UWAGA!

O festiwalizacji kultury

 
Elbląg, Tomasz Szlendak,
Tomasz Szlendak, fot. Dominik Żyłowski

Jak nasz kraj długi i szeroki, od prowincjonalnych miasteczek po największe miasta, organizowane są lokalne festiwale, dni miast, przeróżnej maści „święta” itd. O festiwalizacji kultury i festiwalach nowego typu, jakimi są niewątpliwie festiwale kulinarne porozmawiamy pierwszego dnia V Elbląskiego Forum Kulturoznawczego w czwartek, 20 października.

czwartek, 20 października
       godz. 12 - 12.30 - przywitanie uczestników Forum: Witold Wróblewski prezydent miasta Elbląga, prof. dr hab. Tomasz Szlendak dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Jacek Nowiński dyrektor Biblioteki Elbląskiej
       godz. 12.30 -13 - otwarcie Forum – dr hab. Jacek Wasilewski – Napuszone iwenty, czyli jak wszyscy stali się artystami codzienności
       Jacek Wasilewski - specjalista od komunikacji społecznej, kulturoznawca, pracuje w Instytucie Dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się konstruowaniem przekazów społecznych i strukturami komunikacji społecznej, a także kreacją znaczeń w popkulturze. Jego zainteresowania koncentrują się wokół retoryki (mówienie publiczne oraz konstrukcja i funkcjonowanie komunikatu medialnego), struktury komunikacji i komunikatów perswazyjnych (od orędzia do plotki) oraz zagadnień kategorii gender w języku i poprawności politycznej. Autor wielu książek, m.in. „Retoryka dominacji” (2006), „Opowieści o Polsce. Retoryka narracji” (2012) i innych.
      
       Część pierwsza: Festiwaloza

       Sesja I
       godz. 13 - 13.30 - dr hab. prof. UAM Waldemar Kuligowski – Festiwalizacja kultury albo nieznośna lekkość bytów
       godz. 13.30 - 14 - prof. dr hab. Tomasz Szlendak – Różowe ogrody, ukradkowe psów głaskanie. Wielozmysłowość iwentu
       godz. 14 - 14.30 - dr hab. prof. UMK Krzysztof Olechnicki – Kiedy patrzenie zastępuje widzenie. Wizualność megaceremoniału
       godz. 14.30 - 15 - dyskusja
       godz. 15 - 16.30 - przerwa
      
       Waldemar Kuligowski - antropolog kultury, wykładowca w Zakładzie Studiów nad Kulturą Współczesną Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obszar jego zainteresowań badawczych to: kultura współczesna, rytuały, ceremonie, obrzędy, popkultura i media, tradycje kulturowe, płeć, gedner, seksualność, festiwale i festiwalizacja. Autor i współautor książek, m.in. : „Dlaczego kościotrup nie wstaje. Ponowoczesne pejzaże kultury” (z Wojciechem Bursztą, 1999), „Siedem szkiców do antropologii miłości” (2002), „Miłość na Zachodzie. Historia antropologiczna” (2004), „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie” (z Wojciechem Bursztą, 2005) „Antropologia współczesności. Wiele światów, jedno miejsce” (2007) i innych.
      
       Tomasz Szlendak - zajmuje się socjologią kultury, konsumpcji i rodziny oraz psychologią ewolucyjną. Jest dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2016 r. pełni funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej Biblioteki Elbląskiej. Opublikował m.in. „Architektonikę romansu” (2002), „Zaniedbaną piaskownicę” (2003), „Supermarketyzację” (2004), „Leniwe maskotki, rekiny na smyczy” (2005) i „Socjologię rodziny” (2010). Jest członkiem redakcji „Studiów Socjologicznych” i członkiem rady naukowej czasopisma „Kultura i Edukacja”. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Tygodnika Polityka. Prowadzi badania nad przemianami obyczajów, aktywnością kulturalną, seksualnością i jakością życia. Śledzi trendy i zastanawia się, co socjologia może powiedzieć o przyszłości.
      
       Krzysztof Olechnicki - pracuje w Instytucie Socjologii UMK, gdzie kieruje Zakładem Badań Kultury. Stypendysta Tygodnika Polityka i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół socjologii i antropologii wizualnej, antropologii społecznej, socjologii codzienności, teorii nowych ruchów społecznych, socjologii religii i socjologii Internetu. Autor książek „Słownik Socjologiczny” (1997, z P. Załęckim); „New Age. Kościół wobec wyzwania Wodnika” (1998); „Antropologia obrazu. Fotografia jako metoda, przedmiot i medium nauk społecznych” (2003); „Fotoblogi, pamiętniki z opcją przekazu. Fotografia i fotoblogerzy w kulturze konsumpcyjnej” (2009). Redaktor tomów „Obrazy w działaniu. Studia z socjologii i antropologii obrazu” (2003); „Obrazy w sieci. Socjologia i antropologia ikonosfery internetu” (2009, z T. Ferencem).
      
       Część druga: "Z przyjacielem sieść i jeść". Jedzenie, biesiada, spotkanie
       Sesja II
       godz. 16.30 - 17 - dr Wojciech Goszczyński – Greenaway na grillu, czyli wiejskie idylle nowych mieszczan na festiwalach kultury
       godz. 17 - 17.30 - dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka – Różowe jaja i mennonickie skrzydełka. O jarmarcznych przysmakach historycznych
       godz. 17.30 - 18 - dr hab. prof. UMK Jarosław Dumanowski – „Sprośny sandacz”: (a)historyczne czytanie kuchni
       godz. 18 - 18.30 - dyskusja
      
       Wojciech Goszczyński - pracuje w Zakładzie Badań Kultury Instytutu Socjologii UMK w Toruniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół badania społeczności lokalnych, partnerstwa i partycypacji w rozwoju lokalnym. Współautor książek „Kapitał społeczny wsi pomorskiej”, „Dylemat linoskoczka, czyli o profesjonalizacji autentyczności i perspektywach rozwoju organizacji pozarządowych na wsi i w małych miastach” i innych.
      
       Aleksandra Kleśta-Nawrocka - pracę doktorską „Kucharz doskonały. Historyczno-kulturowy fenomen kuchni staropolskiej” poświęconą kuchni staropolskiej i współczesnemu o niej wyobrażeniu obroniła pod pod kierunkiem prof. Jarosława Dumanowskiego na Wydziale Nauk Historycznych UMK. Jej praca doktorska ukazała się właśnie drukiem.
      
       Jarosław Dumanowski - pracuje na Wydziale Nauk Historycznych UMK. W Instytucie Historii i Archiwistyki UMK pod jego kierunkiem prowadzone są badania nad historią i kulturą żywienia. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień: historia kultury materialnej, antropologia historyczna, społeczno-kulturowa historia kuchni i wyżywienia, staropolskie książki kucharskie: krytyczna edycja źródeł, dzieje mody i odzieży, kontakty polsko-francuskie w XVI - XVIII w. Pod red. Jarosława Dumanowskiego wydawana jest seria „Monumenta Poloniae Culinaria” - wybór najstarszych polskich przepisów i tekstów kulinarnych, np. „Półgęski, czarnina i karp w piernikach. Przepisy kulinarne z najstarszych książek kucharskich z regionu kujawsko-pomorskiego” (wybór i opracowanie Jarosław Dumanowski i Aleksandra Kleśta-Nawrocka).
      

       Patronem medialnym V Forum Kulturoznawczego jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ta Biblioteka jest godna podziwu i niezatapialna w jednej dziedzinie : doprowadzonego do perfekcji Picerstwa.
  • Zapytajcie tych fachowców od wielozmysłowości iwentów i wizualności co zrobić żeby pomidory potaniały. Malinowe znaczy.
  • Te komentarze piszemy MY- elbląskie buraki!
  • Na szczęście w zapyziałym elblążkowie trafiaja się czasem takie perełki. TYlko dla inteligentnych, ostrzegam!Elblongi-nie przychodźcie.
  • różne takie -dfbn-y lubią sobie wyobrażać że są inteligentni i na ''odpowiednim'' poziomie, bo przylutują z grubej rury ''Elblongom''(?) w komentach. Czy to Ci sami, co ogłosili koniec demokracji i machają parasolkami ?
Reklama