Pierwszą rolą, w której zobaczymy Krzysztofa Żabkę, będzie Poeta z "Wesela" S. Wyspiańskiego. Premiera za nieco ponad miesiąc.
- Dlaczego akurat aktorstwo?
- Jako chłopiec lubiłem się wygłupiać i być w centrum uwagi. Jednocześnie dużo słuchałem muzyki i próbowałem śpiewać. Podejmowałem coraz dojrzalsze próby sceniczne, aż postanowiłem uczyć się aktorstwa i muzyki jako rzemiosła i zrobić z tego sposób na życie.
- Czy dobrze wspominasz swój debiut?
- Debiut, taki w większej roli, wspominam z dużym sentymentem, ponieważ robiłem go z moją grupą ze studiów na krakowskiej PWST. Było to 13 października 2007 w Teatrze Stu. Nasz profesor, Mikołaj Grabowski, po warsztatach z nami postarał się, żeby Krzysztof Jasiński ugościł nas na deskach Sceny Stu. Tam mogliśmy dokończyć “Operetkę” Gombrowicza, którą rozpoczęliśmy jeszcze na warsztatach w PWST w Krakowie.
- Kiedy po raz pierwszy zetknąłeś się z teatrem?
- Pochodzę z Siedlec, miasta bez teatru. Często w ramach szkoły jeździliśmy na wycieczki połączone z przedstawieniami dla dzieci, ale świadome zetknięcie z teatrem jako widz to spektakle Grzegorza Jarzyny. Jako licealista zobaczyłem "Magnetyzm serca" i "Iwonę, Księżniczkę Burgunda" i moja wyobraźnia zaczęła na pewno inaczej pracować.
- Jaki jest najbardziej satysfakcjonujący moment na scenie?
- Satysfakcja, jeśli przychodzi, to raczej po zejściu ze sceny. Na chłodno. Chociaż już samo tworzenie działającego mechanizmu teatralnego daje sporą radość. Jeśli widzowie są wciągnięci w atmosferę i konwencję spektaklu, czuje się napięcie, to satysfakcja jest największa.
- Co najbardziej lubisz w swojej pracy?
- Proces budowania w sobie postaci. Obserwacji świata wymyślonego, który powstaje i próby wtopienia się w niego jako kolejny element.
- Czy masz jakieś ukryte lifehacki na zapamiętywanie tekstu?
- Chyba nie. Każdy ma jakiś indywidualny ciąg skojarzeń w głowie, ale tak konkretnie nie potrafię tego nazwać.
Krzysztof Żabka
Absolwent Krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Swoją drogę zawodową związał głównie z teatrem muzycznym. Współpracował z Wojciechem Kościelniakiem, Mikołajem Grabowskim, Jerzym Gruzą, Maciejem Wojtyszko, Maciejem Korwinem, Jackiem Mikołajczykiem i Wojciechem Kępczyńskim.
Stworzył role na scenach:
-Teatru Muzycznego w Gdyni
- Krakowskiego Teatru Scena STU
- Teatru Dramatycznego w Warszawie
-Teatru Syrena w Warszawie
- Teatru Muzycznego ROMA
- Teatru 6 piętro
- Teatru Muzycznego w Poznaniu
W serialu “Ludzkie Sprawy” stworzył rolę wolontariusza Tomka. Ma za sobą kilkadziesiąt epizodów w polskich popularnych serialach takich jak “Ślad”, “Na Wspólnej”, “Brzydula 2”, “Na noże”, “Bodo”, “Siostrunie”, “Klan”.
W latach 2008- 2012 pedagog Studium Wokalno Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Prowadzi warsztaty i zajęcia teatralne rozwijające koncentrację, pamięć i umiejętność działania w grupie. W pracy polega na intuicji i wyobraźni.
Lubi gotować i komponować muzykę.