UWAGA!

Fascynujący świat ludzi Północy – posłuchaj!

Elbląg, Fascynujący świat ludzi Północy – posłuchaj!

Wiem, że na tę książkę świat naukowy czekał. Mam nadzieję, że wniesie ona dużo do dyskusji nad wikińskim okresem w dziejach środkowej Europy – mówi w radiowej rozmowie dr Marek Franciszek Jagodziński, archeolog, autor książki „Truso. Między Weonodlandem a Witlandem”.

W środę (17 listopada) w elbląskim muzeum odbyła się premiera starannie wydanego i bogato ilustrowanego albumu. Podsumowuje on niemal 30 lat badań archeologicznych na terenie legendarnego emporium handlowego.
       – Opowiadam w tej książce cztery historie. Pierwsza dotyczy relacji Wulfstana, z której wiemy o Truso, druga – poszukiwań osady, trzecia to dzieje Janowa [pod Elblągiem, gdzie odkryto pozostałości emporium – red.], czyli historia niszczenia reliktów osady Truso – opowiada autor. – Część czwarta to opis samej osady, tego, co w czasie wielu lat wykopalisk udało nam się odkryć, z podziałem na handel, rzemiosło i życie codzienne. Pokazuję fascynujący świat ludzi Północy, Wikingów, świat, w którym sfera sacrum i profanum były ze sobą ściśle związane, co bardzo wyraźnie widać w śladach kultury materialnej odkrytych w czasie badań. Być może książka ta zapoczątkuje prace nad pisaniem nowej historii tego regionu, bo w Truso znajdujemy odpowiedzi na wiele istotnych pytań, które mediewiści formułowali nie tylko w odniesieniu do ziem polskich, ale całej Europy Środkowej.
       A co dla odkrywcy osady jest największą tajemnicą Truso? Posłuchaj.
      
      
Agnieszka Jarzębska, eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama