UWAGA!

O elbląskich zabytkach

W czwartek 13 września o godz.12 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym rozpocznie się konferencja architektoniczno- konserwatorska zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tradycyjnie już, we wrześniu, obchodzone są Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Zasadniczym celem różnego rodzaju imprez, które się w tym czasie odbywają, jest szeroko pojęta edukacja historyczna, ze szczególnym akcentem położonym na propagowanie regionalnego dziedzictwa i wspólnych korzeni kultury europejskiej. Osobny, bardzo ważny nurt tej inicjatywy zajmuje się problematyką ochrony zabytków.
     W Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone są od 1993 roku, ale dopiero od momentu wejścia naszego kraju do Unii nabrały i nabierają z każdym rokiem coraz większego rozmachu i zasięgu. Jedną z imprez wpisującą się w te obchody jest przygotowana przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie - Delegatura w Elblągu i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu konferencja dotycząca problematyki ochrony zabytków architektury w Elblągu.
     Spotkanie odbędzie się w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, Bulwar Zygmunta Augusta 11, w gmachu Gimnazjum.
     
     Program konferencji
     Wiesława Rynkiewicz-Domino (Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu): „W stulecie urzędowej ochrony zabytków w Elblągu”
     Mirosław Jonakowski (Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie - Delegatura w Elblągu): „Ochrona zabytków - prawo a rzeczywistość”
     ks. dr Mieczysław Józefczyk (Diecezjalny Konserwator Zabytków Diecezji Elbląskiej): „Obecne prace konserwatorsko-budowlane przy wschodniej fasadzie katedry Św. Mikołaja”
     Jerzy Domino (Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie - Delegatura w Elblągu): „Lekceważone dziedzictwo - uwagi na temat architektury Elbląga w okresie międzywojennym (1920-1940)”
     Lech Słodownik (PTH O/Elbląg), Wiesława Rynkiewicz-Domino: „Dwugłos o willi rodziny Borgstede i Kolkmannów przy ul. 12 Lutego w Elblągu”
     
     Podsumowaniem konferencji będzie dyskusja zaplanowana na godz.14.
     Wstęp wolny.
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W przerwie obrad polecam spacer na ul. Piechoty / Pulaskiego by obejrzeć niszczejacy palacyk i konkretnie zajac sie jego remontem ,bo niedlugo bedzie nadawal sie tylko do rozbiorki.
  • Przerwy nie było, spacer nie potrzebny, pałacyk i tak będzie rozebrany prezydent S. i ferajna walczą o nowe lepsze życie dla nas wszystkich, starość i anowoczesność ich odrzuca. Urząd Konserwatora zaś jest bezradny, bo żyjemy w kraju zwichnietego prawa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    uczestnik(2007-09-14)
Reklama