UWAGA!

Kawiarenka Historyczna Clio zaprasza w piątek

Elbląg, Kawiarenka Historyczna Clio zaprasza w piątek

Po przerwie wakacyjnej wznowione zostają spotkania organizowane w ramach Kawiarenki Historycznej Clio. Temat przewodni piątkowego spotkania to „Życie w parafiach na Żuławach i Powiślu (XIII-XX w.)”.

Gościem Kawiarenki będzie ks. prof. Jan Wiśniewski, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej, autor rozlicznych opracowań dotyczących historii Kościoła i historii dawnej Diecezji Pomezańskiej, w tym monumentalnej pracy „Kościoły i kaplice na terenie byłej diecezji pomezańskiej 1243-1821”. Dla wszystkich zajmujących się historią regionalną jest to lektura obowiązkowa.
       Przeprowadzone przez ks. prof. Wiśniewskiego badania archiwalne, których część wyników została zawarta w opracowaniach „pomezańskich”, dostarczają wielu informacji m.in. na temat organizacji parafii, budowy kościołów, domów parafialnych, zasad ich utrzymania, wyposażenia. Dawne dokumenty są także bezcennym źródłem dla badań nad panującymi w danym czasie obyczajami i mentalnością mieszkańców dawnych Żuław i Powiśla.
       Pierwsze powakacyjne spotkanie w Kawiarence odbędzie się w najbliższy piątek 16 października o godz. 17.30 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, Bulwar Zygmunta Augusta 11 (budynek Gimnazjum).
       Organizatorami tych spotkań są Polskie Towarzystwo Historyczne O/Elbląg i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Wstęp wolny.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama