UWAGA!

Festiwal Jazzbląg po raz trzeci

Elbląg, Festiwal Jazzbląg po raz trzeci

Przed nami trzecia edycja Festiwalu Jazzbląg, na który zapraszamy do elbląskiej Galerii EL od 17 do 20 lipca. Na scenie zagoszczą jedne z najciekawszych głosów polskiej sceny nie tylko jazzowej: Marek Dyjak, Urszula Dudziak i Beata Przybytek oraz wybitni instrumentaliści: Wojciech Karolak, Piotr Wyleżoł Trio & Stephen Riley i Janusz Muniak. Promujemy także elbląskich muzyków, począwszy od Jerzego Małka, który debiutuje jako Dyrektor Artystyczny Festiwalu po Marcina Gawdzisa, w tym roku nominowanego do nagrody Fryderyk 2014. Przedsprzedaż biletów i karnetów już trwa.

Festiwal Jazzbląg ma za sobą dwie edycje – obie ciepło przyjęte przez publiczność i bogate w gwiazdy, oraz 50 lat tradycji grania jazzu w zabytkowych wnętrzach Centrum Sztuki Galerii EL. Na scenie do tej pory mogliśmy oglądać takich muzyków jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Henryk Miśkiewicz, Michael Patches Stewart, Grzech Piotrowski, RGG, Krystyna Stańko, Arild Andersen, Adam Bałdych czy Atom String Quartet.  Do współpracy przy konstruowaniu programu tegorocznej, trzeciej już, edycji Festiwalu zaprosiliśmy Jerzego Małka, pochodzącego z Elbląga trębacza, którego już mieliśmy okazję usłyszeć na jazzblągowej scenie.
       Jerzy Małek jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix Jazz Juniors w Krakowie, specjalnego wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej Katowice, tytułu Nowa Nadzieja w ankiecie Jazz Top 2000 a także „2nd runner up“ na Międzynarodowych Zmaganiach Jazzowych w Szczecinie, w których brali udział muzycy z Europy i USA 2004. Otrzymał nominację do Fryderyka 2012 w dwóch kategoriach - ,,Jazzowy kompozytor/aranżer roku" i ,,Jazzowy muzyk roku. Od lat plasuje się w czołówce polskich trębaczy jazzowych obok Tomasza Stańki i Piotra Wojtasika. W tym roku debiutuje w roli Dyrektora Artystycznego Festiwalu Jazzbląg.
      
       O swoim pomyśle na Jazzbląg i tegorocznych gwiazdach mówi tak:
       "(...) mottem, które przyświecało mi w realizacji koncepcji tegorocznego Festiwalu była próba połączenia wysublimowanych form ekspresji muzycznej w sposób maksymalnie komunikatywny dla współczesnego odbiorcy. Najbardziej naturalną formą przekazu muzycznego, od samego początku powstania muzyki, był śpiew, dlatego nie mogło go zabraknąć na tegorocznej odsłonie Jazzbląga. Ikona polskiego jazzu - Urszula Dudziak, Beata Przybytek oraz Ida Zalewska to trzy wspaniałe kobiece głosy, nawiązujące swym stylem do korzeni jazzu, bluesa, oraz soulu. Nie zabraknie też głosu męskiego w postaci Marka Dyjaka, który w charakterystyczny dla siebie sposób wykorzystuje elementy jazzu do tworzenia indywidualnego misterium przekazu. Czym jest Jazz, jak nie połączeniem tradycji z nowoczesnością? Dlatego nie mogło zabraknąć na tegorocznej odsłonie Jazzbląga legend polskiego jazzu. Tym razem udało się zaprosić Wojtka Karolaka oraz Janusza Muniaka. Na szczególną uwagę zasługują projekty: Piotra Wyleżoła, który wystąpi z własnym projektem z udziałem jednego z najbardziej interesujących amerykańskich saksofonistów jazzowych dzisiejszych czasów Stephen‘em Riley‘em oraz zespół nominowanego w tym roku do nagrody Fryderyka Marcina Gawdzisa".
      
