UWAGA!

Koncert finałowy IV Pasłęckiego Festiwalu Organowego

2016-10-20
13:00
Koncert finałowy IV Pasłęckiego Festiwalu Organowego

W najbliższą niedzielę, 23 października o godz. 19 z recitalem w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku wystąpi znana doskonale pasłęckiej publiczności organistka Francien Janse-Balzer, która w minionym roku była rezydentką przy organach Hildebrandta w miesiącach sierpień-październik. Wstęp wolny. 

Znakomita artystka, która w swoim rodzinnym Weener (Niemcy) pracuje przy XVIII-wiecznych organach Arpa Schnitgera, wykona ciekawy i zróżnicowany program, którego myśl przewodnią Francien Janse-Balzer scharakteryzowała słowem „kontrasty”.
      
       Słowo o muzyce oraz najnowsze odkrycia dotyczące działalności warsztatu Andreasa Hildebrandta w ramach swojej prelekcji przedstawi Krzysztof Urbaniak, prowadzący w 2016 r. projekt badawczy realizowany w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      
       W programie:
       Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621)
       − „Onder een linde groen”
      
       Johannes Matthias Michel (*1962) -
       − Waltz
      
       Johann Sebastian Bach (1685-1750)
       − Italienisches Konzert BWV 971
       (brak określenia tempa, Andante)
       − „Allein Gott in der Höh sei Ehr” BWV 715
      
       Albert de Klerk (1917-1998)
       − trzy inwencje: Con grazia, Scherzando, Tempo rubato)
      
       Johann Gottfried Walther (1684-1748)
       − partita „Jesu, meine Freude”
      
       Hans Friedrich Micheelsen (1902-1973)
       − z koncertu organowego: „Es sungen drei Engel”, Tokkataw
      
       Francien Janse-Balzer urodziła się w 1959 r. w holenderskim mieście Zutphen. Studiowała w latach 1977-1981 w Amsterdamie w klasie organów Klaasa Bolta, kontynuowała następnie swoje studia u Jacquesa van Oortmerssena, kończąc 1984 tok kształcenia w klasie koncertowej amsterdamskiego konserwatorium. Studiowała ponadto muzykę kameralną w Ecole Normale de Paris. W latach 1982-1993 w szkole muzycznej w Papenburgu (Niemcy) prowadziła zajęcia fortepianu, organów oraz teorii muzyki, rozwijając przy tym szeroką działalność pedagogiczną. W Weener (Niemcy) jest od lat 80' XX w. dyrygentką chórów oraz organistką kościoła luterańskiego, jak również organistką organów Arpa Schnitgera w kościele reformowanym. Działa także jako przewodnicząca stowarzyszenia Förderkreis Organeum w Weener.

       ----------- Reklama -----------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej