UWAGA!

Noc Muzeów po elbląsku

 Elbląg, Wystawa o awangardzie w MAH
Wystawa o awangardzie w MAH (fot. RG)

Od dyskusji o potencjale muzealnym Elbląga, przez wystawę o Gwiezdnych Wojnach po wernisaż grafik Pabla Picassa, Marka Chagalla i Salvatora Daliego. Tak wyglądała Noc Muzeów w Elblągu. Zobacz zdjęcia.

W swoje progi z okazji Nocy Muzeów zaprosiło mieszkańców nie tylko Muzeum Archeologiczno-Historyczne, ale także Centrum Sztuki Galeria El oraz Kaponiera na terenie Klubu Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód przy ul. Królewieckiej.

 

Poczuć ducha awangardy

W Muzeum punktem kulminacyjnym wieczoru było otwarcie nowej wystawy poświęconej awangardzie, na której zgromadzono grafiki Pabla Picassa, Marca Chagalla i Salvadora Daliego.

- Po raz pierwszy możemy poczuć w elbląskim muzeum ducha awangardy. Czym ona jest? To odrzucenie realizmu i akademickich konwencji, w wyniku czego powstały takie kierunki w sztuce jak kubizm, surrealizm, futuryzm czy konstruktywizm – przypominała Joanna Fonferek-Grajek, kurator wystawy. - Awangarda była odpowiedzią na przemiany przełomu XIX i XX wieku , na rewolucję przemysłową, zmiany społeczne, rozwój nowych technologii, a przede wszystkim na brutalne wydarzenia I wojny światowej – mówiła.

Grafiki Picassa, Chagalla i Daliego zgromadzono w dwóch salach wystawowych w budynku Gimnazjum. Można je oglądać do 18 czerwca.

 

Jakiego chcemy muzeum?

Z kolei Kaponiera oprócz udostępnienia części zbiorów, pieczołowicie gromadzonych przez członków Stowarzyszenia Denar, postanowiła zainteresować odwiedzających tematyką Gwiezdnych Wojen (o tym oddzielny artykuł już w poniedziałek), a także dyskusjami o konieczności ocalenia artefaktów z najnowszej historii Elbląga. W ciekawej rozmowie, prowadzonej przez naszego redakcyjnego kolegę Sebastiana Malickiego, dr. Robert Domżał mówił m.in. o tym, jak tworzone są nowoczesne muzea.

Jednym z wątków rozmowy była też kwestia utworzenia w Elblągu Muzeum Techniki, o co zabiegają lokalni społecznicy i miłośnicy historii.

  Elbląg, Sebastian Malicki w rozmowie z dr. Robertem Domżałem
Sebastian Malicki w rozmowie z dr. Robertem Domżałem (fot. RG)

– Potencjał Elbląga do stworzenia muzeum opowiadającego współczesną historię miasta jest duży – mówił Robert Domżał, muzealnik, archeolog, były dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - W Elblągu mamy piękny, starzejący się, częściowo już nieużywany tabor tramwajowy, mamy zabytki związane z lotnictwem i szybownictwem, masę zabytków militarnych, których ogromną kolekcje ma stowarzyszenie Denar. Są kluby pasjonatów samochodów zabytkowych i motocykli. Widać, że da się na tej bazie stworzyć bardzo ciekawą kolekcję – mówił, dodając że ważne jest społeczne zaangażowanie mieszkańców w organizację takiego muzeum.

Przez lata uważano, że najważniejsza w muzeum jest narracja, opowieść. Teraz liczy się co innego.

– Do muzeów chodzimy i będziemy chodzić po emocje. Można mieć najlepiej urządzoną wystawę, ale bez wywołania emocji u odwiedzających, ona będzie po prostu nudna – przekonywał dr Domżał.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Warto było wyjść z domu, mimo zimna i deszczu. Kto nie był, niech żałuję.
  • nieprawidłowa odmiana nazwiska dali
  • Nieprawidłowa odmiana nazwiska Dali
  • Pan Robert Domżał nie wygrał konkursu na dyrektora MA-H. Teraz jakby chciał powołać do życia inne muzeum w Elblągu. Co na to dyr. Mirosław Siedler
  • Teatr w muzeum. O muzeum w Kaponierze
  • Bardzo ciekawa propozycja ze strony p. Domżała. Widać doświadczenie zawodowe. Można byłoby stworzyć np. muzeum techniki. Elbląg to miasto poprzemysłowe, z bogatą historią w temacie techniki. Na pewno znajdzie się wiele eksponatów. Bardzo fajne muzeum tego typu funkcjonuje w Szczecinie. Jest to Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki. Znajduje się w starej zajezdni w Szczecinie. Można wejść na stronę szczecińskiego muzeum i obejrzeć. Wiele miast posiada przecież kilka placówek muzealnych, nie tylko jedno muzeum. W Elblągu mogłoby być podobnie.
  • Warto było nie wychodzić z domu, mimo zimna i deszczu. Kto nie był, niech nie żałuje.
  • W Elblagu i innych miastach można zrobic i z 10 muzuem różnych opcji ale kto to bedzie finansował? MKiDN?Jest wiele pomysłow, kwestia opłat jak zawsze
  • dokładnie nie prawidłowa odmiana nazwsika: powinno być Dalego, ale co się dziwić widac kto to pisał, woli biegać niż poduczyc się z polskiego
  • Zdanie rozpoczynamy wielką literą. Poprawnie pisze się :nieporawidłowa" - łącznie. "widać". Brakuje przecinków, składnia dosłownie leży. Na końcu zdania stawiamy kropkę. Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli... Wracaj do szkoły!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    1
    0
    Ortomistrz Kropeczka.(2025-05-18)
  • @Podróżniczka - Przed powołaniem nowego muzeum w Elblagu władze miasta powinny wykonać rzetelną analizę tematu. Widać, że Muzeum Archeologiczno-Historyczne jest w małym kryzysie i na razie bezskutecznie poszukuje dla siebie jakiejś nowej przestrzeni i kierunku. Tłumów tam nie ma. Może właśnie przemysł i technika powinny stać się kolejnym działem tego muzeum, zresztą tak jak planował dyr. LTrawicki.
  • W odpowiedzi do mojego przedmówcy myślę, że przemysł i technika to dobry kierunek. Wiem, że o rozszerzeniu wystaw w tym kierunku myślał poprzedni dyrektor muzeum p. Lech Trawicki. Mamy w Elblągu i tramwaje i spuściznę po dawnych zakładach Komnicka, spuściznę po stoczni Schichau`a, historię z lokomotywami. Mamy też duży teren zajezdni przy ul. Browarnej. To teren spółki miejskiej. Może udałoby się coś wygospodarować. Może to być pod jedną instytucją, ale nazwa Muzeum Archeologiczno-Historyczne dla przemysłu i techniki to nie najlepsze połączenie. Ale zawsze to można przedyskutować. Najważniejsze, żeby wykorzystać potencjał przemysłowy i techniczny Elbląga.
Reklama