UWAGA!

Nasze czasy nie sprzyjają kulturze

 
Elbląg, Piotr Imiolczyk, inicjator wielu wydarzeń o charakterze historyczno-kulturalnym
Piotr Imiolczyk, inicjator wielu wydarzeń o charakterze historyczno-kulturalnym (fot. arch. AD)

Czy elbląska kultura zjednuje odbiorców? Jakie artystyczne działania cieszą się sympatią elblążan, a jakie ich w ogóle nie interesują? Jaka jest kondycja elbląskiej kultury? Czy należy ją budować od podstaw czy wystarczy nanieść tylko kilka poprawek? W dniach 26-27 października w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się kongres poświęcony tym zagadnieniom. A my dziś zwróciliśmy się z tymi pytaniami do Piotra Imiołczyka, nauczyciela historii w Zespole Szkół Zawodowych nr 1.

Piotr Imiołczyk: - Elbląg jest 120 - tysięcznym miastem powiatowym, wykształconym po 1945 roku w charakterze miasta robotniczego. Posiada parę fajnych instytucji, które w byłym mieście wojewódzkim, a teraz w mieście powiatowym, powinny się znajdować czyli teatr, dwie biblioteki z dość potężnym zasobem, muzeum, które dawno, dawno temu, ale jednak miało swoich kilka chwil świetności i nawet nie na skalę polską, a na skalę europejską. Trzeba podkreślić jednak, że to wszystko istnieje w każdym innym mieście i nie ma w sumie o czym dyskutować, czy te instytucje wybijają się na tle innych miast czy nie, bo może nawet się nie wybijają. Mamy dyskutować o kulturze i o tym, czy mamy cokolwiek zmieniać w kulturze, czy może mamy zaczynać od nowa. My to wszystko mówimy w kontekście, kiedy sytuacja gospodarcza czy społeczna jest niesprzyjająca kulturze, ponieważ wszyscy dobrze wiemy, że jeśli przychodzi kryzys, to pierwsze wydatki, które się tnie, to są wydatki na kulturę. Natomiast z drugiej strony wchodzimy w okres, który jest procesem epokowym i nie jest to okres przejściowy. Nie powrócą już bowiem czasy, w których dominowały wzorce jakiejś wielkiej, fantastycznej kultury, tylko współczesność będzie nam tworzyć kulturę i społeczeństwo nastawione na bardzo nikłe walory intelektualne, nastawione na to, że instytucje, które mają tworzyć te wartości intelektualne są tak naprawdę nikomu niepotrzebne. Sądzę, że nic nie należy zmieniać w elbląskiej kulturze, tylko należy przyjąć zasadę rozsądnych ludzi, chociażby z okresu zaborów, którzy twierdzili, że jeżeli już nie można ocalić zbyt dużo, to należy ocalić chociaż zręby, szkielet kultury jako takiej, by on przetrwał. Może kiedyś się to zmieni. Aczkolwiek wszystko, także kultura, podlega zmianom związanym z tym, że kiedyś wiele lat temu wprowadzono chipa i tak naprawdę ten chip przez komputer osobisty czy Internet zmienia tak generalnie sposób patrzenia na świat czy sposób obcowania z kulturą, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie za lat dziesięć czy za lat piętnaście. To po pierwsze. Po drugie: coś jednak z tym Internetem jest fantastycznego, ponieważ strasznie skraca on nam drogę pomiędzy centrum kulturalnym a tzw. prowincją. Jeżeli my, elblążanie, a właściwie kulturalna elbląska elita wpadnie na jakiś prosty sposób, w jaki można wykorzystać Internet, by znaleźć się w nim jako stolica pewnych działań kulturalnych, to oczywiście byłoby bardzo fajnie. Ja nic bym nie zmieniał w elbląskiej kulturze, a ocaliłbym tę resztkę i czekałbym na lepsze czasy. A jeśli chodzi o mnie, czyli o Piotra Imiołczyka, to postawiłbym na społeczników, czyli na takich ludzi, takich twórców, którzy potrafią zrobić coś bez pieniędzy. Jest ich jeszcze dość sporo w Elblągu i wcale nie muszą oni być doceniani bądź przeceniani w swoich działaniach.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A co ten Pan zrobił dla kultury bez pieniędzy ?????
 • miło w końcu poczytać głos rozsądku. Jak wcześniej ktoś powiedział na tym forum: nie możemy udawać, że czasy się zmieniają i to baaardzo szybko. Im szybciej to zaakceptujemy tym mniej strat poniesiemy. I dlatego historia jest tak ważna. Można garściami z niej czerpać lub zataczać koła błędów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  też społecznik(2012-10-25)
 • " Elita elbląska - wpadnie na fajny pomysł " - Panie Szanowny - czy Pan przypadkiem nie stał zbyt blisko armaty - gdy zdobywano Elbląg. Kogo ma Pan na myśli - mówiąc - elita. A od kiedy to - elity uprawiają kulturę masową. I gdzie ? Bo chyba nie na polu golfowym. Czy gra Pan w krykieta ? - a gdzie Pan trzyma konia ? - bo jak rozumiem - gra Pan w polo ?. Gdyby Pan nie wiedział - to oczy wielkich tego świata - łącznie z tymi co tworzyli wielką kulturę - częściej widziały słomianą powałę niż - ozdobne sufity. A Pana ufność w " elity " i internet - utwierdziła mnie w przekonaniu - z tej mąki chleba nie będzie. Niech Pan dalej wojuje - fikołki fika - przebiera się i śni. A o kulturze - cicho sza. Wypłoszy ją Pan i - tyle ją będziemy widzieć.
 • nie ma nic gorszego od społecznika, chyba tylko grypa żołądkową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zmartwiona(2012-10-25)
 • Kto w Portelu dokonuje wyboru umysłowo-kulturalnych "elit" Elbląga? Cóż, pan Imiołczyk jest, z kilkoma swoimi kolegami od fikołków w średniowiecznym entourage, ELITĄ - ALE SAM DLA SIEBIE. Jego podskoki z ćwierćobrotami i telemarkiem na starówce oraz w muzeum tudzież inne wesołe happeningi z megafonem - nie mają wymiaru kulturalnego, a SĄ JEDYNIE FORMĄ AUTOPROMOCJI. Trochę gramotny pan Imiołczyk jest i ma odrobinę pojęcia, co to kultura, więc chyba wie, że jego przedsięwzięcia mogą uchodzić za -powiedzmy-parakulturalne, ale tylko w takiej zapyziałej dziurze jak Elbląg i tylko wśród wyjątkowo niewybrednych.
 • Pan I. uczył mnie historii w liceum. Bardzo porządny gość.
 • Pan I uczyl duzo osob historii. Mnie tez zgadzam sie to bardzo porzadny gosc. szacunek.
 • Żeby więcej takich nauczycieli było.
 • Zgoda Panowie - i nikt tego nie neguje. Oceniłem tylko wypowiedź. Z którą się nie zgadzam. Pozdrawiam.
 • ja mam porównanie z p. Paczkowskim czyli bez porównania????
 • Przestańcie ciągle chromolić o tym "kryzysie", jednocześnie przybliżając tym chromoleniem jego rzeczywiste nadejście - to jest "kryzys EKONOMICZNY" -czyli wirtualny. Na planecie NIC się za bardzo nie zmieniło - słonko świeci, trawa rośnie, fabryki stoją, podobnie jak drogi, statki, sklepy. .. tylko przez manipulacje smutnych panów w drogich garniturach stojących za kurtyną korporatokracji bankowej, nie będzie pieniążków, żeby cokolwiek kupić. Podobnie jak z niezłym matematycznym trickiem niemożliwości spłacenia zadłużenia wszystkich krajów - tego zadłużenia nie da się spłacić, bo po prostu nie ma z czego; ) - jako, że dług bierze się "z powietrza" a oddawać koszty jego obsługi trzeba w rzeczywistym pieniądzu - zawsze więcej, niż powstało w bankach "z powietrza" - nieźle to sobie wymyślili; ) a kto powtarza te brednie o kryzysie, ten sam im pomaga realizować piękny plan przejęcia kolejnej partii własności, środków produkcji, firm, etc. .. .z ułamek ceny, podobnie jak robili przy KAŻDYM EKONOMICZNYM kryzysie - bo po to się takie "kryzysy" organizuje. W prawdziwym, normalnym kryzysie to jest np. Japonia po Fukushimie - 500 km zdewastowanego wybrzeża i eksplodujący radioaktywny jądrowy czajnik, utrata części terytorium etc. .. do nas zbliża się kryzys WIRTUALNY ! Obudźcie się, i pokażcie mu środkowy palec!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Aspartam E951(2012-10-28)
Reklama