UWAGA!

Janusz Kapusta: Między sztuką a matematyką

2012-10-03
Aktualizowany 2012-10-09 13:28
Elbląg, Janusz Kapusta: Między sztuką a matematyką

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż indywidualnej wystawy Janusza Kapusty pt. Między sztuką a matematyką, który odbędzie się 11 października o godz. 18. Tego samego dnia o godz. 17 odbędzie się spotkanie z Januszem Kapustą i oprowadzanie kuratorskie. 

O wystawie pisze kurator, Jarosław Denisiuk:
      
       Urodzony w 1951 r. Janusz Kapusta to matematyk, filozof i plastyk. Jego aktywność, także twórcza, obejmuje właśnie te sfery zainteresowań. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Zajmuje się ilustracją prasową. Publikował swoje rysunki m.in. w Szpilkach i Radarze, a także w prasie francuskiej i niemieckiej. W USA jego prace ukazują się w The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post. Od 15 lat regularnie współpracuje z Rzeczpospolitą. Uprawia także scenografię teatralną, ilustrował książki, odkrył nowe zasady złotego podziału, ale przede wszystkim poświęcił się propagowaniu swojego największego odkrycia, czyli K-dronu.
      
       K-dron to jedenastościenna bryła geometryczna o unikalnych właściwościach optycznych, akustycznych i strukturalnych. 11 litera alfabetu łacińskiego to K, a końcówka dron pochodzi od greckiego słowa edron - ściana, stąd nazwa K-dron.
      
       Dwa k-drony złożone ze sobą dają sześcian. K-dron, opracowany w 1985 r. a opatentowany w 1987 w USA pod numerem 4681481, to jak dotąd jego najbardziej znane dzieło. Sam Kapusta twierdzi, że ów kształt już istniał na przecięciu linii przekątnych i tworzących siatki czterech, zestawionych ze sobą sześcianów, wystarczyło niejako tylko go odkryć. Stało się to w trakcie przygotowań do wystawy w Nowym Jorku. Po wydrukowaniu ulotek promujących wystawę, w których zamieszczono wizerunek 2 kwadratów wpisanych jeden w drugi, Janusz Kapusta znalazł formę przestrzenną, na podstawie której wykonał następnie model przestrzenny bryły. Jednak K-dron to nie tylko geometryczna bryła, to także ilustracja idei, która od zawsze zaprzątała głowę autora, mianowicie jak narysować nieskończoność. Kapusta ujął to jako przestrzeń odchodzącą od nas w głąb perspektywiczną i równocześnie przeciwstawnie zbliżającą się ku nam. I to właśnie K-dron okazał się doskonałym odzwierciedleniem tej teorii, stanowiąc jednocześnie formę zewnętrzną i wewnętrzną.
      
       Ta jedenastościenna bryła, ma wiele kombinacji, jak i zastosowań: jako wykładzina na fasadach budowli, jako struktura dachowa, jako gra czy jako odwzorowanie powierzchni ziemi. Nowy geometryczny kształt o 11 ścianach, o którym rozprawiają najwybitniejsi na świecie matematycy, a także filozofowie, ma niezwykłe własności optyczne, akustyczne i strukturalne. Pozwala to na szeroki zakres zastosowań w budownictwie, wystawiennictwie, meblarstwie, produkcji zabawek bądź też opakowań. Pierwszy budynek z elementów k-dronowych powstał w Hollywood w roku 1995. W Las Vegas wzniesiono natomiast znane z MTV studio nagraniowe.
      
       Na wernisaż wstęp wolny. Wystawa czynna do 30 grudnia 2012.
      
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama