UWAGA!

Malarstwo w Muzeum

Elbląg, Malarstwo w Muzeum
(fot. Damian Matwiejczyk)

Wczoraj o godz. 18 w elbląskim Muzeum rozpoczął się wernisaż wystawy malarstwa z kolekcji Muzeum, które w trakcie swego istnienia zdołało zgromadzić w sumie około 200 prac malarskich.

Jak mówi kurator wystawy Barbara Niemcewicz–Ledwoń, nie jest to może imponujący zbiór, ale jak na regionalne muzeum nie musimy się wstydzić. W sumie na ekspozycji pokazywanych jest osiemdziesiąt prac malarskich 38 artystów.
     Wystawę podzielono tematycznie. W pierwszej sali pokazywana jest twórczość malarska elbląskich artystów. Można tam zobaczyć obrazy ciągle pracujących twórców, m.in. Andrzeja Sywuli czy Janusza Hankowskiego, a także wiele obrazów nieżyjących już artystów - Andrzeja Szadkowskiego, Tadeusza Jarmużewskiego, Józefa Łapińskiego i innych.
     Kolejna sala to malarstwo artystów z całego kraju. Zobaczymy tam obrazy Bogdana Cierpisza, Aleksandra Kozyrskiego, Jana Cybisa, Janusza Studnickiego i Eustachego Wasilkowskiego.
     Wystawę kończy malarstwo XIX-wieczne i z początku XX wieku. Są to zbiory zakupione specjalnie po to, by zdobiły przygotowywane w Muzeum pomieszczenia mieszczańskie. Wśród nich znajdziemy np. bidermajerowskie portrety.
     Na szczególną uwagę zasługują prace malarzy tworzących i mieszkających w Elblągu w przeszłości. Są to obrazy Maxa Heina Neufelda i najnowszy zakup Muzeum, „Pejzaż zimowy z łódką” Paula Emila Gabela działającego w Elblągu na początku ubiegłego wieku.
     Całość ekspozycji nie prezentuje nurtów malarskich. Jest raczej próbą pokazania różnych osobowości i motywów.
     
BUK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama