smyczkową i Fender Rhodes
       Projekt „Dialog muzycznych kultur. Polska – Estonia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja polskiej kultury za granicą 2016 - Promesa"

       Patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Super! Powodzenia!!!
 • Za czyje pieniądze te wycieczki? Czy finansują to elbląscy podatnicy i czy odbywa się to z puli 2 mln zł rocznie, jaką przeznacza na tę orkiestrę budżet miasta?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  10
  RedaktorJabłkalski(2016-10-07)
 • Polecam orkiestrze odwiedzenie bardzo urokliwego miejsca w Tartu. Strona internetowa vilde. ee. Jest to kafejka, restauracja i pub w jednym miejscu. Przed kamieniczką jest ławeczka na której siedzą Oscar Wilde i Eduard Vilde. Ten drugi był pisarzem estońskim. Kafejka miała "wkomponowane" w wystrój stare maszyny drukarskie z XIX. Warto wpaść, polecam. Pozdrawiam
 • Kto płaci za tą wycieczkę. .. bo w epecu magika już nie ma. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  Kat.Na.Idiotów(2016-10-07)
 • Czytaj ze zrozumieniem .. środki z MKiDN. To znaczy że wygrali grant . Brawo
 • Jablkalski cofnij się do zerówki bo czytasz nie potrafisz.
 • Zawsze się zastanawiam, czy Elbląg stać na utrzymywanie takiej orkiestry. Nie wszyscy lubią ten gatunek muzyki, którą uprawiają. Czy nie należałoby sprywatyzować?, niech gra Ten co ma kasę.
 • EOK nie musi niczego zdobywać. To zjawisko Galaktyczne. , choć podobne zespoły działają w kilkudziesięciu miastach i miasteczkach Polski. Sam Pan Dyrygent prowadzi kilka podobnych, doraźnych zgromadzeń muzycznych. Jednak projekt z Elbląga. .. i jego Dyrektor - to dzieło Geniusza.
 • Europo na kolana!!!!
 • .. .. a czy prawdą jest, że w 2015 roku od EPECu dostali 52 000 zł czyli, że mieszkańcy dali ?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  C.ieciorka(2016-10-07)
 • Inaczej pisząc, w naszym mieście zawiść góruje nad rozsądkiem. Nie może ktoś za ciężka pracę być doceniony. Życzę Wam jak najwięcej dobrych dni i gratuluję.
 • Powodzenia, chociaż jedziecie tam już z wyrobioną renomą. Co do ' za czyje to itp ' to da się zauważyć, że pytają się w kółko te same osoby. Nudzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  pampi-ZAWADA(2016-10-07)
Reklama