UWAGA!

„Isadora” na scenie i na fotografiach

 Elbląg, „Isadora” na scenie i na fotografiach

Dziś, 9 listopada, o godz. 9 rozpoczęły się X Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych. Podczas dzisiejszej Gali Jubileuszowego OSAON-u, która odbędzie się w Teatrze Dramatycznym o godz. 18, publiczność będzie miała wyjątkową okazję zobaczyć spektakl „Isadora”.

Światowid do soboty włącznie stał się miejscem spektakli, koncertów, pokazów tanecznych i wystaw, ponieważ do Centrum zjechali się artyści z całej Polski, m.in.z Lublina, Szczecina, Ostródy, Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna a także wielu innych miast i miasteczek.
     Dziś o godz. 18, podczas uroczystej Gali Jubileuszowego OSAON-u w Teatrze Dramatycznym, zaprezentowany zostanie spektakl „Isadora” w wykonaniu artystów z WTZ Teatroterapia przy Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Sztuki niepełnosprawnych aktorów Teatroterapii odznaczają się ogromnym profesjonalizmem i cieszą się dużym uznaniem na prestiżowych festiwalach. Spektakl, który zobaczymy dzisiejszego wieczoru, „Isadora. Opowieść o kobiecie” oparty został na faktach z życia wielkiej tancerki amerykańskiej - Isadory Duncan. Historia jej życia była bardzo burzliwa, z pasją tańczyła, z pasją przeżywała każdy dzień. Była artystką uciekającą od wszelkich konwencji, równie niekonwencjonalna była w miłości do mężczyzn. Odnosiła oszałamiające międzynarodowe sukcesy, ale też doświadczyła wielu osobistych tragedii.
     W spektaklu, którego reżyserem jest Maria Pietrusza-Budzyńska, pedagog i założycielka pierwszego w Polsce teatru ludzi niepełnosprawnych umysłowo, usłyszymy m.in. fragmenty muzyki Chopina, Beethovena, Schuberta, Wagnera, Straussa, Liszta, Bacha... Wykorzystane też zostały obrazy Botticellego i Corregia oraz rysunki ilustratora i kronikarza sztuki Isadory - Gordona Craiga. Historię tej fenomenalnej kobiety, tak bardzo doświadczonej przez ślepy los, grupa niepełnosprawnych artystów opowiada własnym językiem, odkrywając w niej tajemnicę życia, miłości, tworzenia.
     Po spektaklu goście będą mogli obejrzeć wystawę fotografii Iwony Burdzanowskiej, która jest fotoreporterką „Gazety Wyborczej”, a od kilku lat współpracuje z lubelskim WTZ Teatroterapia. Po raz pierwszy spotkała grupę w 1996 r. przy realizacji spektaklu „Dziewczynka z zapałkami” reżyserowanego przez Marię Budzyńską. Powstał wtedy pierwszy fotoreportaż ze spektaklu i pozostała fascynacja malarskimi klimatami nawiązującymi do XVI- i XVII-wiecznych mistrzów pędzla. Spotkanie zaowocowało dalszą pracą z ludźmi - jak mówi Iwona Burdzanowska - którzy bez teatru żyć nie mogą.
     Wstęp na Uroczystą Galę i spektakl „Isadora” za okazaniem zaproszenia, które można odebrać w sekretariacie CKiWM „Światowid” w Elblągu, tel. 055 611 20 50.
     
IM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama