UWAGA!

Hulajnitka - posłuchaj!

 
Elbląg, Hulajnitka - posłuchaj!
fot. archiwum Elżbiety Topolnickiej - Niemcewicz

Była urodzonym etnografem, "czuła wieś", zawdzięczamy jej odtworzenie tradycyjnej tkaniny dwuosnowowej oraz starych wzorów dywanów i kilimów mazurskich. Zostawiła po sobie także wiele własnych, interesujących prac z motywami regionalnymi - Barbarę Hulanicką, zmarłą w ubiegłym roku mistrzynię tkaniny artystycznej wspomina Elżbieta Topolnicka - Niemcewicz*.

Barbara Hulanicka zmarła w lipcu. Była jedną z najbardziej cenionych i najważniejszych artystek z naszego terenu. Jej inspiracją były m.in. tradycja, folklor oraz architektura Warmii i Mazur. Ostatnie lata życia spędziła w Barczewie, niedaleko Olsztyna. Wcześniej mieszkała i tworzyła np. w Reszlu i Fromborku. Jej prace posiadają muzea na całym świecie, można je też oglądać m.in. w różnych instytucjach w Elblągu. - Barbara Hulanicka przez dziesięć lat kierowała Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Związki z tym miastem zaowocowały również nowymi tematami jej tkanin - mówi Elżbieta Topolnicka - Niemcewicz wiele lat, która znała artystkę wiele lat. Radiowa rozmowa Agnieszki Jarzębskiej.
      

       * Hulajnitka. Barbara Hulanicka, Życie i twórcze dzieło - taki tytuł nosi książka Heleny Piotrowskiej, która w 2010 roku ukazała się nakładem olsztyńskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków
       ** Elżbieta Topolnicka - Niemcewicz jest historykiem sztuki, pracuje w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama