UWAGA!

Finisz wyprawy w nieznane

Piętnaścioro niedowidzących i niewidomych dzieci, które zostały zwycięzcami ogólnopolskiego konkursu literackiego „Wyprawa w nieznane”, od 26 do 29 listopada weźmie udział w warsztatach ceramicznych, literackich, muzycznych i zajęciach hipoterapii. Będą również uczestniczyć w przedstawieniu „Jest królik na księżycu” oraz w projekcji audiodeskrybowanego filmu „W pustyni i w puszczy”.

Konkurs, którego organizatorem było Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, został rozstrzygnięty 10 listopada. Skierowany był do niedowidzących i niewidomych dzieci w wieku 8-12 lat. Tematem pracy miała być podróż – już odbyta lub będąca przedmiotem marzeń.
       Piętnaścioro laureatów wraz z opiekunami zostało zaproszonych do Elbląga, gdzie przez cztery dni będą uczestniczyć w grach i zabawach integracyjnych prowadzonych przez doświadczonego tyflopedagoga, relaksujących warsztatach muzycznych, warsztatach ceramicznych, inspirowanych fragmentami prozy Henryka Sienkiewicza, zajęciach literackich, których celem będzie wyposażenie małych pisarzy w praktyczne umiejętności literackie, a ostatniego dnia w wyjeździe do Ośrodka Jazdy Konnej „Mierzeja” w Sztutowie. Będą także mogli nagrać zwycięskie utwory literackie w profesjonalnym studiu radia eKultura.
       Również dla nich CSE „Światowid” zaprosił Białostocki Teatr Lalek z przedstawieniem pt. „Jest królik na księżycu”. Spektakl ma być próbą oswojenia dzieci z ciemnością, strachem i tajemnicą nocy. Dzięki zastosowaniu techniki audiodeskrypcji dzieci niewidome mają szansę czerpać taką samą przyjemność z odbioru przedstawienia jak dzieci widzące. Krótkie komentarze lektora pomiędzy dialogami bohaterów rekompensują dzieciom niewidomym brak wrażeń wzrokowych.
       – Zaś projekcja filmowa najnowszej ekranizacji powieści przygodowej Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich chętnych. Film, który zostanie wyświetlony w sobotę 28 listopada o godzinie 10, będzie opatrzony komentarzami Darka Jakubaszka z Białegostoku, który jest ekspertem w dziedzinie audiodeskrypcji w Polsce. Bezpłatne wejściówki można odbierać w godzinach 8-16 w pokoju nr 38 – mówi Dominika Śmiech z CSE „Światowid”.
       Z myślą o rodzicach i nauczycielach odbędzie się seminarium pt. „Potrzeby dzieci niewidzących”. Jego celem jest wskazanie rodzicom i opiekunom form skutecznego motywowania dzieci niewidomych do przełamywania swojej niepełnosprawności. Ponadto uczestnicy seminarium dowiedzą się, jak radzić sobie ze stresami, trudnościami w wychowywaniu i rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka. Spotkanie będzie dla rodziców i opiekunów okazją do wymiany doświadczeń, dyskusji o wspólnych problemach. Odbędzie się ono w piątek 27 listopada o godzinie 13 w sali kameralnej kina Światowid.
       – W roli prelegentów wystąpią posiadający szerokie doświadczenie w pracy z niewidomymi pedagodzy i psycholodzy – zachęca Dominika Śmiech. – Mamy nadzieję, że dla rodziców uczestnictwo w seminarium stworzy okazję wymiany doświadczeń, a także poszerzenia wiedzy na temat przysługujących świadczeń.
      
       Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama