UWAGA!

Krzysztof Bizio przy stoliku

Teatr Dramatyczny w ramach „Sceny przy stoliku” - spotkań z najciekawszą współczesną dramaturgią polską i światową, zaprasza dziś na kolejne spotkanie z polskim dramatem. Będą to „Śmieci” Krzysztofa Bizio, spektakl przełożony z 30 stycznia w związku z żałobą narodową. Sprawdź, czy wygrałeś zaproszenie.

Jest to tekst jednego z najpopularniejszych współczesnych polskich dramaturgów z kręgu tzw. „pokolenia porno” (od tytułu jednego z dramatów antologii zebranej przez głównego recenzenta „Gazety Wyborczej” Romana Pawłowskiego). Krzysztof Bizio, architekt z zawodu i dramaturg z powołania jest uważny za twórcę piszącego o zwykłych ludziach, którzy są jednocześnie skrajnie nieszczęśliwi. Zwolennicy happy-endów zarzucają mu, że nie pozostawia widzom nadziei. Podobnie interpretowane są „Śmieci” – jako smutny tekst o wyrzuconych poza społeczeństwo ludziach-śmieciach, nikomu niepotrzebnych, samotnych.
     - W „Śmieciach” opisuję ludzi, którzy mają poczucie krzywdy. W Polsce, po transformacjach, wiele starszych osób wciąż nie potrafi się odnaleźć. I nie chodzi tylko o pieniądze, ale o akceptację otoczenia, o dostosowanie się do nowej sytuacji, o sprostanie wymaganiom - mówi Krzysztof Bizio. - Zawalił im się świat, w sensie duchowym przekreślono ich życie. Powiedziano, że to, co robili przez kilkadziesiąt lat, było bez sensu i teraz nie ma żadnego znaczenia. Nie wiedzą, jak teraz żyć, jak odzyskać godność. Trudno jest zaczynać od początku, gdy się ma 60 lat. Liczba ludzi żyjących w Polsce na marginesie - w sensie duchowym - jest olbrzymia. Aby zostać duchowym śmieciarzem, nie trzeba upaść tak nisko, by grzebać w odpadkach.
     - Tytułowe „śmieci” to trójka przegranych ludzi, których życie wyrzuciło na margines – opowiada Tomasz Walczak z Teatru Dramatycznego. - Autor z właściwym sobie „słuchem” na rzeczywistość portretuje jej wycinek, dając przejmujący obraz ludzkiej egzystencji. Przerażająco pospolitej, wręcz odpychającej, jednak - niestety - boleśnie prawdziwej. „Śmieci” mówią o ludziach starych i odrzuconych, którzy buntują się przeciwko sytuacji, w jakiej się znaleźli.
     „Scena przy stoliku” zaprezentuje „Śmieci” Krzysztofa Bizio w poniedziałek o godz. 18 (Mała Scena). W role bohaterów dramatu wcielą się Maria Makowska-Franceson (Brązowa), Krzysztof Bartoszewicz (Szary) i Wojciech Przyboś (Biały). Swój przyjazd do Elbląga zapowiedział autor sztuki Krzysztof Bizio.
     Wstęp - 4 zł. W naszym konkursie zaproszenia na spektakl wygrali Elżbieta Falkowska i Grzegorz Falkowski.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama