UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kameraliści i elbląski teatr na liście Funduszu Wsparcia Kultury

 
Elbląg, Kameraliści i elbląski teatr na liście Funduszu Wsparcia Kultury
fot. Anna Dembińska

Ponad dwa tysiące podmiotów ma otrzymać pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 milionów złotych. Wśród beneficjentów znalazły się również Elbląska Orkiestra Kameralna oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Ponowna weryfikacja wniosków, zapowiedziana przez ministra kultury po kontrowersjach związanych z zasadami przyznawania dotacji, ma zakończyć się jeszcze w tym tygodniu.

Elbląska Orkiestra Kameralna ma otrzymać z Funduszu Wsparcia Kultury 68 tys. zł. - Fundusze oczywiście nie pokryją wszystkich poniesionych strat, ale cieszymy się, że jakakolwiek pomoc została zorganizowana – mówi Karolina Nowotczyńska, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
       Elbląscy kameraliści przeznaczą środki z Funduszu Wsparcia Kultury na bieżącą działalność artystyczną, w tym na nagranie płyty. Pieniądze z FWK muszą zostać wydane do końca 2020 roku. - Ten termin jest zdecydowanie zbyt krótki. Zwłaszcza teraz, kiedy nie możemy grać, działalność artystyczna jest mocno ograniczona. Aktualnie zupełnie nie wiadomo, jak planować wydatki do końca roku. Ponadto bardzo się martwię o przyszły rok - tak naprawdę żniwa pandemii będziemy zbierać w 2021 roku. Dlatego bardzo mocno liczę na kolejny projekt wsparcia instytucji – mówi Karolina Nowotczyńska.

Na liście beneficjentów - z kwotą 559 tys. zł - ministerialnego Funduszu Wsparcia Kultury znalazł się również Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Jak poinformował nas dyrektor teatru Mirosław Siedler, wydatkowanie tych pieniędzy zostało zadeklarowane już we wniosku. Mają być one wsparciem dla pracowników etatowych, a także przeznaczone m.in. na realizację spektakli premierowych i inne cele statutowe teatru - wymiana sprzętu, modernizacje, koszty realizacji nagrań spektakli, koszty związane z bieżącą działalnością, utrzymanie budynku czy opłaty stałe.

Po tym, jak niektóre z kwot przyznanych w ramach Funduszu wywołały kontrowersje (na liście znalazło się wielu komercyjnych artystów z pokaźnymi kwotami) wypłaty zostały wstrzymane a wnioski poddane ponownej weryfikacji. - W związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji" - ogłosił resort.

Jak poinformowała Elżbieta Wrotnowska, dyrektor Instytutu Teatralnego na antenie Polskiego Radia RDC ponowna weryfikacja wniosków ma się zakończyć jeszcze w tym tygodniu. Branża artystyczna pozostanie zamknięta jeszcze co najmniej do 27 grudnia,

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama