UWAGA!

Książki, które wstrząsnęły światem - Wesele

2012-10-15
Aktualizowany 2012-10-16 12:29
 
Elbląg, Filia nr 7 przy ul. Hetmańskiej,
Filia nr 7 przy ul. Hetmańskiej, fot. nadesłana

Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej wraz z Elbląskim Forum Odtwórców Historycznych informuje, że zaplanowane na środę, 17 października kolejne spotkanie z cyklu „Książki, które wstrząsnęły światem”, poświęcone „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego zostaje przełożone na inny termin.

O nowym termnie spotkania Biblioteka poinformuje wkrótce.
      
       „Kieliszek piwa i serdelki, czyli jak powstało "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego” - to temat najbliższego spotkania w ramach cyklu, które poprowadzi elbląski historyk Piotr Imiołczyk. Będzie to już drugie spotkanie poświęcone Stanisławowi Wyspiańskiemu i jego najbardziej znanemu dziełu.
       „Wesele” to dramat uważany za jedno z najważniejszych dzieł epoki Młodej Polski. O jego wielkim znaczeniu świadczy oryginalna kompozycja, rozbudowana semantyka i złożona symbolika. Wartość tego dzieła nie polega tylko na bogactwie estetycznym, ale także na nawiązaniu do tradycji dramatu romantycznego. Utwór porusza bowiem problematykę polskiej sprawy narodowej i miał bardzo duży wpływ na świadomość narodową Polaków.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Z tymi książkami, które rzekomo wstrząsnęły światem, to nie przesadzajcie. Jest książka elbląskiego pisarza pt. Kanalie, której lektura wstrząsa a jej treść dotyczy naszego miasta i tego co sie w nim dzieje. Zaproście jej autora Pana Pukina. Gwarantuję, ze będzie ciekawie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    czytelnik elblążanin(2012-10-15)
  • Wielce Szanowna Pani Aleksandro - zapewniam Panią - że na świecie nie ma książek które byłyby w stanie wstrząsnąć światem. Nasz świat jest zbyt stary i gnuśny - aby ulegać jakimkolwiek z zdziwieniu. Czasem natura zdrowo światem zatrzęsie - ale to ruchy tektoniczne. Nie ma w tym zjawisku zasługi człowieka. Ale prawdą jest niezaprzeczalną - że zdarzyło się ludziom napisać książki - które zadziwiły innych ludzi. Szczególnie tych czytających. I co by nie chciało się powiedzieć - trochę tych ciekawych i nieprzeciętnych książek się uzbierało. O tych arcydziełach jest głośno w świecie. Niestety - ale nie o " Weselu "p. Wyspiańskiego. Kiedy rodacy mają problemy ze zrozumieniem autora - świat tym bardziej. Lubię p. Wyspiańskiego jako poetę. Ale nie można Go uważać za myśliciela i wieszcza narodowego. Pisane przez niego "Polska to jest wielka rzecz "- "Chłop potęgą jest i basta " to komunały. Ich żaden inny naród z wyjątkiem polskiego nie jest wstanie pojąć. A scena z chochołem - czy zrozumie ją Anglik ? Pan Wyspiański - ani żaden polski autor nie ruszył z posad świata. I długo nic się w tym temacie nie zmieni. Nie tym odległym - niezrozumiałym widzeniem świata. Oczy mamy jak inni - ale serca inne. Bo jak pisze p. poeta : " Ino oni nie chcom chcieć " - "Miałeś chamie złoty róg - ostał ci się ino sznur ". Zrozumie to Włoch ?. Czy wszyscy Polacy to rozumieją ?. ' ''
Reklama