UWAGA!

Już niedługo niezwykła wystawa. Once upon a time…

 
Elbląg, Już niedługo niezwykła wystawa. Once upon a time…

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Spotkań Artystycznych jedną z prezentowanych wystaw będzie „Once upon a time… czyli Dawno, dawno temu…”. Jest to wystawa ilustracji do baśni braci Grimm.

Ilustracje stworzyli estońscy ilustratorzy, zarówno z najmłodszego pokolenia artystów, którzy rozpoczynają swoją karierę, jak i doświadczeni, którzy pozostawili już ślad w estońskiej historii sztuki. Kuratorem wystawy jest Viive Noor.
       - W krajach nordyckich baśnie opowiadano zawsze podczas zimowych, długich i ciemnych nocy – mówi kuratorka i inicjatorka wystawy Viive Noor. - Tak też było w Estonii. I chociaż estońska literatura dziecięca przeżywa aktualnie swoisty Złoty Wiek, to artyści rzadko mają okazję ilustrować klasyczne baśnie. Nic jednak nie hamuje kreatywnych potrzeb artystów i w ten sposób powstają wystawy, gdzie artystyczna wizja i percepcja mogą przerodzić się w rzeczywistość. Nawet, jeżeli wizje te nie zostaną potem wydrukowane w książkach – dodaje artystka.
       Baśnie braci Grimm inspirowały wielu artystów. Powstawały filmy, animacje, adaptacje teatralne. Piękne, mądre, bo porządkujące świat, choć często mroczne, bajki pobudzały wyobraźnie dzieci na całym świecie. Dzięki inicjatorce wystawy Viive Noor, która także jest czynną ilustratorką, dwudziestu artystów na powrót sięgnęło po inspirację do tego ponadczasowego zbioru baśni.
       Autorzy, których prace będzie można oglądać na wystawie to: Sveta Aleksejeva, Anu Kalm, Kristi Kangilaski, Kadi Kurema, Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Ülle Meister, Tiia Mets Jüri Mildeberg, Piret Mildeberg, Gerda Märtens, Viive Noor, Juss Piho, Anne Pikkov, Ulla Saar, Kertu Sillaste, Tiina Mariam Reinsalu, Maarja Vannas-Raid, Urmas Viik, Catherine Zarip.
       Wystawa realizowana jest we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie. Będzie dostępna dla oglądających od 22.11.2018 do 3.12.2018 w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
       Organizatorami MSA są CSE "Światowid" w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne "Viva Art" . Międzynarodowe Spotkania Artystyczne dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i zrealizowano z udziałem środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg.
      
Paula Załuska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama