UWAGA!

Krakowiacy i Górale „na eksport”

 
Elbląg, Krakowiacy i Górale „na eksport”
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Elbląski Teatr zaprezentuje gorzowskiej i krośnieńskiej publiczności spektakl „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. Przedstawienie wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To ogromne przedsięwzięcie angażujące cały zespół aktorski, tancerzy, chór i orkiestrę będzie można zobaczyć w Teatrze im. Aleksandra Sewruka 8 listopada o godzinie 19. Następnie „Krakowiacy i Górale” ruszą w Polskę.

Na patriotyczną nutę
       „Krakowiaków i Górali” wystawiono po raz pierwszy 1 marca 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. „Krakowiacy…” żywiołowo przyjmowani w 1794, dziś są również entuzjastycznie oklaskiwani. Utwór autorstwa Wojciecha Bogusławskiego, uznanego za ojca polskiej sceny narodowej i teatru politycznego, uważany jest za pierwszą polską operę narodową, do której muzykę skomponował Jan Stefani. Obroniła się ona przed upływem czasu. Stefani
       w mistrzowski sposób prowadził polskie ludowe tematy taneczne: krakowiaka, poloneza, oberka. Wszystkie arie są napisane z lekkością, w stylu charakterystycznym dla tamtego okresu, głównie arii pisanych przez Francuzów – podkreśla w wywiadach Emil Wesołowski, reżyser i choreograf elbląskiej realizacji.
       Utwór Bogusławskiego już w oświeceniu został odebrany jako mistrzostwo aluzji politycznych. Dzisiaj ,,Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” ma znaczenie przede wszystkim historyczne, a pod względem artystycznym zaciekawia i bawi widzów swoją dowcipną, lekką formą muzyczną, która w błyskotliwy sposób opowiada o sile tkwiącej w solidarności, poczuciu jedności narodowej i myśleniu patriotycznym. Barwne, przepełnione tańcem i muzyką widowisko jest jedną z większych produkcji u Sewruka. Ponad 50 wykonawców, w tym cały zespół aktorski, aktorzy występujący gościnnie, tancerze, chór i orkiestra.
      
       Spektakl idealny na jubileusze
      
W Elblągu premiera spektaklu miała miejsce w listopadzie 2016 roku. Wówczas uświetniła obchody 40-lecia elbląskiego teatru. W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Teatr im. A. Sewruka został zaproszony do prezentacji swojej inscenizacji podczas 35. Gorzowskich Spotkań Teatralnych (11 listopada) i 40. Krośnieńskich Spotkań Teatralnych (13 listopada).
      
Jacek Żukowski, Teatr im. Aleksandra Sewruka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • 1995 zdaje sie byłem z klasą na tym "klasyku":)mało nie pier. .dąlnalem z nudów, jednak brak lekcji rekompensował nawet takiego suchara. I teraz, dzisiaj co ja slyszę?? znowu małolatów katują tym szlagierem??:) brawo!!! odgrzewany kotlet to zawsze cos!!!:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    6
    ASWYMIATA(2018-11-04)
Reklama