UWAGA!

Habakuk - reggae w Mjazzdze

 
Elbląg, mat. organizatora
mat. organizatora

Dwadzieścia sześć lat na scenie, dziewięć wydanych płyt, setki koncertów i jeszcze więcej fanów. Mjazzga zaprasza na pierwszy, klubowy koncert Habakuka w Elblągu już w sobotę, 15 października.

Choć kojarzony jest głównie z nurtem reggae, w jego muzyce można również odnaleźć elementy rocka, elektroniki, dubu czy folku.
       Ostatni jak dotąd album Habakuka ukazał się 6 czerwca 2015 roku. Płyta nosi tytuł „Regrowth” i została nagrana we współpracy z grupą Kalokagathos, składającą się z siedmiu śpiewających techniką białego głosu dziewczyn oraz akordeonisty i perkusjonisty. Jest to brawurowe połączenie muzyki reggae z tradycyjnymi pieśniami, śpiewanymi w językach takich, jak: macedoński, fiński, estoński, rosyjski, ukraiński, słowacki, serbski czy sefardyjski.
       Habakuk już wcześniej udowodnił, że świetnie odnajduje się w przygotowaniu zaskakujących aranżacji. W roku 2007 zespół wydał album ”A ty siej…” z piosenkami Jacka Kaczmarskiego w wersji reggae.
       W nagraniach wzięli gościnnie udział: Muniek Staszczyk, Mateusz Pospieszalski, Antoni „Ziut” Gralak, Anna Witczak z zespołu Dikanda, Jarosław Bester – lider cenionego na całym świecie The Cracow Klezmer Band oraz gość specjalny Patrycja Kaczmarska – córka Jacka Kaczmarskiego.
       Teksty naszego barda doskonale współbrzmiały z charakterystyczną pulsacją, tworząc nową, intrygującą jakość. Znalazło to wyraz w znakomitych recenzjach i pozytywnym odbiorze tej płyty zarówno wśród fanów reggae jak i wielbicieli twórczości Jacka. Grupa zyskała wówczas uznanie, rozpoznawalność i popularność wśród szerokiej publiczności. Nagranie tego albumu zaowocowało między innymi występem Habakuka, jako pierwszego zespołu z Europy Wschodniej, na największym festiwalu świata, brytyjskim Glastonbury.
       Habakuk zawsze stawiał na hasło „Family Front”, czego najlepszym wyrazem jest tak właśnie zatytułowana płyta wydana w 2008 roku. Zawiera ona piosenki zaśpiewane przez różnych wokalistów na znanych już wcześniej riddimach (podkładach instrumentalnych) zespołu. Do współpracy zaproszeni zostali między innymi: Don Carlos – jeden z najwybitniejszych artystów reggae na świecie, Mickey Dread – jedna z najważniejszych postaci w historii tej muzyki, założyciel pierwszej rozgłośni reggae na świecie, producent m.in. płyty „Sandanista” grupy The Clash, Ava Leigh – wschodząca gwiazda angielskiej sceny muzycznej, Renata Przemyk, Muniek Staszczyk, oraz Mamadou Diouf. Grupa regularnie współpracuje też z King Loverem, doskonałym karaibskim wokalistą, na co dzień mieszkającym w Polsce.
      
       Dla Habakuka najważniejsze były i są koncerty. Od początku istnienia zespół zagrał ich już grubo ponad 1000, zarówno klubowych (w tym duże trasy Rege Tonite), jak i na licznych festiwalach.
      
       Mjazzga (Elbląg, ul. Kowalska 1-2C), 15 października, godz. 20.15
      
       Bilety w cenie 20 zł przed i 25 zł w dniu koncertu.
      
       Więcej na www.mjazzga.pl
      
       Następne koncerty:
       20.10 Kamil Piotrowicz Sextet (jazz)
       24.10 Pocket Corner (Norwegia jazz)
       26.10 Earl Thomas (USA soul/blues)
       28.10 Sounds Like The End Of The World (post rock)
Wojtek Minkiewicz, Mjazzga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama