UWAGA!

Kantata obchodziła 20-lecie

Elbląg, Kantata obchodziła 20-lecie
(fot. Henryk Myśliński)

W piątek 27 kwietnia w Galerii El odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 20-lecia chóru kameralnego Cantata Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej oraz 10-lecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Cantata. Zobacz zdjęcia .

Chór kameralny Cantata powstał 20 lat temu. Od 1992 r. kieruje nim Waldemar Górski, pod którego batutą koncertował ponad 200 razy w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Litwa, Szwecja, Łotwa, Czechy)
     Cantata ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. srebrny i brązowy medal na Międzynarodowym Festiwalu Mundi Cantat w Ołomuńcu (Czechy 2003 r). Ponadto, za szczególne osiągnięcia artystyczne chór otrzymał w 2005 r. Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (I Festiwal Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio Moja Miła” w Olsztynie). Zespół często bierze udział w licznych okolicznościowych imprezach kulturalnych na terenie Elbląga i regionu. Uczestniczył także w wielu imprezach artystycznych, takich jak: Powszechny Przegląd Chórów Amatorskich w Malborku, Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej w Rumii, Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu w Wejherowie.
     Od kilku lat Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej Cantata jest organizatorem Elbląskich Spotkań Kolędowych, koncertów muzyki oratoryjno-kantatowej, Międzynarodowych Festiwali Muzyki Zespołów Zaprzyjaźnionych, które, oprócz walorów artystycznych, w znaczący sposób wpływają na konsolidację śpiewaczego środowiska Elbląga i innych ośrodków. W koncertach tych biorą udział m.in. chóry i muzycy artyści zawodowi z Gdańska, Malborka i Sztumu. Chór, oprócz zwykłej działalności artystycznej w nurcie ruchu amatorskiego, zabiega także jako Stowarzyszenie Miłośników Cantata o prezentację w Elblągu profesjonalnych muzyków, zapraszając solistów, a także współwykonując dzieła klasyczne, m.in. Bacha, Mozarta, Schuberta, Mendelssohna, Webbera, czy wreszcie organizując i biorąc czynny udział w prawykonaniach elbląskiego kompozytora Janusza Jędrzejewskiego.
     W repertuarze chóru znajdują się utwory świeckie i sakralne z różnych epok historycznych; zespół wykonuje utwory mistrzów renesansu, baroku, romantyzmu, kompozytorów współczesnych, rytmy negro-spirituals oraz pieśni ludowe w opracowaniu artystycznym. Chór Cantata śpiewa głównie a capella, choć wykonuje także utwory z towarzyszeniem orkiestry. Do kompozytorów, których utwory są najczęściej wykonywane należą: W. A. Mozart, J. S. Bach, F. Schubert, S. Moniuszko, J. Jędrzejewski.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama