UWAGA!

Jazz w bibliotece

2010-11-28
Aktualizowany 2010-12-07 11:24
Elbląg, Jazz w bibliotece

Lions Club Truso zaprasza wszystkich elblążan lubiących jazz w najlepszym wykonaniu, na charytatywny koncert z udziałem gwiazd muzyki jazzowej: Śmietana, Karolak, Czerwiński. Muzycy połączyli dwa światy, kreatywną sztukę na najwyższym poziomie i przystępność w odbiorze cechującą muzykę pop. O brzmieniu tego muzycznego mariażu będzie można przekonać się na koncercie 14 grudnia.

Program koncertu to oryginalnie i wirtuozowsko zaaranżowane polskie utwory sceny pop. Są opracowane w klimacie jazzowym ale niezwykle komunikatywnie.
       Barbara Malitka, prezydent LC zapewnia, że w programie tego wydarzenia znajdzie się szereg atrakcji. Muzycy zagrają m. in. utwory z płyty Polish Standards. Będzie także specjalna zabawa fantowa „Piernikowe serduszka”. Dochód z koncertu zostanie przekazany na dożywianie ubogich dzieci w elbląskich szkołach.
       Koncert charytatywny z udziałem jazzowych mistrzów odbędzie się 14 grudnia (wtorek) o godz. 19 w sali "U św. Ducha" Biblioteki Elbląskiej im. C. K. Norwida, przy ul. Św. Ducha 3-7 w Elblągu. Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kwiaciarni Azalia.
      
       Jarosław Śmietana jest najwybitniejszym polskim gitarzystą i kompozytorem jazzowym znanym i uznanym w całej Europie a także wielu krajach świata. Występuje z całą czołówką polskiej sceny jazzowej jak m.in.: Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski. Swoje najnowsze płyty autorskie nagrał w prestiżowych studiach Nowego Yorku. Od 2002 roku został zaproszony do zespołu skrzypka światowej sławy Nigela Kennedy z którym współpracuje do dzisiaj. Wydał 31 płyt autorskich w których występuje jako solista i leader – za płytę Jarek Śmietana – SONGS and other ballads w roku 1998 otrzymał laur Fryderyka. Jego dyskografia jest znacznie szersza, nagrał ponad 50 płyt z innymi artystami. Od ponad dwudziestu lat fachowe pisma muzyczne ("Jazz Forum", "Gitara i Bass") uznają go w ankietach za najwybitniejszego gitarzystę jazzowego nie tylko w Polsce. Twórczość Śmietany nie zamyka się w ścisłych ramach jazzu, rozwijając swój warsztat kompozytorski pisze utwory dla muzyków dotychczas grających tylko muzykę klasyczną , a także na potrzeby baletu czy teatru i filmu. Jarosław Śmietana najczęściej jednak koncertuje ze swoim jazzowym trio i kwartetem a także w programach specjalnych z Nigelem Kennedy i innymi zaproszonymi na tę okoliczność gwiazdami światowego jazzu.
      
       Wojciech Karolak skończył studia na Wydziale Teorii Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Zadebiutował na fortepianie w 1956 roku podczas tzw. trójmeczu jazzowego w Liceum im. Nowodworskiego. W lutym 1958 roku jako saksofonista altowy rozpoczął współpracę z zespołem Jazz Believers, w którym grali m.in. Andrzej Trzaskowski, Krzysztof Komeda i Jan Ptaszyn Wróblewski. Następnie grał na saksofonie tenorowym w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. W 1961 roku porzucił grę na saksofonie i w kwartecie Andrzeja Kurylewicza poświęcił się bez reszty fortepianowi. Rok później razem z Romanem "Guciem" Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim założył własne trio (The Karolak Trio), z którym nagrał swoją pierwszą autorską płytę.
       W roku 1963 rozpoczął współpracę z grupą Polish Jazz Quartet Ptaszyna Wróblewskiego. Trzy lata później wyjechał do Szwecji, gdzie grywał rock i jazz w klubach i restauracjach. W 1973 roku kupił upragnione organy Hammond B-3. Lata 90-te to dla Karolaka okres ożywionej działalności artystycznej. Współpracuje z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrywa trzy albumy. W 1995 roku wraz z Piotrem Baronem i Zbigniewem Lewandowskim założył The High Bred Jazz Trio. W 1998 roku obchodził 40-lecie pracy artystycznej - z tej okazji wystąpił na Jazz Jamboree ze specjalnym jubileuszowym koncertem.
      
       Adam Czerwiński to polski perkusista jazzowy. Jako piętnastolatek, rozpoczął edukację w średniej szkole muzycznej w Gdańsku. Przez pierwsze trzy lata interesował się głównie wibrafonem. To na tym instrumencie rozpoczął swoją edukację jazzową trafiając do "Big Bandu Gdańsk" prowadzonego przez Jerzego Partykę. W 1986 zaczął swoją profesjonalną działalność w zespole Janusza Muniaka. Następny etap to współpraca z zespołami "D-BOX" , „Joung Power" , "New Prestentaion" , oraz Janem Ptaszynem Wróblewskim i Zbigniewem Namysłowskim. Od 1993 rozpoczął współpracę z Jarkiem Śmietaną, która trwa do dzisiaj. Muzycy zagrali wspólnie setki koncertów w klubach i na festiwalach na całym świecie. Nagrali też kilkanaście płyt. Koncertował w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Japonii oraz w tak egzotycznych miejscach jak Liban, Egipt, Dubaj, Kuwejt czy Albania. Czerwiński jest też pomysłodawcą i współtwórcą festiwalu "Jazz w lesie", którego pierwsza edycja odbyła się w Sulęczynie latem 1995 roku. Festiwal istnieje już 15 lat, podczas których wystąpiła tam cała czołówka polskiego jazzu, oraz wiele gwiazd zagranicznych. W tej chwili jest to jeden z wiodących Festiwali w Polsce. Ostatnie lata, to okres współpracy z wybitną gwiazdą, znakomitym skrzypkiem Nigelem Kennedym. Artyści koncertowali w takich miejscach jak: Grosse Freiheit w Hamburgu, Columbiahalle w Berlinie, Teatro Dal Verme w Mediolanie, Ronnie Scott’s oraz Royal Albert Hall w Londynie. Adam jest również kompozytorem, aranżerem, oraz leaderem własnych zespołów.
      
Dorota Wcisła, Lions Club Truso
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama