UWAGA!

Elbląski epizod pani Zofii

Elbląg, Zmarła Zofia Czerwińska
Zmarła Zofia Czerwińska (fot. wikipedia)

W 1960 r. została zaangażowana przez dyrektora Aleksandra Sewruka do roli Rozyny w „Cyruliku sewilskim”. - To było bardzo fajne przedstawienie - wspominała w wywiadach po latach. Dobrze wspominała i cały sezon pracy w Teatrze im. Stefana Jaracza Olsztyn - Elbląg. W naszym mieście też grała. Aktorka Zofia Czerwińska zmarła w wieku 85 lat.

Urodziła się 19 marca 1933 roku  w Poznaniu, ukończyła V LO w Gdańsku-Oliwie, następnie PWST w Krakowie, a na scenie zadebiutowała w 1957 r. Zofia Czerwińska stała się ulubienicą polskich widzów za sprawą seriali "Czterdziestolatek", "Alternatywy 4" czy filmów "Brunet wieczorową porą", "Miś" (tych ról było dużo, dużo więcej). Przez ponad 20 lat związana z warszawskim Teatrem Syrena, ale miała swój epizod związany z Elblągiem. W latach 1960-1961 była aktorką Teatru im. Stefana Jaracza Olsztyn-Elbląg. Zaangażował ją dyrektor Aleksander Sewruk do roli Rozyny w „Cyruliku sewilskim”.
       - Bardzo lubiłam Olsztyn. To był wtedy teatr Olsztyn-Elbląg. Wygrywało się "Cyrulika" miesiąc w Olsztynie i jechało się z nim na miesiąc do Elbląga. Teatr czasów komuny był zupełnie innym teatrem. Nie chodzi nawet o repertuar, tylko on był wytchnieniem dla ludzi - mówiła w 2015 r. w wywiadzie dla "Gazety Olsztyńskiej" Zofia Czerwińska.
       W tym samym roku podczas odbywającego się w Elblągu Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych (była to pierwsza i jak się okazało ostatnia edycja tego wydarzenia) aktorka otrzymała Złotego Światowida za rolę kobiecą w serialu „Na dobre i na złe". Nie pojawiła się na gali, ale przesłała list do publiczności i jury, który odczytała Sonia Bohosiewicz. Żartowała w nim, zwracając się do jury: "mają państwo dobry gust".
       W grudniu 2015 r. w ramach cyklu "Akcja: e-motywacja" w Bibliotece Elbląskiej i Filii nr 5 na Osiedlu Zawada odbyło się wirtualne spotkanie z panią Zofią skierowane do seniorów, ale nie tylko.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wielka szkoda, świetna aktorka komediowa, ostatnio w Swiat wg. Kiepskich, Dusza czlowiek, mieszkańcy W- wy widywali ją zawsze życzliwą dla innych i usmiechniętą na spacerach z psem na Powislu, gdzie od lat mieszkała.
 • Niezapomniana Balcerkowa: "Proszę pana, jak ktoś całe życie mieszkał mieście, to się za chiny do wiochy nie przyzwyczai. " Tekst do Anioła gdy zesłano ich z Targówka na Ursynów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  leweoczkomisiarysia(2019-03-13)
 • Odchodzi pokolenie wykształconych aktorów po ukończonych wyższych szkołach teatralnych. .. dzisiejsze młode pokolenie to "gwiazdy". .. ściankowa-celebryckie. .. Pani Zofia była wspaniała aktorka i skromnym człowiekiem. ..
 • No i już nie pocałuje oczka misia Rysia. Wspaniała aktorka. Znakomity kunszt. Szkoda tego pokolenia, bo to byli prawdziwi aktorzy. Teraz, młodzi, cóż. .. .nie dość, że same seriale to jeszcze proszki do prania reklamują.
 • Szkoda Pani Zofii ciepły człowiek wesoły????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Marcin 44(2019-03-14)
 • Tak, to były świetne spotkania z seniorami w Bibliotece Elbląskiej na Św. Ducha zafundowane przez firmę Orange. Pani Zofia Czerwińska opowiadała o swoim pasjonującym życiu.
 • @Iugjyfhgdk - święte słowa, same nieudaczniki a nie aktorzy, wszystko po znajomości, Englertowa, Józefowicz, Bohosiewicz itd i itd, toż to woła o pomstę do nieba
Reklama