UWAGA!

Goci... tacy jak my – posłuchaj!

 Elbląg, Prof. Karol Piasecki
Prof. Karol Piasecki (fot. Grzegorz Stasiełowicz, MAH)

Po pochowanych w Weklicach zostały pewne ślady materialne, ale trudno było wyobrazić sobie, jak oni w rzeczywistości wyglądali. Zrekonstruowane wizerunki przybliżają nam ich jako ludzi – mówi dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego dr Maria Kasprzycka.

Od wielu lat w Weklicach niedaleko Pasłęka prowadzone są wykopaliska archeologiczne na terenie cmentarzyska z początku naszej ery, wiązanego z ludem Gotów. Czaszki znalezione w Weklicach posłużyły do próby rekonstrukcji wyglądu pochowanych tam kobiety i mężczyzny. Badaniami kierował prof. Karol Piasecki, uczestnik odkrycia i identyfikacji szczątków Mikołaja Kopernika. Naukowiec był gościem wczorajszej (8 listopada) Kawiarenki Clio w elbląskim Muzeum.
       – Antropologia daje mnóstwo możliwości, rzecz w tym, że te możliwości są zależne od stanu zachowania kości – mówił prof. Karol Piasecki*. – Na podstawie szkieletu jesteśmy w stanie powiedzieć o wyglądzie zewnętrznym, wzroście czy stanie zdrowotnym człowieka. Dalsze analizy, jeśli są możliwe do wykonania, mogą powiedzieć coś jeszcze o diecie.
       Posłuchaj radiowych rozmów Agnieszki Jarzębskiej.
      

       *Prof. dr hab. Karol Piasecki kieruje katedrą etnologii i antropologii kulturowej Uniwersytetu Szczecińskiego. Od lat współpracuje też z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Głównej Policji, gdzie na podstawie dokonanych pomiarów i opisów antropologicznych wykonywane są rekonstrukcje wyglądu.
      
       Organizatorami cyklu Kawiarenka Historyczna Clio są: elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
      
eswiatowid.pl

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Właśnie tą ciekawą historią najlepiej promować Elbląg i najbliższe okolice - brawo Muzeum !!!!
  • No własnie - nie robią szumu, działają cicho a porządnie. Może za cicho. .. A tak swoją droga komu kreatora kultury z muzeum?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Stiopa(2011-11-10)
  • a czemu nie mozna komentować pracy policji od kiedy zaczeli udzielać się te smrody z KMP l olszty ?
  • Dlaczego informacje o takich wydarzeniach na elbląskim zadupiu pojawiają się dopiero PO FAKCIE, a nie z pewnym wyprzedzeniem żeby można było na spotkanie się wybrać?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    papież tygodnia(2011-11-11)
Reklama