UWAGA!

MSA - miejsce dla każdego

 Elbląg, MSA - miejsce dla każdego
fot. nadesłana

To taki niezwykły czas, kiedy spotkać się mogą różne idee, różne dziedziny sztuki, artyści z wielu krajów i nie ma znaczenia poziom ich sprawności fizycznej czy intelektualnej – liczy się jedynie zaangażowanie i chęć.

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to wydarzenie szczególne, zarówno dla organizatorów, jak i uczestników. W tym roku potrwają od 21 do 24 listopada.
       - Osoby z niepełnosprawnościami uczestniczą w Spotkaniach bez taryfy ulgowej, na równi z osobami sprawnymi - mówi Teresa Miłoszewska, organizator Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. - Formuła działań w ramach tego projektu umożliwia uczestnikom integrację, wymianę doświadczeń w zakresie pracy artystycznej oraz nawiązywanie kontaktów.
      
       Tegoroczna, szósta już, edycja zapowiada się ciekawie. Oprócz warsztatów, pokazów, spektakli i wystaw odbędą się również trzy koncerty. Na początek, 21 listopada, usłyszymy Megitzę - polską wokalistkę, kompozytorkę i kontrabasistkę, która łączy world music z nowoczesnym brzmieniem jazzu, popu, surf rocka oraz swingu. W tym czasie „Światowid” będzie również miejscem wielu wernisaży, m.in. wystawy "Balans", niezwykłego projektu absolwentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych - Joanny Pawlik oraz poplenerowej wystawy „Impresje”.
       Z kolei warsztaty plastyczne, teatralne i z choreoterapii poprowadzą artyści z Polski i z zagranicy.
       - Chcemy się uczyć żeby wprowadzać nową jakość w naszej codziennej pracy. Od kilku już lat widzę, że także uczestnicy zostają do samego końca imprezy, żeby skorzystać jak najwięcej, zdobyć jak najwięcej wiedzy i doświadczenia - opowiada Teresa Miłoszewska.
      
       Zgłoszenia uczestników, chętnych zaprezentować się na MSA są jeszcze przyjmowane. Do 10 października znany będzie już ostateczny program imprezy. Potwierdzone już zespoły przyjadą m.in. z Sopotu, Gdyni, Krakowa, a także z Mińska, Kaliningradu i Finlandii. Po kilku latach nieobecności na MSA pojawi się również WTZ – Teatroterapia Lubelska – jedyna w Polsce profesjonalna grupa teatralna złożona z osób niepełnosprawnych. Zaprezentują oni happening „Sześć postaci”, promujący obecność ludzi wykluczonych w tworzeniu i upowszechnianiu kultury i sztuki. Odbędzie się również projekcja filmu Nataszy Ziółkowskiej Kurczuk „Sześć postaci”, który jest opowieścią o życiu aktorów Teatroterapii.
      
       W środę Teresa Miłoszewska wraz z grupą Walizka wyjechała do Kaliningradu na I Międzynarodowy Festiwal "Bursztynowe Gwiazdy".
       - Jedziemy do Kaliningradu zaprezentować spektakl „O słodkiej Lukrecji”, ale dla mnie będzie to również okazja do przyjrzenia się innym zespołom z różnym europejskich krajów i być może zaproszeniu ich do Elbląga, na Międzynarodowe Spotkania Artystyczne - dodaje Teresa Miłoszewska.
      
       Założeniem organizatorów Spotkań jest szeroko pojęta integracja i przełamywanie barier społecznych, m.in. poprzez włączenie w nie osób niepełnosprawnych. Cele te realizują dzięki promowaniu artystycznych osiągnięć osób niepełnosprawnych oraz włączeniu osób niepełnosprawnych w aktywne współuczestnictwo w tych działaniach.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama