UWAGA!

----

Jazzbląg - dzień drugi: Piotr Wyleżoł Trio & Stephen Riley, Urszula Dudziak Superband

Drugi dzień Festiwalu Jazzbląg stoi pod znakiem jazzu z najwyższej światowej półki. 18 lipca zagra dla nas trio Piotra Wyleżoła z towarzyszeniem doskonałego amerykańskiego saksofonisty Stephena Rileya oraz największa diwa polskiej sceny jazzowej – Urszula Dudziak, będąca niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu Jazzbląg.

Piotr Wyleżoł już jako dziecko zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych i koncertował z repertuarem klasycznym. W wieku 10 i 11 lat z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii w Rybniku grał koncerty fortepianowe Mozarta i Beethovena. W 1995 r. ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Ireny Kryszczukajtis. W 2000 r. uzyskał dyplom ukończenia Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli. Od października 2007 prowadzi klasę fortepianu w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Na tejże uczelni w 2011 roku uzyskał tytuł doktora sztuki. Karierę na scenie jazzowej rozpoczął jeszcze w okresie studiów, w zespołach m.in. Janusza Muniaka, Jarka Śmietany i Marka Bałaty. Jako student również był laureatem licznych konkursów i festiwali jazzowych: Jazz Juniors w Krakowie (I nagroda), Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach (I nagroda), „Klucz do Kariery” – Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz nad Odrą we Wrocławiu (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej (Katowice).
       Od początku swojej działalności artystycznej lider własnego trio. Podczas dotychczasowej obecności na profesjonalnej scenie jazzowej miał okazję współpracować z wieloma jej osobistościami, jak : Billy Hart, Edd Schuller, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Grzegorz Nagórski, Kazimierz Jonkisz, Andrzej Cudzich, Adam Pierończyk, Gary Bartz, John Purcell, Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Marek Bałata, Ewa Bem, Piotr Baron, Antymos Apostolis, Nigel Kennedy, Steve Logan, Monty Watters, Bennie Maupin, Janis Siegel i inni. Od 2005 roku regularnie współpracuje z Nigelem Kennedy’m, biorąc udział w jego autorskich projektach, a także koncertach muzyki klasycznej, m.in. jako klawesynista w repertuarze J.S.Bacha czy A.Vivaldiego. W Elblągu gościem specjalnym, towarzyszącym trio Piotra Wyleżoła będzie Stephen Riley - jeden z najlepszych saksofonistów świata, na stałe mieszkający w USA. Grywał razem z największymi gwiazdami jazzu na świecie. Nie sposób wymienić wszystkich, ale wybrane z nich to: Wynton Marsalis, Joe Henderson, Ray Charles, Joshua Redman, Natalie Cole, Jackie McClean, Michael Brecker i wiele innych.
      
       Każdy szanujący się miłośnik polskiego jazzu musi znać to nazwisko, a znają je nawet ludzie za jazzem nie przepadający - Urszula Dudziak. To niekwestionowana gwiazda, uytzrymująca swoją pozycję od lat. Niezwykła skala głosu, swoboda i perfekcja intonacji oraz oryginalna technika wokalna, a także pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach współczesnej elektronicznej technologii muzycznej, pozwoliły Jej zyskać opinię artystki oryginalnej i kreatywnej. W dzieciństwie uczyła się grać na fortepianie, śpiewać zaczęła w liceum, zauroczona głosem Elli Fitzgerald. Karierę rozpoczęła w latach 60-tych w zespole Krzysztofa Komedy, śpiewała też i nagrywała z orkiestrą Edwarda Czernego. Początkowo wykonywała głównie standardy jazzowe, ale po nawiązaniu współpracy z Michałem Urbaniakiem (późniejszym mężem) zmieniła swój styl śpiewnia. Podstawę Jej wokalistyki stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki zwanej „scatem". Dzięki temu na przestrzeni kilku lat stała się jedną z najpopularniejszych i najoryginalniejszych postaci polskiego jazzu. Swego rodzaju słownik muzycznego języka Urszuli Dudziak stanowi album z 1973 roku „Newborn Light", nagrany wspólnie z Adamem Makowiczem. W 1973 roku wraz z Michałem Urbaniakiem wyjechała do Nowego Jorku. Obecnie mieszka w Warszawie. Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak m.in.: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.
       W minionym roku ukazała się jej pierwsza, biograficzna książka „Wyśpiewam wam wszystko”, która szturmem zdobyła serca czytelniczek i czytelników stając się książkowym hitem sezonu. Tym razem Artystka powróciła po przerwie do studia i nagrała pierwszy od lat studyjny album Wszystko gra.
       "Los sprawia nam cały czas niespodzianki. To nam uchyla skrawek raju by za chwilę rąbnąć obuchem w łeb. Raz jest grobowa cisza a za chwilę wszystko wokół nas gra, drga, śpiewa, płynie, koi nerwy i leczy. W Ameryce na pytanie „How are you?” czyli „Jak się masz”, obowiązkowo odpowiadamy: „I am fine” czyli „mam się dobrze”. U nas w Polsce odpowiedź jest na ogół pesymistyczna. Ja to zmieniam, bo wierzę i to się u mnie setki razy sprawdziło, że optymistyczne nastawienie do życia opłaca się stokrotnie. Dwa magiczne słowa „Wszystko Gra” to pozytywne zaklęcie. Ile razy spotkałam w swoim życiu niespodziewane schody-przeszkody, nie zliczę, ale co robiłam? Szybko naprawiłam szkodę, albo się z nią pogodziłam i zaraz sobie powiedziałam: „Wszystko Gra”. Czy to była noga w gipsie czy pokaźna przegrana w gry hazardowe, czy przysłowiowe rozlane mleko, zawsze była, jest i będzie ta jedyna, najpraktyczniejsza, magiczna konkluzja zamknięta w dwóch słowach: „Wszystko Gra”. Dlatego tak nazwałam moją najnowszą płytę. Ona swoją muzyką podpowiada nam, że mając otwarte serce, uszy, oczy na wszystko co się wokół nas dzieje i podchodząc do życia z uśmiechem i nastawieniem, że wszystko gra, wygrywamy na każdym kroku. A kto nie chce wygrywać? Ręka do góry!!!” – Urszula Dudziak.
       W Galerii EL 18 lipca zagra jej Superband ,czyli Jan Smoczyński- instrumenty klawiszowe, Łukasz Poprawski– saksofon, Robert Cichy– gitary, Krzysztof Pacan– gitara basowa, Artur Lipiński– perkusja.
      
       Bilety na każdy dzień koncertowy: do 14 lipca 40 zł (cena regularna 50 zł)
       Karnet na Festiwal: do 14 lipca 100 zł (cena regularna 130 zł)
       Szczegółowe informacje:  jazzblag.galeria-el.pl
      
Patronat medialny nad festiwalem Jazzbląg objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama