UWAGA!

Muzyczna pamięć o Koperniku

 Elbląg, Karolina Nowotczyńska
Karolina Nowotczyńska (fot. Mikołaj Sobczak)

Źródła historyczne informują o minimum kilku przypadkach obecności Mikołaja Kopernika w elbląskim kościele pw. św. Mikołaja. Astronom był nawet świadkiem na sprawie o unieważnienie małżeństwa prowadzonej w elbląskiej świątyni. Wczoraj (31 sierpnia) w katedrze jego pamięć upamiętniono muzycznie. Zobacz zdjęcia.

W elbląskiej katedrze przed publicznością zaprezentowali się dyrektorka Elbląskiej Orkiestry Kameralnej - Karolina Nowotczyńska (skrzypce), Wadim Zarych (altówka) oraz Roman Perucki (organy). Artyści zaproponowali dość ciekawy repertuar. Nie zabrakło „klasyków“, choćby w postaci utworów Jana Sebastiana Bacha, Krzysztofa Pendereckiego. Pewną ciekawostką było wykonanie utworów tajemniczego Mikołaja z Krakowa (Preambulum, Alia Poznanie, Hayducki). O samym twórcy wiemy niewiele - dowodem jego istnieją są utwory podpisane inicjałami.

Ciekawym zabiegiem było skonfrontowanie ze sobą twórczości mistrza i ucznia. Na koncercie mogliśmy wysłuchać Echo Fantasia Jana Pieterszona Sweelincka i Paduanę jego ucznia Paula Sieferta. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Paul Siefert przez większość swojego życia związany był z gdańskim Kościołem Mariackim.

A to tylko niektórzy kompozytorzy, z twórczością których można było zapoznać się na wczorajszym koncercie.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Na litość boską, czy portEl. pl może w końcu informować o wydarzeniach z wyprzedzeniem jednego dnia albo dwóch ? Po co komu informacje o tym, że się odbył koncert. Piszcie Szanowni Państwo przed koncertem, tak żeby można było na dane wydarzenie pójść.
  • przepiękna kobieta na ostatnim zdjęciu, piękna i utalentowana
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    uhhhhhh(2023-09-03)
Reklama