UWAGA!

Kręgi Kultury

 
Elbląg, Kręgi Kultury
fot. nadesłana

Projekt „Kręgi kultury” przygotowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” znalazł się na 7. miejscu spośród 274 wniosków złożonych do Programu Dom Kultury+. Edukacja Artystyczna. Wartość projektu to 52 514 zł.

– Do udziału w projekcie zaprosiliśmy pięć wybranych szkół publicznych z Elbląga i Ornety. Naszym zamierzeniem było objęcie edukacją artystyczną uczniów z różnych środowisk, z różnych typów szkół: liceum, technikum, gimnazjum i szkoły podstawowej – mówi Teresa Miłoszewska, autor projektu. – Proponowane przez nas formy zajęć uwzględniają potrzeby edukacyjne na tych poziomach, z uwzględnieniem nowej podstawy programowej.
      
       Dziś, 5 października, odbyło się spotkanie z przedstawicielami pięciu szkół, które są partnerami projektu. W projekcie uczestniczą: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. M. Kopernika w Elblągu, Zespół Szkół Technicznych w Elblągu, Gimnazjum nr 2 w Ornecie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu.
      
       – Cieszę się, bo nasi wychowankowie będą mogli skorzystać z innego spojrzenia na edukację plastyczną, artystyczną. Ważne jest to, że w „Światowidzie” będą mieli świetnie wyposażone pracownie, a jeszcze ważniejsze, że zajmą się nimi profesjonalni instruktorzy – mówi Krystyna Miezio, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2. – Ten projekt to nowe doświadczenia, nowe emocje i nowe kontakty.
      
       Projekt „Kręgi kultury” ma sprzyjać rozwijaniu współpracy szkół z centrum kultury w zakresie wychowania przez sztukę, rozbudzania aktywności i indywidualnej ekspresji artystycznej.
      
       – Zainteresowanie jest duże – ocenia Teresa Piskunowicz wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych. – Już od pewnego czasu współpracujemy ze „Światowidem” i młodzież z tej współpracy jest bardzo zadowolona. Może uczestniczyć w praktycznych zajęciach w pracowniach, których u nas w szkole nie ma, na przykład w pracowni ceramicznej.
      
       Działania projektowe realizowane będą w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, instytucji ściśle współpracującej z lokalnymi artystami profesjonalnymi oraz artystami i twórcami ludowymi z regionu Warmii, Mazur i Powiśla. W działaniach wykorzystane będą m.in. materiały udostępnione przez Portal Kulturalny Warmii i Mazur eswiatowid.pl, dotyczące historii, kultury oraz dziedzictwa kulturowego regionu.
      
       W ramach projektu planowana jest realizacja 5 modułów dwugodzinnych zajęć warsztatowych dla każdej grupy, pięć wykładów, prelekcji z udziałem artystów, twórców, akcji happeningowych, wystaw prac, wyjazdu wszystkich grup do galerii i muzeów w Gdańsku i Sopocie. W ramach działań projektowych powstanie 18 scenariuszy zajęć opublikowanych na platformie e-learningowej.
      
       – Nasze instruktorki przygotowały indywidualny grafik zajęć dla każdej ze szkół z uwzględnieniem jej charakteru, podstawy programowej, wieku i możliwości uczniów oraz kierunku kształcenia. To naprawdę interesująca propozycja dla uczniów, którzy często po raz pierwszy spotkają się z takim sposobem prezentacji tych tematów – opowiada Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – Już od dawna staramy się realizować specjalne programy współpracy ze szkołami, cieszy nas otrzymana dotacja, która pozwala nam zaprezentować w pełni to, co mamy najlepszego.
      
       W tym projekcie mają spotkać się oczekiwania organizatorów, uczniów i dyrektorów szkół.
      
       – Młodzież jest bardzo otwarta, chętnie uczestniczy na przykład w konkursach, u nas m. in. „O bursztynowy grzebień” czy „O bursztynową pomadkę” i cały czas zaskakuje, ma mnóstwo energii i pomysłów, chciałabym aby te zajęcia pokazały im, że świat, w przypadku zawodu technik fryzjerstwa to nie tylko włosy, ale także człowiek, któremu się tę fryzurę robi i kontekst kulturowy – mówi Dyrektor Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług Danuta Dymek. – To dla nich możliwość poszerzania horyzontów.
      
       Projekt już wchodzi w życie, od przyszłego tygodnia rozpoczną się pierwsze warsztaty, w których będzie uczestniczyć 150 uczniów z partnerskich szkół.
      
       Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu "Dom Kultury+. Edukacja atrtystyczna".
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • FANTAZJA! Dzieciaki nie potrafią czytać, mają problemy z pisaniem, o znajomości języków obcych szkoda nawet pisać… Ale finansowany przez UE projekt na plastyczne pierdoły to priorytet. Brawo pani dyrektor!!! Viva Academia!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hgjfcv(2012-10-07)
 • bomba!!!!! nie umniem pizac ani czytac ale pjenknie majujem i ryzujem!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  belfer z zsos(2012-10-07)
 • Edukacja artystyczna to nie tylko malowanie, rysowanie. Projekt zapowiada się interesująco, może na starcie nie podcinajmy organizatorom i uczestnikom skrzydeł. Powodzenia!
 • do hgjfcv. nie ogarniasz możliwości dostępudo kultury jaką daje mlodym taki program. Zapominasz, że rodzice też mają wpływ na naukę i kulturę swoich dzieci. Ty też popełniłeś błąd, bo pisze się Vivat Accademia, przez dwa c. Wytargałbym Cię za uszy, za braki w kulturze ale obawiam się, że są brudne.
 • "pjenknie malujem i rysujem" bo mam wrażliwość artystyczną i kulturalną w przeciwieństwie do ciebie - z małej litery - karzełku.
Reklama