UWAGA!

Głosy "Z krańca świata"

Elbląg, Głosy "Z krańca świata"
(fot. nadesłane)

O sprawach ważnych dla ludzi kultury i zwykłych mieszkańców będą rozmawiać uczestnicy braniewsko - fromborskiej konferencji Z krańca świata, która rozpoczęła się dziś i potrwa do piątku.

Wśród tematów są m.in. badania strat wojennych i restytucja dóbr kultury, odbudowa mniejszych miast Ziem Odzyskanych po II wojnie światowej oraz tworzenie nowych muzeów i ich wpływ na rozwój lokalnych społeczności.
       Jak informuje Elżbieta Topolnicka - Niemcewicz, prezes Fundacji im. Mikołaja Kopernika we Fromborku, jest to druga edycja sesji popularnonaukowej Krańce Europy. Fundacja organizuje ją dzięki projektowi Dom Warmiński.
       - Podejmiemy wątki związane z przeszłością obu miast, przede wszystkim Braniewa. Pokażemy też zbiory sztuki. Kolekcja dla Braniewa liczy kilkaset obrazów i grafik - darów artystów polskich, głównie profesorów akademii sztuk pięknych oraz twórców z innych krajów. Czy miastu uda się stworzyć galerię sztuki współczesnej na miarę zbioru tej klasy? Omówimy także kolekcje przedwojenne, np. najstarszy rękopis w zbiorach polskich w Bibliotece Narodowej, niegdyś pozyskany przez twórcę kolekcji braniewskiej Wilhelma Weissbrodta, który około 1900 roku został przekazany do Lyceum Hosianum, a pochodzi z VIII wieku i powstał nad Mozelą! Kolekcja starożytnych inskrypcji z Braniewa stanowi trzon zbioru starożytności w Muzeum Narodowym - wskazuje Elżbieta Topolnicka - Niemcewicz.
       Czytaj więcej.
      
Agnieszka Jarzębska, eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Za frekwencję i klakę służyli sami uczestnicy tej konferencji. .. kolejny sposób na wyrzucanie publicznych pieniędzy. .. BRAWO, BRAWO - oby tak dalej. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kris_abc(2010-10-22)
Reklama