UWAGA!

Galeria EL im. Gerarda Kwiatkowskiego?

 Elbląg, Współzałożyciele Galerii EL oraz przyjaciele Gerarda Kwiatkowskiego chcą, by centrum sztuki nosiło jego imię
Współzałożyciele Galerii EL oraz przyjaciele Gerarda Kwiatkowskiego chcą, by centrum sztuki nosiło jego imię (fot. arch. MS)

Ci, którzy podnieśli z ruin kościół Najświętszej Marii Panny i tchnęli w niego artystycznego ducha chcą, by kulturalne centrum nosiło imię Gerarda Kwiatkowskiego. - Niech nazwa wszystkim przypomina, że ta galeria - laboratorium sztuki powstała dzięki jego energii i wizji, do której nas zapalił - napisali w liście skierowanym do prezydenta Elbląga.

Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski zmarł 11 sierpnia 2015 r. Pamięć o nim pozostała i jest szczególnie żywa w sercach przyjaciół, z którymi w latach 60. XX wieku podnosił z ruin kościół NMP i tworzył w nim laboratorium sztuki. To oni zwrócili się do prezydenta Elbląga z wnioskiem o nadanie Galerii EL imienia Gerarda Kwiatkowskiego. "Uważamy, że to będzie najwłaściwsza forma uczczenia jego pamięci - bo to on w roku 1961 utworzył Galerię EL - zostawił nam - miastu" - czytamy w piśmie, które 11 lutego zostało złożone w Urzędzie Miejskim w Elblągu.- (...) Niech nazwa Galeria EL im. Gerarda Kwiatkowskiego wszystkim przypomina, że ta galeria-laboratorium sztuki powstała dzięki jego energii i wizji, do której nas zapalił i razem z nim podnieśliśmy to miejsce z gruzów i ruin - byliśmy wtedy z nim - stąd ta prośba".
       Dalej ci, którzy współtworzyli Galerię EL, czyli Jerzy Wojewski, Wacław Nadziakiewicz i Lechosław Rutkowiak, a także ci, którzy od początku wspierali działalność Galerii EL, czyli Janusz Hankowski, Nina Błeszyńska-Wojewska i Mirosław Dymczak przytaczają zasługi i dokonania Gerarda Kwiatkowskiego, który w galerii po raz pierwszy ujawnił swój talent do realizacji rzeczy niemożliwych. Przypominają pięć edycji Biennale Form Przestrzennych organizowanych w Elblągu w latach 1965-73, jego działalność artystyczną na terenie Niemiec. Wymieniają nagrody i odznaczenia, jakie otrzymał Gerard Kwiatkowski.
       Mimo, że od 1974 r. mieszkał w Niemczech, nigdy nie stracił kontaktu z Elblągiem. Ze swojej kolekcji międzynarodowej sztuki nowoczesnej podarował Galerii EL zbiór ok. 300 eksponatów. Dla ekspozycji tej kolekcji przywiózł projekt szklanych empor, które w Galerii EL były gotowe wiosną 2011 r.
       Gerard Kwiatkowski jest Honorowym Obywatelem Elbląga. Po jego śmierci, w sierpniu 2015 r. radni Platformy Obywatelskiej zaproponowali przemianowanie ul. Kuśnierskiej lub jej części na ulicę Gerarda Kwiatkowskiego, by "Ulica Gerarda" sąsiadowała z jego ukochaną galerią - argumentowali. Pomysł się jednak nie przyjął.
       - Ten dotyczący zmiany nazwy Galerii EL wydaje się być bardziej naturalny - przyznają dziś miejscy urzędnicy. Wniosek złożony przez Jerzego Wojewskiego kilka dni temu w sekretariacie prezydenta Elbląga, zostanie rozpatrzony przez komisję ds. nazewnictwa. Prezydent wystąpił również o opinie tej sprawie do dyrektora Galerii EL.
       Do sprawy powrócimy.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama