Wczoraj (29 marca) rozstrzygnięto w Światowidzie konkurs „Palmy i pisanki wielkanocne”. - Ogółem w konkursie wzięło udział 57 osób, które zgłosiły do konkursu łącznie 80 prac - mówi Magdalena Czarnocka, organizatorka konkursu. - Preferowane były stare, tradycyjne techniki ludowe i użycie naturalnych materiałów.
Komisja w składzie: Alicja Majkowska - konsultant ds. sztuki Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (przewodnicząca jury), Krystyna Laskowska - etnograf Muzeum Archeologiczno-Historycznego i Józef Siwilewicz - artysta plastyk dokonała oceny palm i pisanek wielkanocnych nadesłanych na konkurs dla osób indywidualnych oraz członków sekcji i kół plastycznych działających przy ośrodkach kultury z województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.
Komisja wysoko oceniała prace wykonane tradycyjnymi metodami.
- Nadesłano dużo więcej prac w porównaniu z rokiem ubiegłym - mówi Alicja Majkowska. - Stąd wniosek, że zamierzone cele konkursu, jakimi są ochrona dziedzictwa kulturowego, tradycji i tożsamości narodowej, promocja rodzimego folkloru oraz edukacja etnograficzna w zakresie zwyczajów i obrzędów ludowych, zostały osiągnięte.
Nagrodzono i wyróżniono następujące prace:
Pisanki, twórcy do 18 lat:
1. miejsce: Adrianna Chrostowska - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
2. miejsce: Agata Ruderko - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
Wyróżnienia:
- Klub Młodzieży Niepełnosprawnej - Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu
- Magdalena Wieczorek, Ilona Florczyk, Irena Biszko i Cezary Rękas - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
- Izabela Szyca i Alicja Kraszewska – Przedszkole Niepubliczne „Bajka” w Elblągu.
Pisanki, twórcy powyżej 18 lat:
Równorzędne 1. miejsce: Irena Budzyńska - Elbląg i Adam Bąk - Lidzbark Warmiński
2. miejsce: Anna Muraszko - Elbląg i Paulina Paczkowska - Elbląg
Wyróżnienia:
- Ewa Palarczyk - Lidzbark Warmiński
- Irena Bąbel - Elbląg
- Jan Wanatko - Zielona Góra.
Palmy, twórcy do 18 lat:
1. miejsce: Grzegorz Michalak - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
2. miejsce: Marta Dąbrowska - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
3. miejsce: Klaudia Górczyńska – Przedszkole Niepubliczne „Bajka” w Elblągu
Wyróżnienia:
- Patrycja Florczak i Kamil Kalwajtys - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
- Świetlica Nowakowo.
Palmy, twórcy powyżej 18 lat:
1. miejsce: Irena Bąbel - Elbląg
2. miejsce: Iwona Bral - Nowe Miasto Lubawskie
Wyróżnienia:
- Halina Gębska - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
- Katarzyna Kluzek - Elbląg
- Wanda Czarnowska – Elbląg.
Organizatorzy konkursu „Palmy i Pisanki Wielkanocne” Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” w Elblągu składają wszystkim uczestnikom serdeczne podziękowanie, życząc dalszych sukcesów artystycznych na niwie kultywowania i promocji rodzimego folkloru.
Komisja wysoko oceniała prace wykonane tradycyjnymi metodami.
- Nadesłano dużo więcej prac w porównaniu z rokiem ubiegłym - mówi Alicja Majkowska. - Stąd wniosek, że zamierzone cele konkursu, jakimi są ochrona dziedzictwa kulturowego, tradycji i tożsamości narodowej, promocja rodzimego folkloru oraz edukacja etnograficzna w zakresie zwyczajów i obrzędów ludowych, zostały osiągnięte.
Nagrodzono i wyróżniono następujące prace:
Pisanki, twórcy do 18 lat:
1. miejsce: Adrianna Chrostowska - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
2. miejsce: Agata Ruderko - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
Wyróżnienia:
- Klub Młodzieży Niepełnosprawnej - Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu
- Magdalena Wieczorek, Ilona Florczyk, Irena Biszko i Cezary Rękas - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
- Izabela Szyca i Alicja Kraszewska – Przedszkole Niepubliczne „Bajka” w Elblągu.
Pisanki, twórcy powyżej 18 lat:
Równorzędne 1. miejsce: Irena Budzyńska - Elbląg i Adam Bąk - Lidzbark Warmiński
2. miejsce: Anna Muraszko - Elbląg i Paulina Paczkowska - Elbląg
Wyróżnienia:
- Ewa Palarczyk - Lidzbark Warmiński
- Irena Bąbel - Elbląg
- Jan Wanatko - Zielona Góra.
Palmy, twórcy do 18 lat:
1. miejsce: Grzegorz Michalak - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
2. miejsce: Marta Dąbrowska - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
3. miejsce: Klaudia Górczyńska – Przedszkole Niepubliczne „Bajka” w Elblągu
Wyróżnienia:
- Patrycja Florczak i Kamil Kalwajtys - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
- Świetlica Nowakowo.
Palmy, twórcy powyżej 18 lat:
1. miejsce: Irena Bąbel - Elbląg
2. miejsce: Iwona Bral - Nowe Miasto Lubawskie
Wyróżnienia:
- Halina Gębska - Gminny Ośrodek Kultury w Komorowie Żuławskim
- Katarzyna Kluzek - Elbląg
- Wanda Czarnowska – Elbląg.
Organizatorzy konkursu „Palmy i Pisanki Wielkanocne” Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” w Elblągu składają wszystkim uczestnikom serdeczne podziękowanie, życząc dalszych sukcesów artystycznych na niwie kultywowania i promocji rodzimego folkloru.
oprac. PD