UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Muzyczny wehikuł czasu

 
Elbląg, Muzyczny wehikuł czasu
(fot. AD)

Taniec, śpiew i muzyka z dawnych epok, od renesansu do baroku, gościły w miniony weekend na ulicach Starego Miasta. Brzmienie nut odczytywanych z pożółkłych stronic, przyciągające wzrok stroje, oryginalne dźwięki wiernie skopiowanych instrumentów i ponadczasowe kompozycje potrafią zachwycać podobnie jak architektura tamtych czasów. Szesnastą edycję Elbląskich Dni Muzyki Dawnej zakończył niedzielny (19 czerwca) koncert kameralny. Zobacz zdjęcia.

Nie jest to muzyka dla tłumów, lecz dla wyrafinowanej publiczności. Na szczęście miłośników dawnych brzmień w Elblągu nie brakuje. To właśnie dla nich od szesnastu lat organizowane są Elbląskie Dni Muzyki Dawnej. Pieczę nad corocznym świętem muzyki sprawuje Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Ryszard Skotnicki, muzyk, pedagog, animator kultury, kierownik Pracowni Muzyki Dawnej w elbląskim Młodzieżowym Domu Kultury.
       - Elbląg jest miastem z bogatą tradycją sięgającą przecież XIII wieku i dlatego, w takim mieście, do tych tradycji należy się odnosić – uważa Teresa Wojcinowicz, prezes ETK. – Przez szesnaście lat nauczyliśmy chyba ludzi słuchania tej muzyki. Nie jest to głośne, nie jest to hałaśliwe. To zupełnie coś innego. Przykładem tego, że ludzie chcą słuchać tej muzyki był komplet widowni na koncertach granych w bibliotece, czy reakcje podczas występów na ulicach Starego Miasta.
       Podczas tegorocznych Dni Muzyki Dawnej gościliśmy zespoły z Wrocławia, Międzyrzecza, Gdańska, Stegny, Malborka i oczywiście Elbląga. Muzykę dawną prezentowały dzieci, młodzież i dorośli. To znak, że pasja do tego rodzaju sztuki przechodzi z pokolenia na pokolenie, nie zanika, a sama muzyka jest wiecznie żywa.
       Muzyka dawna brzmi wiarygodniej i pełniej wtedy, gdy grana jest na dawnych instrumentach. Tym ciekawiej jest, jeśli są to kopie instrumentów odnalezionych przez archeologów właśnie w Elblągu.
       - Na tym festiwalu od szesnastu lat odtwarzamy dawne utwory na kopiach dawnych instrumentów, tak jak przypuszczalnie mogła ta muzyka brzmieć – mówi Ryszard Skotnicki, kierownik artystyczny XVI EDMD. – To się czyni nie tylko dlatego, żeby muzyka zabrzmiała historycznie, ale traktując i wykonując ją w ten sposób, ona po prostu pięknie brzmi. Jeżeli robimy bigos babuni, to nie dlatego, żeby zrobić przyjemność babuni, tylko dlatego że on naprawdę nam smakuje. Tak samo jest z muzyką. - Równie dobrze można dać uczniom każdej szkoły muzycznej te nutki, które są bardzo proste, i oni to po prostu wygrają. Ale to nie ma nic wspólnego z muzyką dawną... w naszym rozumieniu.
       Szesnastej edycji Dni Muzyki Dawnej towarzyszyła wystawa „Muzyczne perły w zbiorach Biblioteki Elbląskiej”, na którą składały się zapisy nutowe sprzed setek lat.
       - Nie posługujemy się wyłącznie wyobraźnią, oczywiście intuicja muzyczna się przydaje, ale posiadając tak wiele receptur i traktatów muzycznych, opieramy się na konkretnych dziełach z XVI i XVII wieku - dodaje Skotnicki. - Współpracujemy zarówno z muzykologami, z wykonawcami, ale i z konstruktorami tych instrumentów. Dzięki temu przez te szesnaście lat udaje nam się utrzymać poziom.
       Kolejne spotkania z muzyką dawną za rok.
      
Olga Kaszubska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama