UWAGA!

O Armii Radzieckiej w Polsce

 Elbląg, O Armii Radzieckiej w Polsce

#czytElnia to cykl spotkań autorskich, które będą odbywały się w Bibliotece Elbląskiej przez cały rok. Gośćmi pierwszego spotkania będą: Julia Wizowska i Grzegorz Szymanik – autorzy książki „Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce”. Zapraszamy w poniedziałek, 18 marca o godz. 18 do sali kinowej biblioteki (ul. św. Ducha 3-7). Wstęp wolny.

O autorach:
       Julia Wizowska – urodzona w Kazachstanie i wychowana w duchu szacunku dla sowieckich wojskowych, oraz Grzegorz Szymanik – Polak, wyrosły w pogardzie do armii radzieckiej, przybliżają historie bohaterów zza obu stron muru. Opisują życie w radzieckich bazach wojskowych i pokazują, w jaki sposób koszary „nieproszonej armii” przez dekady były codziennym elementem otaczającego nas krajobrazu. W ten sposób powstała reporterska opowieść o tym, co wrasta w człowieka niezauważone i potrafi być trwalsze niż beton i wieczne imperia.
      
       O książce:

       „Pragniesz przeżyć przygodę swojego życia? Z nami zwiedzisz bunkry i poczujesz się jak Janek z Czterech pancernych!” – krzyczy tandetna ulotka. Manewry wojskowe, military shows, paintball dla znudzonych pracowników korporacji. Życie po życiu radzieckich poligonów, państwa w państwie, które rozporządzało nie tylko czołgami, śmigłowcami i głowicami atomowymi, ale prowadziło także szpitale, szkoły, kina i piekarnie. Po jednej stronie muru tęskniący za domem żołnierze, często niezdyscyplinowani, niedożywieni i prowadzący nielegalne biznesy, po drugiej – Polacy zbuntowani wobec agresji radzieckich sąsiadów, ale też skłonni do romansów i przyjaźni ponad podziałami.
       Rozmowę poprowadzi Jacek Nowiński.
       Kolejny gość w ramach cyklu #czytElnia: Wojciech Górecki, spotkanie wokół książki „Buran. Kirgiz wraca na koń” (29 marca, godz. 18)
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Obecność Pana Jacka Nowińskiego zepsuje atmosferę spotkania. Wolę nie iść. A szkoda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  7
  AnnaL>(2019-03-12)
 • i ten Pan w końcu pokazał swoją buziulkę,...specjalista od ruskiej armii, która strzelała Polakom z tyłu w łeb,...mamy pojąć dlaczego to było takie zupełnie normalnie i nieszkodliwe, Elbląg to jest patologia i syf
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  5
  No rmalll(2019-03-13)
 • Panie Niwiński bardzo prosimy o dyskusję historyczna z Pana moderacja pod tytułem " Bydło czy ludzie rozumi,...przyczynek do dyskusji o żołnierzach Armii Czerwonej",
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  5
  Disney(2019-03-13)
 • AnnaL -biedna mała
Reklama