UWAGA!

O laicyzacji - wystawa

 
Elbląg, O laicyzacji - wystawa

Od wtorku, 9 października w Centrum Spotkań Europejskich będzie można zobaczyć kolejną wystawę, przygotowaną wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej - "Za Marksem bez Boga. Laicyzacja życia społecznego w PRL w latach 1945–1989”.

Laicyzacja to szeroko rozumiany proces zeświecczania rożnych dziedzin życia, powodujący zmiany w sferze publicznej, świadomości społecznej, w systemie wartości, tak zbiorowym, jak i jednostkowym. W społeczeństwach kapitalistycznych laicyzacja dokonywała się niejako samoistnie, na skutek zaniku głębszych zainteresowań światopoglądowych. W państwach „demokracji ludowej” była ona sterowana przez partie utożsamiające się z materialistycznym światopoglądem, które zmierzały do usunięcia z socjalistycznego państwa religii ("opium ludu") oraz konsolidacji społeczeństwa wokół idei marksistowsko-leninowskich.
      
       Laicyzacja, która dokonywała się w PRL, miała charakter laicyzacji socjalistycznej, dotyczyła sekularyzacji przestrzeni publicznej, a także prywatnej sfery życia obywatela. Szeroko rozbudowane świeckie święta, obrzędy i obyczaje służyły afirmacji nowego ustroju, były niejako liturgią religiopodobnej ideologii, dlatego zamiennie nazywano je laickimi bądź socjalistycznymi.
      
       Wystawa zorganizowana przy współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku ukazuje tło polityczne i etapy laicyzacji (sekularyzację przestrzeni publicznej, życia społecznego, prywatnej sfery życia obywatela, obrzędowość socjalistyczną oraz nowe święta i obyczaje).
       Na wystawę składa się 35 dwustronnych paneli, podzielonych na tematyczno-chronologiczne moduły.
      
       W czwartek, 11 października o godz. 11, w sali kameralnej kina „Światowid” odbędzie się kolejna lekcja edukacyjna z pracownikiem Referatu Edukacji Historycznej IPN w Gdańsku. Wszystkich chętnych do udziału w niej, a szczególnie grupy zorganizowane, zachęcamy do zapisywania się pod nr tel. 55 611 20 68. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
      
       Wystawa "Za Marksem bez Boga. Laicyzacja życia społecznego w PRL w latach 1945–1989” od 9 do 31 października w holu głównym CSE „Światowid”. Wstęp wolny.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama