UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na odsiecz zabytkom!

Elbląg, Dzieciaki tworzyły też tekturowe „cegły”, z których budowały zamek
Dzieciaki tworzyły też tekturowe „cegły”, z których budowały zamek (fot. PS)

Elbląskie Podzamcze tętniło dziś (11 września) średniowiecznym życiem. Dzieciaki pod okiem urokliwych panien w strojach z epoki pląsały i oddawały się zabawom sprzed wieków. Tworzyły też tekturowe „cegły”, z których następnie budowały zamek krzyżacki. Młodzieńcy z Elbląskiej Kompanii Zaciężnej prezentowali elementy rycerskiego uzbrojenia, były też przysmaki przygotowane przez uczniów „gastronomika”. Wszystko w ramach inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach. Zobacz fotoreportaż Pawła Serockiego.

Wojewódzka inauguracja EDD już po raz trzeci odbywa się w Elblągu. W tym roku ogólnopolskie hasło brzmi: „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”.
       - To okazja, by pokazać rzeczy, których na co dzień nie widzimy – mówi Piotr Adamczyk z elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. – Także zamek elbląski. Temu służy m.in. piknik historyczny, a także wystawa detalu architektonicznego pochodzącego właśnie z naszego zamku.
       - Większość zamków i pałaców jest w stanie opłakanym – kontynuuje Piotr Adamczyk. – Wymagają wielkich nakładów finansowych. Lata zaniedbań doprowadziły niekiedy do ich całkowitej ruiny. Nieodpowiedni system grzewczy, podmywanie, grzyby, a w niektórych obiektach zabytkowych były kurniki i stajnie - przecież kiedyś niemal w każdej wsi był pałacyk. To wszystko wpłynęło na stan, w którym obecnie znajdują się niektóre zabytkowe budowle.
       - Póki możemy coś zrobić, by je ocalić, trzeba to robić – podkreśla. – Możemy na przykład, poprzez Europejskie Dni Dziedzictwa, promować zamki, grodziska i twierdze.
       W XV w. elblążanie rozebrali zamek krzyżacki, który był, jak wskazuje kronikarz, „najpiękniejszym zamkiem w Prusiech, po malborskim”. No i pozbawili nas atrakcji, nad czym ubolewają muzealnicy.
       - Mamy pomysły na zagospodarowanie przestrzeni zamkowych, które uruchamiają się w naszej głowie, gdy oglądamy „cudze” zamki – przyznaje Piotr Adamczyk. – Cóż, wiemy co by można zrobić, ale my nie mamy w czym. Niestety.
       Możemy jednak ocalić pamięć o naszym zamku, a także te nieliczne po nim pamiątki, np. detal architektoniczny, który został dziś wyeksponowany w gotyckiej piwnicy budynku dawnego Gimnazjum. Liczne elementy architektoniczne w przyszłości stanowić mają trzon ekspozycji stałej, poświęconej zapomnianej, elbląskiej warowni.
       Zamkowi, którego nie ma poświęcony był także piknik historyczny, podczas którego bawili się najmłodsi elblążanie.
       - Dziś odwiedziły nas dzieciaki z elbląskich szkół – mówi Piotr Adamczyk. – W zabawie wspierała ich młodzież z Elbląskiej Kompanii Zaciężnej. Dziewczyny uczyły średniowiecznych tańców, chłopcy zaś prezentowali uzbrojenie rycerskie. Można też było zagrać w średniowieczne gry planszowe i ruchowe.

 


       Dzieciaki tworzyły też tekturowe „cegły”, z których budowały zamek. Natomiast uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym malowali zamek taki, jakim go widzą oczyma wyobraźni.
       Inauguracja EDD była też okazją do poważnych dyskusji i wykładów na temat zamków krzyżackich, w tym także elbląskiego oraz budownictwa obronnego Prusów.
       Ale to nie koniec historycznej imprezy.
      
       12 września (sobota)
       „Warownia Tolkemita – fakty i legenda”
       rajd pieszy trasą Kadyny - Tolkmicko zakończony wykładem archeologa dr Marka
       Jagodzińskiego
       start: Kadyny, przystanek PKS, godz. 10
       organizator: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i MAH w Elblągu
      
       19 września (sobota)
       „Szlakiem pruskich grodzisk”
       rajd pieszy trasą Przezmark - Weklice zakończony wykładem archeologa Grzegorza Stasiełowicza
       start: Przezmark, przystanek PKS, godz. 8.40 (więcej: www.pttk.elblag.com.pl)
       organizator: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i MAH w Elblągu
      
       sobota – 12 i 19 września
       niedziela – 13 - 20 września

       wstęp wolny do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu Bulwar Zygmunta Augusta 11.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Bawiliśmy się znakomicie. Dzieci wróciły do domu nieżle wymalowane, ale pełne wrażeń i chęci do poznawania historii naszego miasta. Dziękujemy. Uczniowie i nauczyciele SP 18 w Elblągu
  • Chcialabym zauwazyc, ze LICEUM PLASTYCZNE Z GRONOWA GORNEGO tez bralo tam aktywny udzial.
Reklama