UWAGA!

O elbląskim księgozbiorze

W piątek 24 listopada w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się sesja naukowa poświęcona księgozbiorowi, który powrócił do Elbląga po 50 latach przechowywania na prawach depozytu w Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wezmą w niej udział naukowcy z uniwersytetów w Warszawie, Gdańsku i Toruniu oraz goście zza granicy.

Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej to niezwykle cenna kolekcja inkunabułów, starodruków, rękopisów i, głównie niemieckojęzycznych, czasopism z XIX i XX wieku, która zajmuje istotne miejsce w kulturowym i intelektualnym dziedzictwie Polski i całej Europy. Księgozbiór zabytkowy Biblioteki Elbląskiej jest jedną z najbardziej okazałych kolekcji tego typu wśród bibliotek publicznych w Polsce. Pośród tych cennych zbiorów wyróżnia się pokaźny zbiór Biblii (ok. 160 wydań w różnych językach) oraz apokryfy, listy pasterskie, Pieśni, Ewangelie, mogące służyć jako nieoceniony materiał do badań dla teologów. Ponadto Biblioteka posiada XVI- i XVII-wieczne łacińskie źródła piśmienne do badań nad historią doktryny i idei Kościoła pióra św. Augustyna, św. Tomasza z Akwinu, św. Justyna, Marcina Lutra oraz listy papieskie Piusa II, Bonifacego VIII, Leona I i Grzegorza IX. Istotną część zbiorów stanowią także traktaty filozoficzne autorstwa klasyków myśli - Arystotelesa, Kartezjusza, Spinozy, Platona, Seneki oraz fundamentalne dla współczesnej geometrii dzieła Euklidesa.
     Na sesji zostaną wygłoszone referaty odkrywające wartość tego księgozbioru jako źródła wiedzy na temat historii książki, jego znaczenie poznawcze i źródłowe. Omówione zostaną rękopisy, głównie listy do Henryka Nitschmanna, elblążanina, polonofila i słowianofila. Pozostałe referaty będą między innymi dotyczyć inkunabułów, starodruków w języku polskim, wspomnianych wyżej Biblii, druków weneckich, druków okolicznościowych, czasopism XIX i XX-wiecznych oraz programów Gimnazjum Elbląskiego.
     Na sesji, która odbędzie się 24 listopada w Bibliotece Elbląskiej, wystąpią naukowcy z uniwersytetów Warszawskiego, Gdańskiego i Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoje referaty autorskie wygłoszą również elblążanie - pracownicy Biblioteki Elbląskiej. Z odczytem na temat druków okolicznościowych zgromadzonych w Bibliotece Elbląskiej wystąpi Fridrun Friese z Uniwersytetu Osnabrück, co spowoduje, że sesja nabierze charakteru międzynarodowego.
     Sesji naukowej towarzyszyć będzie koncert muzyki dawnej w wykonaniu muzyków Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu pod dyrekcją Ryszarda Skotnickiego oraz wystawa wybranych cennych zbiorów.
     Współorganizatorami sesji są dwie elbląskie uczelnie: Wyższa Szkoła im. Bogdana Jańskiego. Wydział Zamiejscowy oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.
     
     Program sesji
     godz. 10 - otwarcie sesji - mgr Jacek Nowiński - Dyrektor Biblioteki Elbląskiej
     godz. 10.10 - ks. dr Andrzej Kilanowski (Szkoła wyższa im. Bogdana Jańskiego) - Sermones de sanctis ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej
     godz. 10.30 - mgr Maria Strutyńska (Biblioteka Główna UMK) - Stare druki Biblioteki Elbląskiej
     godz. 10.50 - mgr Elżbieta Lewandowska (Biblioteka Elbląska) - Biblie w zbiorach Biblioteki Elbląskiej: druki od XV do XVIII wieku
     godz. 11.10 - dr Joanna Pietrzak-Thébault (Uniwersytet Warszawski) - Między arcydziełami literatury a dydaktyczną potrzebą. Włoskie druki XVI-wieczne w księgozbiorze elbląskim
     godz. 11.40 - dr Jolanta Dygul (Uniwersytet Warszawski) - Komedia „Alchimista" Bernardyna Lombardiego, aktora trupy teatralnej „Confidenti"
     godz. 12.30 - mgr Jolanta Karmowska (Biblioteka Elbląska) - Starodruki w języku polskim w Bibliotece Elbląskiej
     godz. 12.50 - dr Fridrun Freise (Uniwersytet Osnabrück) - Druki okolicznościowe w zbiorach Biblioteki Elbląskiej
     godz. 13.10 - prof. dr hab. Wiesław Długokęcki (Uniwersytet Gdański) - Polski krąg korespondentów Henryka Nitschmannna
     godz. 13.30 - prof. dr. hab. Marek Andrzejewski (Uniwersytet Gdański) - Nabytki prasowe Biblioteki Elbląskiej
     godz. 13.50 - mgr Lech Słodownik (Elbląg) - Zawartość programów Gimnazjum Elbląskiego i ich znaczenie w badaniach naukowych
     godz. 14.10 - dyskusja
     godz. 15.00 - koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Młodzieżowego Domu Kultury.
     
     Sesje zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury".
     
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Rozumiem, że poprzednia Pani Dyrektor Biblioteki jako gość szczególny została zaproszona ? - maciejek
  • szczegolny?to prawda ,bo tylko ona mogła wpaść na to ,żeby starodruki umieścić w mokrej piwnicy
  • oj, to są chyba nieprecyzyjne informacje: o lokalizacji starodruków w piwnicy zdecydował chyba jednak ktoś zupełnie inny, że tak powiem spoza branży, ale z ówczesną możliwością decydowania o różnych ważnych i mniej istotnych sprawach, może warto byłoby to sprawdzić :(
Reklama