       Nieodłącznym elementem Festiwalu Jazzbląg są imprezy towarzyszące. Po każdym dniu koncertowym w Klubie Środowisk Twórczych "Krypta" odbywać będą się jam session. Do ich prowadzenia zaprosiliśmy Piotra Kułakowskiego. W tym roku będzie można także obejrzeć wystawę archiwalnych okładek Jazz Forum, autorstwa Rafała Olbińskiego "Jazz on the cover", którą otworzymy w Krużganku 15 lipca. Natomiast 20 lipca tradycyjnie zapraszamy do Galerii EL najmłodszych słuchaczy na Małą Akademię Jazzu, którą poprowadzi zespół Dixie Company.
      
       Program i bilety
       Wtorek, 15 lipca, godz. 18
       Jazz on the cover wystawa archiwalnych okładek Jazz Forum, autorstwa Rafała Olbińskiego (wstęp wolny)
       Czwartek, 17 lipca, godz. 19
       Marek Dyjak
       Wojciech Karolak Quartet
       Piątek, 18 lipca, godz. 19
       Piotr Wyleżoł Trio feat. Stephen Riley
       Urszula Dudziak Superband
       Sobota, 19 lipca, godz. 18
       Marcin Gawdzis Quintet
       Beata Przybytek
       Janusz Muniak & Friends
       Niedziela, 20 lipca, godz. 13
       Mała Akademia Jazzu - Dixie Company (wstęp wolny)
        
       Przedsprzedaż biletów do 14 lipca 2014
       Bilet na dzień koncertowy: 50 zł, w przedsprzedaży  40 zł
       Karnety na całość Festiwalu: 130 zł, w przedsprzedaży 100 zł
       Informacje dotyczące biletów i Festiwalu pod numerami telefonów: 55 625 67 80, 55 625 67 84 lub mailowo: beata.b@galeria-el.pljoanna@galeria-el.pl

       Patronat medialny nad festiwalem Jazzbląg objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      

      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Bardzo tanie bilety.
 • Nic tylko kupować; ) Przypominamy, że przedsprzedaż trwa do 14 lipca - warto zaoszczędzić parę złotych i kupić bilety teraz. Zapraszamy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  GaleriaEL(2014-07-02)
 • Tanie bo już raz za nie zapłaciliśmy. Idą na to pieniądze z miejskiej kasy, czyli Nasze podatki.
 • Naprawdę warto się wybrać na ten bliski likwidacji przez nowe władze na Ratuszu festiwal, uratowany przez Galerię. Nie chcielibyśmy chyba, żeby prawdziwe okazalo się stwierdzenie, że elblążanie słuchają tylko disco polo, a jazzujące klimaty sa nam odległe. a Jerzy Małek przygotował strawny nie tylko dla miłośników jazzu program.
 • Tak strawny jak jazzo polo.
 • Stara prawda mówi, że jak coś jest do wszystkiego (w tym wypadku dla każdego), to jest do niczego. Program nie ma być strawny, tylko dobry. Dla mas są Dni Elbląga z Oceaną, a organizowanie festiwalu jazzowego - zobowiązuje. Repertuar tegoroczny jak z zaduszek jazzowych z lat siedemdziesiątych.
 • Sprostowanie! Z tego co pamiętam festiwal jazzowy około dziesięć lat temu stworzył poprzedni dyrektor Galerii El. Dwa lub trzy lata temu nowy dyrektor, czyli słynny już w całej Polsce, obecny, postanowił zlać sprawę. Wtedy właśnie to ratusz nie pozwolił na zabicie tej imprezy. Wszystko za sprawą dyrektora Departamentu Kultury, który na szczęście jest miłośnikiem tej formy sztuki. Wymyślono nową nazwę i nieco zmieniono konwencję festiwalu. Ratusz wyłożył pieniądze i zajął się organizacją koncertów. Bajki proszę umieszczać w książeczkach dla dzieci a nie w komentarzach.
 • Jakoś nie kojarzę festiwalu sprzed 10 lat. Ale były letnie cykle koncertów jazzowych i bluesowych. Niektóre całkiem do rzeczy. Przytomnie wykorzystywano fakt przebywania w Polsce ciekawych wykonawców kierujących się w stronę Suwałk na tamtejszy festiwal bluesowy. Ale to już minęło, niestety. .. ..
Reklama