UWAGA!

KineDok w Mjazzdze - dokument razy trzy

 
Elbląg, KineDok w Mjazzdze - dokument razy trzy

Od wiosny w klubie Mjazzga realizowany jest program pokazów europejskiego kina dokumentalnego KineDok. W środę, 28 września kolejne spotkanie w tym cyklu. Zobaczymy krótsze filmy - "Dobrze mi z Tobą", "Matki i córki" oraz "Nowy świat". Wstęp wolny.

Cykliczne spotkania z zainicjowanym w Polsce przez Krakowską Fundację Filmową programem pokazów nowego dokumentalnego kina europejskiego trafiły już na miejsce stałej pozycji w grafiku wydarzeń kulturalnych miłośników dobrego dokumentu. Sprzyja temu otwarta forma spotkań, podczas których jest okazja nie tylko na uczestnictwo w projekcji, ale również na ciekawą dyskusję o filmie lub problemach, które porusza z zaproszonymi gośćmi. Na poprzednim spotkaniu gościem elbląskiego KineDoku był czeski reżyser i zarazem główna postać filmu, Jan Foukal. Tym razem spotkamy się z panią Elżbietą Zaradkiewicz, kierownikiem Warsztatu Terapii Zajęciowych Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu, która odwiedzi nas w związku z tematem filmu "Dobrze mi z Tobą" poruszającym problematykę niepełnosprawności intelektualnej.
      
       Dobrze mi z Tobą (Chorwacja 2015, 43' min, reż. Eva Kraljević)
       Eva i Mia są siostrami. Mia urodziła się z zespołem Downa. Jest radosną, otwartą dziewczyną, która nie przejmuje się zbytnio modą i kocha ludzi. Eva przez dziewięć lat filmowała siebie i siostrę, by pokazać marzenia Mii, jej podejście do życia, poczucie humoru i zdolność do odnajdywania radości w pozornie błahych sprawach i sytuacjach. Film jest dla reżyserki rodzajem terapii, która ma na celu pomóc jej lepiej zrozumieć relację łączącą ją z siostrą. W wyniku wieloletniej pracy powstał portret dwóch młodych kobiet ukazujący szczęście, lęk i pragnienie przezwyciężenia drobnomieszczańskich konwenansów ograniczających siostrzaną miłość.
      
       Matki i córki. Nowy świat (Słowacja 2015, 26+29 min, reż. Ivana Hucíková, Tereza Michalová)
       W małej słowackiej wiosce mieszka rodzina złożona wyłącznie z kobiet: trzech dorosłych i dziewczynki. Kręte ścieżki losu sprawiły, że na pewnym etapie życia każda z nich została sama. Film pokazuje codzienne życie matek i córek, które doskonale się znają i kochają, ale też do pewnego stopnia nienawidzą. Zarówno ich indywidualne cechy jak i historie życiowe są do siebie bardzo podobne, co nasuwa pytanie – w jakim stopniu nasz los dziedziczymy po rodzicach?
       Druga historia opowiada o samotnej kobiecie żyjącej w opuszczonym domu, zmagającej się z zaburzeniem osobowości. Anna stopniowo traci swój dobytek i nadzieję na powrót do normalnego życia. Jedynymi osobami łączącymi ją ze światem zewnętrznym jest dawny przyjaciel Laco oraz kuzynka. Jednak czy ich troska o Annę jest szczera?
      
       Projekcja filmów w Mjazzdze w środę, 28 września o godz. 20. Wstęp wolny.
      

       Patronem medialnym Klubu Muzycznego Mjazzga jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Klub Muzyczny Mjazzga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama